Чому продукти з Китаю можуть бути небезпечними для життя

Китай є країною з розвиненим виробництвом, в тому числі і в сфері продуктів харчування. Світова держава щорічно експортує мільйони товарів, які не завжди відрізняються високою якістю.


                                    Почему продукты из Китая могут быть опасны для жизни

Основні причини поганої якості китайської їжі

Для того, щоб збільшити термін придатності продуктів і поліпшити їх товарний вигляд досвідчені китайці використовують розробки генної інженерії і токсичні речовини. При вживанні людиною такої їжі організму наноситься шкода, який може привести до небезпечних наслідків. 

Піднебесна давно славиться поганою екологією. Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, країна вважається однією з найбільш забруднених у світі. У багатьох містах Китаю відмітка допустимого вмісту небезпечних сполук в повітрі перевищена в кілька разів. В атмосферу потрапляють частинки від згоряння вугілля на заводах, а також вихлопні гази від автомобілів мільйонного населення. Вода містить частинки нафти, ртуті, миш’яку. Багато річок не придатні для вирощування риби, а водойми не можуть бути використані навіть для сільськогосподарських потреб. 

Землі, призначені для посіву рослин, містять пестициди і небезпечні добрива. Великий світовий попит на продукти призвів до засівання непридатних земель.

Для забезпечених громадян в КНР відведені окремі угіддя, які відповідають всім стандартам якості. Їжа, вирощена на таких фермах, продається в спеціалізованих дорогих магазинах. 

Яких китайських продуктів варто побоюватися

Їжа, вирощена в Китаї, замість радості може привести негативні емоції. Асортимент з Піднебесної величезний і може здивувати будь-якого гурмана. Є певна категорія продуктів, які викликають певний ризик при вживанні в їжу:

  • Яблуко. Красиві як на підбір плоди обробляються китайськими умільцями хімічним складом. Вирощують фрукти з використанням пестицидів, навіть тих, які законодавчо заборонені в інших країнах, тому смак і запах у них практично відсутній. Небезпеку становить і китайський яблучний сік, якого близько 50% на наших прилавках.
  • Часник. Китайський часник практично не псується і може зберігатися довго. Цей факт пов’язаний з тим, що продукт напханий хімією та іншими шкідливими домішками. Дослідниками було виявлено наявність в китайському овочі бромистого метилу, небезпечного для здоров’я пестициду.
  • Гриб. Шкідливі речовини, що наповнюють Китайський повітря, впливають на властивості рослин, а також грибів. Цей продукт відомий здатністю до поглинання частинок, що виділяються в навколишнє середовище. У зв’язку з цим відомі випадки отруєння стравами з грибів. На жаль, не завжди легко дізнатися, де виросли гриби, що лежать на прилавках наших магазинів. Іноді постачальники продають їх під виглядом місцевої продукції. Тому, щоб убезпечити себе, варто купувати гриби тільки у тих продавців, в сумлінності яких ви впевнені.
  • Риба і морепродукти. До Росії надходить величезний товарний потік, що складається з риби і морепродуктів. Тріска, осетер, креветки, морський коктейль заполонили прилавки магазинів і ринків. У цих продуктах міститься велика кількість шкідливих речовин, таких як миш’як і кадмій. Рибу тилапію можна назвати однією з найбрудніших і токсичних на земній кулі. Причиною тому є її невибагливість. Вона може жити навіть в стічних водах, так її і вирощують деякі виробники. А якщо врахувати, що 80% поставок цього виду риби йде з Китаю, варто задуматися про те, чи варто її купувати.
  • Мандарин. У цитрусових вчені неодноразово виявляли мікроорганізми. Тому краще вибрати фрукт, привезений з іншої країни. 
  • Рис. Такий корисний товар, як рис, теж може виявитися підробкою. Виготовляють його з крохмалю і штучних смол, потім завдяки спеціальним технологіям, перетворюють в гранули. Відрізнити підробку можна за ознакою – після варіння він зберігає твердість і не розварюється.
  • Сухе молоко. Відомі випадки відправлення сухим молоком і продуктами, що його містять, дітей і дорослих. У нього додають меламін, який часто призводить до ниркової і поліорганної недостатності.
  • Курка, свинина і баранина, привезені з Китаю, можуть бути небезпечні все з тих же екологічних причин. Як і при вирощуванні рослин, в тваринництві жителі Піднебесної використовує безліч шкідливих речовин.

Китайська система експортної ветеринарної сертифікації відрізняється від світової, тому вона не може обіцяти відповідність якості встановленим стандартам. Незважаючи на вибір продуктів з КНР в магазинах нашої країни, варто задуматися про їх шкоду і користь. Іноді краще звернутися в сторону вітчизняного виробника, щоб не завдати шкоди здоров’ю.