Чому тягне на шоколад?

За статистикою, шоколад є однією з найпопулярніших солодощів на світі. Мільйони людей обожнюють його, вважаючи за краще всім іншим ласощів. Але на жаль, нерідко ця гастрономічна пристрасть обертається негативними наслідками. Ожиріння, ризик розвитку цукрового діабету, порушення роботи підшлункової залози, шкірні висипання… ось далеко не повний список того, що може почати псувати життя, якщо не тримати любов до солодощів під контролем. А щоб зробити це, важливо розібрати причини, чому тягне на шоколад.


                                    Почему тянет на шоколад?

Нав’язлива реклама

Реклама виникла ще в XVII столітті в Іспанії, де любити шоколад (тоді ще вживається як напій зі спеціями і прянощами) було настільки ж обов’язково для успіху у вищому суспільстві, як носити мережива.

Друга хвиля нав’язливої, оглушливої реклами припала на другу половину XIX століття, коли в Південній Америці почали освоювати території під плантації какао. І ось як підсумок вийшло так, що сьогодні продукт відомий у всьому світі.

Здається, його можна знайти в меню будь-якого ресторану. Він також символізує любов, як діаманти з трояндами, і радість — як сонце і посмішка. Може навіть здатися, що не любити цю солодкість просто непристойно!

Згідно з дослідженнями психологів, багато людей, навіть якщо впевнені в тому, що незалежні від чужої думки, на підсвідомому рівні все одно здатні сприймати подаються установки. Не дивно, чому тягне на шоколад, і так легко вирішити, ніби він — це кращий вибір солодкого, який можна собі уявити.

Хронічна втома і нестача позитивних емоцій

Науково доведено, що вживання шоколаду сприяє виробленню в організмі ряду гормонів, включаючи серотонін і ендорфін, які широко відомі як гормони щастя, радості, задоволення.

Надає цей продукт і тонізуючу дію. Він підвищує м’язовий тонус і больовий поріг, а також фізичну витривалість. Крім того, цукру з нього підсилюють мозкову діяльність, дозволяючи скинути втому, відновити емоційний ресурс після стресових навантажень.

Продукт з какао належить до тих рідкісних солодощів, в асортименті яких зустрічається космічне розмаїття. Виробники випускають плитки і цукерки, а для дітей — фігурки звіряток і «яйця» з іграшками. Ласощі буває з горіхами, печивом, алкоголем та іншими добавками. Дизайн упаковок створюють витончені в науці маркетингу фахівці, які знають, чим можна приманити покупця. Природно, що багато людей сприймають покупку даного продукту як міні-свято. Ось ще одна причина, чому тягне на шоколад. Адже його придбання і вживання – це яскрава подія, що прикрашає повсякденність.

Звикання

Теоретично описані ефекти від шоколаду, позитивно впливають на фізичний і психологічний стан людини, можна назвати хорошими. Але одного разу отримавши те, що допомогло або доставило задоволення, людина прагне повторити це.

Фахівці наполягають, що є й інші способи поліпшити свій стан. Наприклад, спортивні вправи, медитативні практики, вживання жовтих овочів. Але у продукту з какао-бобів є незаперечна перевага-він забезпечує миттєвий ефект, який не вимагає докладання зусиль. Не дивно, що, одного разу спробувавши його, можна якось і не помітити, як розвинулася залежність від нього! Всі ці причини є дуже вагомими для пояснення, чому тягне на шоколад.

Крім того, в цьому десертному продукті часто зустрічаються специфічні добавки (консерванти, ароматизатори і т. д.), які:

  • збуджувати апетит;
  • провокують різке підвищення рівня глюкози в крові, а потім його зниження;
  • викликають неприродне відчуття спраги.

Спрагу, до речі, людина може іноді переплутати з почуттям голоду.

Спадковий фактор

Дана теорія не раз розглядалася вченими. Адже теоретично у людини можуть бути проблеми зі здоров’ям, обумовлені генетичний, спадковою схильністю до них.

Однак в плані тяги до ласощів з какао-бобів ця теорія досі не отримала хоч скільки-небудь обгрунтованого наукового підтвердження. І якщо в родині все без розуму від нього — це збіг. А не привід пояснити свою слабкість, роблячи вигляд, що боротися із залежністю немає сенсу.

Як подолати бажання поласувати?

Дієтологи наполягають на тому, що при відсутності протипоказань до ласощів не потрібно різко відмовлятися від нього. Таке рішення може здаватися мужнім і розумним, але з величезною ймовірністю воно призведе до того, що одного разу людина зірветься. І знову почне їсти улюблену солодкість. Ймовірно, в кількостях навіть більших, ніж раніше. Тому, розібравшись з тим, чому тягне на шоколад, слід позбавлятися від цієї залежності делікатно.

Рекомендується для початку зменшувати його порції-з’їдати не плитку, а половинку, не жменю цукерок, а пару штук і т. д.

Крім того, слід їсти шоколад не натщесерце і не в чистому вигляді, а в якості десерту після ситної, повноцінної їжі.

Ще одним кроком до того, щоб перенести продукт з какао з розряду небезпечних в плані залежності продуктів в розряд дозволеної їжі, може стати відмова від його вживання в важких ситуаціях. Іншими словами, не потрібно їсти його відразу після стресів, а також на ніч після важкого дня. Так організм поступово буде відучуватися від шоколадної «батарейки» ще швидше і легше.

І звичайно, варто пробувати замінювати солодкість з какао-бобів на інші, більш корисні солодощі, наприклад, на сухофрукти.