Набряки ніг, причини і лікування набряклості ніг

Отеки ног, причины и лечение отечности ног

У жарку погоду багато людей помічають, що у них з’являється набряклість нижніх кінцівок. Влітку ця проблема стає більш помітною, але набряки ніг турбують людей цілий рік. Нерідко стопа не до вечора не поміщається в взуття, яку людина носить кожен день.

Страждають від появи набряків на ногах частіше особи жіночої статі, але і у деяких чоловіків теж виникає це патологічний стан. Розглянемо, з якої причини розвивається набряк ніг, наскільки він небезпечний, що потрібно робити, щоб усунути набряклість.

Що таке набряклість ніг?

Набряками ніг називають зовнішні ознаки патологічного накопичення в тканинах організму рідини. Кінцівки збільшуються в обсязі. Шкірні покриви і підшкірна клітковина на них стають пухкими. Після натискання на шкіру залишаються вм’ятини, які не зникають моментально.

Набряклість тканин найчастіше виникає ввечері. Вона може зберігатися до наступного ранку і доставляє людині дискомфорт. Локалізується набряклість на ногах в наступних зонах:

  • стопа;
  • гомілка;
  • щиколотка;
  • область від пальців до коліна.

При розвитку набряклості опухають як одна нижня кінцівка, так і обидві ноги. Це визначається причинами появи набряку. Симетричне поширення набряклості свідчить про розвиток загального набряку в організмі. Це може бути проявом серйозної хвороби, небезпечної для життя пацієнта.

Якщо проблема накопичення надлишкової рідини турбує рідко, її можна ліквідувати за допомогою застосування народних засобів. Регулярність появи набряклості ніг свідчить про патологіях внутрішніх органів. Щоб позбутися від цього неприємного явища, важливо з’ясувати причину набряклості.

Через які причини набрякають ноги

Якщо в м’яких тканинах накопичується надмірна кількість рідини, це говорить про наявність будь-якого збою у функціонуванні органів і систем. Найчастіше розвиток набряків ніг викликають наступні патології:

  • розлад білкового обміну;
  • змінена різниця в тиску всередині судин і тканин;
  • розлад циркуляції крові.
  • пошкодження мембран клітин з посиленням їх проникності.

Причин для розвитку подібних розладів буває безліч. Частина з них має тимчасовий характер, до них відносять алергічні реакції, удари, зараження інфекціями. Інша група розладів вказує на наявність патологій венозних судин нижніх кінцівок, до яких відносять варикозну хворобу, тромбофлебіт та інші.

Третя частина говорить про появу в організмі серйозних захворювань внутрішніх органів. Можливо розвитку серцевих патологій, ураження лімфатичної системи і нирок. Людина, що не володіє спеціальними знаннями, сам не може визначити, через що у нього розпухли ноги.

Часто незрозуміло, це сталося через те, що він надів незручне взуття або має місце порушення кровотоку в нижніх кінцівках. Якщо сильно набрякають ноги, не потрібно відкладати звернення до лікаря для з’ясування причини набряклості і подальшої терапії.

Якщо набрякає одна нижня кінцівка, це називають несиметричним набряком. Його причина його знаходиться саме в ураженій кінцівки. Набряклість нерідко виникає через забиття м’яких тканин або цією причиною набряку ніг стають більш серйозні травми:

  • розрив меніска;
  • перелом кістки;
  • відрив сухожилля литкового м’яза;
  • пошкодження голеностопа;
  • здавлення м’яких тканин.

Набряки венозного походження найчастіше носять односторонній характер. Варикозне розширення вен сприяє формуванню застою. Він локалізується в одній кінцівці з ураженими судинами. Тромбофлебіт перешкоджає нормальному кровообігу і ускладнює відведення рідини.

При цій патології набряклість супроводжується і іншими симптомами: підвищенням температури шкірних покривів, больовими відчуттями, ущільненням шкіри і підшкірної клітковини в області ураження судини. Про наявність венозного порушення свідчить типове розширення венозної сітки.

Коли обидві кінцівки набрякають наприкінці дня, це означає, що в організмі присутня надмірна кількість води. Часто причинами набряку ніг вважаються такі явища:

  • спекотна погода;
  • ожиріння;
  • надлишок вживання рідини;
  • носіння тісного, незручного взуття;
  • плоскостопість;
  • зловживання солоними і гострими стравами в раціоні;
  • тривале стояння або сидіння в незручній позі.

Застійні явища в цій ситуації провокує неправильний розподіл водної навантаження. Такий вид набряклості проходить через добу або двоє. Вони не несуть на загрозливих для життя наслідків. У більшості випадків людині достатньо відпочити, знявши взуття. Добре полегшують дискомфорт використання народних засобів. Однакові набряки ніг вказують і на розвиток більш серйозних захворювань, які вимагають невідкладного проведення лікування.

Фізіологічні причини

У здорових людей набряклість ніг виникає ввечері після важкого фізичного навантаження або при тривалому знаходженні в положенні стоячи. Цей симптом з’являється через підвищеного гідростатичного тиску в просвіті кровоносних судин. Набряклості частіше виникає в спеку. Її розвитку сприяє тривале перебування на великій висоті або в задушливому приміщенні.

Набряки ніг розвиваються, коли людина вживає велику кількість води або солі, а також зловживає спиртним. Часто у жінок виникає набряклість ніг, коли вони носять взуття на високих підборах. Вона з’являється, так як такий стан ступні погіршує кровотік в ногах. За цим слід розвиток застою крові і скупчення рідини в тканинах.

Якщо причини набряків фізіологічні, то вони мають м’який характер, у людини симетрично набрякають щиколотки і ступні. Якщо пальцем натиснути на шкіру, залишений слід миттєво зникає. Після відпочинку набряклість повністю проходить. При фізіологічних набряках немає потреби в лікуванні, треба тільки скорегувати спосіб життя.

Причини, через які набрякають ніг

Часто набряклість нижніх кінцівок виявляють у осіб, що мають різні соматичні патології. Цей симптом супроводжує наступні розлади:

  • Травма. При пошкодженнях шкірні покриви мають синюшну або багряне забарвлення. Видно синці, садна і набряклість тканин. Набряк носить односторонній характер. Він знаходиться недалеко від вогнища пошкодження. Опухає кінцівку, якщо є перелом кісток, розрив меніска, вивих, розтягнення зв’язок, опік, сильний удар, обмороження.
  • Гнійне ураження. При пошкодженні кісток, суглобів і м’яких тканин набряк знаходиться на обмеженому просторі. Він швидко збільшується в розмірах. Ще обов’язково присутній почервоніння або синюшність шкіри. Ці симптоми супроводжує смикаючий біль і інтоксикація організму.
  • Ураження нирок. Через порушення в роботі цього органу знижуються їх фільтраційні здібності. При хворобах нирок вода не встигає виводитися з тканин. Вона проникає з судинного русла в міжклітинний простір, через що опухають стопи і гомілки. Для набряків характерна симетричність. Вони ще розташовуються на руках, животі та обличчі. Набряклість часто з’являється з ранку. Вона частіше зустрічається при таких захворюваннях нирок, як ниркова недостатність, гломерулонефрит та інших.
  • Хвороби серця і судин. При цих захворюваннях характерна симетрична і щільна набряклість. Набряк поширюється до колін. Він з’являється і розсмоктується повільно. Шкірні покриви мають синюшне забарвлення, стають холодними. Набряклість ніг виникає при початкових стадіях варикозу. Її супроводжує хворобливість і важкість у ногах. Пізніше виникають судоми, з’являються розширені вени. При цих хворобах порушується робота венозних клапанів. Через це кров рухається в різних напрямках. У венах виникає застій, через якого підвищується венозний тиск. Стоншуються стінки судин, знижується їх тонус і підвищується їх проникність. Рідина з них мігрує в навколишні тканини. Через це згущується кров, запускається процес тромбоутворення. Часто розвиваються набряки при серцевій недостатності, артеріальній гіпертонії та інших серцево-судинних хворобах.
  • Порушення відтоку лімфи. При ньому характерна одностороння, щільна і стійка набряклість. Натискання пальцем не утворює вм’ятин. Вона виникає при лімфедемі, стисненні лімфатичних шляхів пухлиною або видаленні лімфовузлів.
  • Захворювання суглобів. Різні види артриту голеностопа і коліна стає частою причиною набряклості. При цій хворобі набряк має односторонній і двосторонній характер. Він поєднується з больовими відчуттями, почервонінням шкіри і місцевим підвищенням температури. Це супроводжується обмеженням рухів в суглобі.
  • Порушення метаболізму. Частою причиною набряку ніг служать розлади обміну речовин при хворобах печінки та інших органів. Проблему посилює зайву вагу, через якого нижні кінцівки схильні до підвищеного навантаження.
  • Алергія. Вплив алергенів сприяє стрімкому накопиченню води в тканинах. Ноги при цій патології набрякають моментально.
  • Ожиріння. Зайва вага підсилює тиск на судини, що порушує лімфатичний і венозний відтік.
  • Ще набрякають ноги при деяких ендокринних захворюваннях з гормональними порушеннями, нервових розладах і виснаженні. Прийом ряду медикаментів теж викликає набряклість нижніх кінцівок. До них відносять блокатори кальцієвих каналів, гіпотензивні, протидіабетичні та протизапальні засоби.

    Зміни гормонального фону у жінок

    У жінок коливання гормонів викликають затримку рідини в тканинах. Зниження рівня прогестерону в крові, провокує набряклість щиколоток. Найяскравіше ці явища виражені при передменструальному синдромі.

    У клімактеричному періоді у жінок спостерігаються періодичні набряки нижні кінцівки через нестабільність гормонального фону. Ця проблема ще розвивається при гормонозаместительной терапії. Набряклість ніг може бути побічним ефектом прийому контрацептивів.

    Набряки ніг при вагітності

    У вагітних набряк ніг викликані фізіологічними і патологічними причинами. Фізіологічним фактором ризику в цій ситуації вважають підвищення навантаження на нижні кінцівки через набір ваги, наявність гормональних змін, здавлювання вагітної маткою нижньої порожнистої вени.

    Серйозною причиною набряклості вважають гестоз. При цьому вираженість симптоматики сильно коливається. У вагітних буває слабо помітна пастозність, а також можливий розвиток вираженої набряклості всього тіла.

    Види набряків

    Залежно від провідної причини виникнення набряків розрізняють наступні види патології:

  • Застійний. Набрякають ноги через застій венозної крові. При цьому типі підвищується проникність стінки судин. Він характерний для осіб з наявністю варикозного ураження вен і утворенням тромбів.
  • Механічний. Відбувається в результаті здавлення кровоносних судин і травм кісткових структур і м’яких тканин.
  • Набряки при розладі водно-сольового обміну. Формуються при дисфункції ендокринної, серцево-судинної системи, а також дихальної, ниркової та печінкової недостатності.
  • Мембранозний. В основі його появи лежить вихід огрядних клітин з біологічно активних речовин, до яких відносять гістамін, серотонін та інші. Підвищується проникність судин, що сприяє накопиченню води в міжклітинних просторах.
  • Алергічний. Виникає в результаті реакцій організму на впровадження в тканини алергенів.
  • Нейропатичний. Формується у пацієнтів з алкоголізмом або цукровим діабетом.
  • Кахексичний. Формується при нестачі поживних речовин, який викликає хронічна анемія, недолік білка. Він розвивається у пацієнтів, які страждають злоякісними пухлинами.
  • Гідермічний. Цей тип порушення супроводжує хвороби нирок.
  • Осмотичний. Утворюються, коли в тканинах разом з рідиною накопичуються продукти розпаду органічних речовин.
  • Щоб позбутися від набряклості, важливо виявити тип порушення, а також важливо зрозуміти, чому набрякають ноги. Потім треба усунути причину розвитку патології.

    Діагностика

    Якщо почали набрякати ноги, необхідно звернутися до терапевта. Лікар виставляє попередній діагноз на підставі скарг і анамнезу хвороби. Ще він оглядає пацієнта з проведенням пальпації нижніх кінцівок.

    Для з’ясування, чому набрякають ноги, проводять діагностичне обстеження. Виявити причину набряклості дозволяють наступні методи:

    • Аналізи крові. Проводиться її загальне і біохімічне дослідження. Вони дозволяють виявити атеросклероз судин і подагричний артрит.
    • Кров на цукор. При проведенні обстеження визначається наявність цукрового діабету.
    • Гормони в крові. При дослідженні визначають безліч показників гормонального фону.
    • Аналізи сечі. При обстеженнях оцінюється функціонування нирок. Виявляються ниркові причини сильних набряків.
    • УЗД органів. Дослідження виявляє патологічні зміни у великих судинах і серці. На УЗД нирок виявляються структурні зміни органу. Ультразвукове сканування ендокринних залоз знаходить патологічні утворення.
    • Рентгенографія нижніх кінцівок. Дослідження проводиться для виявлення переломів і суглобових хвороб.
    • Електрокардіографія. Метод проводиться для діагностики серцевої патології.

    Якщо існує необхідність, пацієнту додатково призначають КТ, МРТ доплерометрию, дуплекс великих судин.

    Після отримання результатів обстеження терапевт направляє пацієнта до лікарів вузького профілю. Хворому може знадобитися консультація ангіохірурга, флеболога, кардіолога, гепатолога, нефролога, ендокринолога, уролога, ортопеда, гастроентеролога.

    Лікування, яке допомагає зняти набряк ніг

    При набряклості нижніх кінцівок лікар спочатку призначає консервативну терапію захворювань, які провокують набряклість. Він рекомендує ліки, щоб зняти набряк. Вибір їх визначається причиною появи набряклості. При хворобах нирок і серцево-судинних захворюваннях призначають для лікування сечогінні засоби і гіпотензивні препарати при підвищенні артеріального тиску. Якщо є показання, проводиться гемодіаліз.

    При варикозної хвороби лікар призначає для лікування пацієнтові венотоникі і флебопротекторние кошти. Ці ліки потрібні для зміцнення стінок вен. Вони нормалізують венозний кровотік. Полегшує симптоми захворювання лікування мазями і носіння компресійного білизни.

    Щоб усунути набряк ніг, пов’язаний із захворюваннями серця для лікування призначають діуретики. Ще застосовують серцеві глікозиди, адреноблокатори, антикоагулянти, інгібітори АПФ. При суглобових патологіях рекомендують для лікування захворювання протизапальні засоби нестероїдного типу в мазях, таблетках і ін’єкціях. Призначається проведення лікувальної фізкультури, масажу, фізіопроцедур.

    При переломах і вивихах накладається гіпс. Якщо набрякають кінцівки через локального ураження тканин інфекціями, призначають антибіотики, противірусні, протигрибкові засоби. Хороший ефект, щоб прибрати набряк, дає лімфодренажний масаж. Він активізує обмін речовин і лімфоток. Засоби для лікування основного захворювання позбавляють пацієнта від набряклості.

    Додатково, якщо набрякають нижні кінцівки, рекомендують застосування компресійної терапії. Хороший ефект дає призначення остеопатії, тейпування, мануальної терапії. Фізіотерапія покращує місцевий кровообіг. Це лікування знімає запальний процес і набряклість тканин.

    Коли при набряковому синдромі нижніх кінцівок консервативні заходи не роблять бажаного ефекту, виробляють хірургічне лікування. Воно забезпечує відтік зайвої води і допомагає усунути набряклість ніг.

    Профілактика

    При схильності до набряклості, крім лікування захворювань, важливо дотримуватися спеціальної дієти. Пацієнтам, які страждають набряками ніг, рекомендують знизити споживання води і напоїв. Потрібно відмовитися від солоних і гострих страв. Каву замінюють чаєм.

    Для організації правильного харчування треба збільшити в раціоні вміст овочів і зелені, яка сприяє зменшенню набряклості. Важливо вживати більше продуктів, які містять багато калію. Потрібно зменшити споживання їжі, що містить велику кількість натрію, який сприяє затримці води в тканинах.

    Для профілактики патологій, що викликають набряки, ще лікарі рекомендують дотримання наступних правил:

    • необхідно своєчасне проходження профілактичних оглядів;
    • носіння зручного взуття з низьким каблуком;
    • не потрібно довго сидіти, поклавши ногу на ногу або їх підібгавши;
    • корисно Періодичне масування стоп для поліпшення відтоку рідини;
    • відпочивати потрібно, піднявши ноги, під час сну варто укладати під них валик;
    • корисний контрастний душ і ножні ванночки, щоб посилити відтік крові;
    • корисно ведення активного способу життя: ходіння пішки, плавання, заняття аеробікою, щоб поліпшити стан судин;
    • відмова від шкідливих звичок;
    • необхідно лікування супутніх захворювань.

    Набряки ніг часто служать проявом серйозних патологій, які потребують лікування. Для них характерно поступове накопичення в тканинах великої кількості рідини. Через це розвиваються загрозливі для життя ускладнення. Якщо з’явився набряк ніг, треба негайно йти на консультацію до лікаря і починати лікування.