Популярність трав’яного чайного напою каркаде вже давно вийшла за межі Африканського континенту. А для Єгипту він взагалі є надбанням національної кухні, звідси і пішла його друга назва – напій фараонів.
Сьогодні насолодитися чаєм з висушених чашок квіток суданської троянди, або гібіскуса, може будь-хто. Але при цьому багато людей навіть не здогадуються, яку користь зберігає в собі темно-червоний напій з кисло-солодким смаком.
Корисні властивості напою фараонів
Насичений колір чаю досягається за рахунок антоціанів. Ці пігменти сприяють зміцненню стінок судин, підвищують загальний тонус організму і уповільнюють процеси старіння. Також вони відповідають за поліпшення бар’єрних функцій кишечника, борються з вільними радикалами, сповільнюючи ріст ракових клітин, благотворно впливають на нервову систему.
Вітаміни групи c, b, p І a, антиоксиданти, амінокислоти, залізо, натрій, калій, фосфор допомагають нормалізувати артеріальний тиск. Настільки багатий мікроелементами склад має сечогінну і легким проносним ефектом, знижує рівень холестерину, покращує імунітет, знімає спазми і больові відчуття, стимулює роботу травних органів.
Як заварити каркаде?
Відчути все багатство смаку напою можливо тільки за умови, що був придбаний якісний продукт, який зберігався відповідно до правил. Так, при виборі чаю варто звернути увагу на квітки. Бутони повинні бути крихкими і легко ламатися. Якщо ж квітки гнучкі, то це означає, що їх не сушили, а вимочували. Друга важлива ознака-колір і аромат. Насичений червоний або темно-бордовий колір, а також приємний аромат підкажуть, що чай був зібраний і заготовлений за всіма правилами.
Зберігати сушені суцвіття найкраще в скляній ємності з кришкою або в бавовняному мішечку.
Є кілька способів приготування напою. Класичний варіант передбачає, що одну столову ложку бутонів заливають холодною водою і настоюють протягом двох-п’яти годин, після чого напій нагрівають до 100 С.варять його приблизно три хвилини, а після проціджують. При швидкому методі заварювання суцвіття просто заливають окропом і настоюють кілька хвилин.
Подавати чай можна і в гарячому, і в холодному вигляді. А при бажанні в нього можна додати імбир, бадьян, гвоздику, корицю, цитрусові або яблука, щоб зробити смак більш насиченим.