Що таке поліфагія

Зазвичай відчуття голоду виникає через кілька годин після повноцінного прийому їжі, за умови, що порції мають середній розмір. Але іноді трапляється так, що насититься не виходить навіть на півгодини. Відразу ж долає голод. Це сприяє швидкому набору ваги і неправильній роботі ендокринної системи. Такий стан називається поліфагія.


                                    Что такое полифагия

Через що може з’являтися надмірний голод

Постійний голод може бути нормою в тому випадку, якщо за день людина витрачає велику кількість калорій. Наприклад, активно займається спортом. В іншому випадку сильний і частий голод може бути симптомом наступних станів:

  • Цукровий діабет. Їжа, вступаючи в шлунково-кишковому тракті, починає активно розщеплюватися, виділяючи велику кількість глюкози. Здорова людина цю глюкозу використовує як енергію, а ось страждає на цукровий діабет глюкозу виводить в процесі спорожнення. Тому людина постійно хоче їсти, але при цьому вага не набирає. Крім поліфагії, хвороба проявляється такими симптомами: постійне бажання пити, погіршується гострота зору, швидка стомлюваність, довго не гояться порізи і садна.
  • Гіпоглікемія. Це захворювання, при якому рівень інсуліну в крові низький. Не варто плутати гіпоглікемію з цукровим діабетом, так як низький цукор може бути ознакою порушення роботи нирок, печінки.
  • Неправильне функціонування відділів головного мозку. Найчастіше це пов’язано з гіпоталамусом. Коли енергії не вистачає, шлунок дає гіпоталамусу активувати почуття голоду. Якщо ця частина мозку не працює належним чином, то голод може бути постійним.
  • Стрес, нервове напруження. Коли людина сильно хвилюється, організм виділяє гормон кортизол. Через нього мозок “включає” сильний апетит. Таким чином, мозок намагається переключитися від стресу на іншу, енергоємну роботу травної системи.
  • Поганий сон. Якщо мало спати, то хочеться більше їсти. Це науковий факт. Пов’язано це з тим, що при недосип виділяється лептин, який відповідає за голод. Підвищений показник цієї речовини може провокувати звірячий апетит.
  • Вагітність. Організм, щоб отримати якомога більше поживних речовин для майбутнього малюка, може «включати» голод.

Неправильне харчування як причина

Ще одна причина частого голоду-це незбалансоване харчування, шкідливі харчові звички. 

У раціоні повинно бути якомога більше білка. Протеїн дозволяє забути на довгий час про голод, тому дієтологи рекомендують білкові продукти включати в перекушування. Якщо ваш раціон за день становитиме 20-30% білків, то надмірного голоду не буде.

Якщо надходить багато вуглеводів, особливо рафінованих, то домогтися ситості надовго буде складно.

Проблема посилюється в разі дефіциту в раціоні клітковини. Наприклад, споживаючи картоплю, макарони, крупи, солодощі, газованої води в крові підвищується цукор, який стає причиною голоду. Якщо в тарілці одні вуглеводи, додайте овочів.

Недостатнє вживання жирів також може викликати проблему. Жири необхідні для повноцінного виділення енергії організмом. Жирна їжа розщеплюється повільно, і організм рідше вимагає «добавки».

Діагностика та лікування поліфагії

Для постановки діагнозу потрібне медичне обстеження. Лікар під час діагностики дізнається, як людина харчується, скільки стан триває, чи не було родичів з генетичними захворюваннями. Для лікування харчового розладу використовуються різні методи в залежності від основного діагнозу або стану його викликав. Наприклад, при діабеті, вагітності, ПМС можуть призначати спеціальні гормони. Якщо хвороба пов’язана з психологічними проблемами, то прописуються заспокійливі таблетки і сеанси психолога.

Як відрізнити поліфагію від звичайного переїдання

Не завжди вдається розрізнити ці два стани. Головне, на що варто звернути увагу – це інші симптоми. Поліфагія зазвичай супроводжується також підвищеним потовиділенням, сильною спрагою, втомою, сонливістю, втратою ваги. Переїдання найчастіше виникає епізодично, в той час як поліфагія – це постійне відчуття голоду, що супроводжує людину незалежно від прийомів їжі.