Повна відмова від продукту передбачає, що людині необхідно шукати аналоги, які могли б запобігти розвитку дефіциту тих чи інших корисних елементів. Тому в разі виключення з раціону яєць організм втрачає такі поживні речовини, як:
- фолієва кислота;
- Фосфор;
- Селен;
- Кальцій;
- Цинк.
Отримати їх можна і з інших джерел. Наприклад, молочних продуктів, овочів, фруктів і бобових. Хорошою альтернативою можуть стати тофу або соєві боби.
Однак варто розуміти, що при повній відмові від яєць людина буде частіше відчувати голод. Це пов’язано з тим, що виключений продукт добре насичений білком, який як раз і допомагає довше зберігати відчуття ситості.
Цей продукт також може забезпечити організм протеїнами, оскільки містить всі необхідні амінокислоти. А згідно з дослідженнями, в яєчних білках присутній компонент, що знижує артеріальний тиск. Правильно приготовані білки і жовтки можуть допомогти кардіосистеми, зміцнити її. І одна з причин-це наявність омега – 3 жирних кислот.
Звичайно ж, яйця мають і ряд шкідливих властивостей. Наприклад, існують дослідження, які говорять про те, що вживання яєць може негативно позначитися на рівні холестерину, а також сприяти розвитку цукрового діабету другого типу. Так, одне велике яйце містить близько 186 міліграм холестерину, що становить 62% від рекомендованої добової норми. Таким чином, у людей, які їдять в день від одного до трьох яєць, фіксується підвищення рівня «хорошого» холестерину.