Консервовані, сушені і в’ялені персики – що вибрати?

Персик-один з найбільш затребуваних фруктів на світі. І він смачний не тільки в свіжому вигляді. Його також можна піддавати різноманітній тепловій обробці, можна сушити, в’ялити і консервувати. Всі ці різновиди продукту мають свої специфічні особливості, що стосуються як їх корисних властивостей з протипоказаннями, так і особливостей вживання.


                                    Консервированные, сушеные и вяленые персики - что выбрать?

Особливості приготування

Персики, як і багато інших фрукти з ягодами (сливи, полуницю, вишню і т.д.) прийнято консервувати в цукровому сиропі. Даний спосіб приготування, якщо порівнювати його з варінням варення і джему, відрізняється порівняно щадним впливом високих температур. Завдяки чому половинки (або часточки) плодів зберігають максимум вітамінів та інших цінних для організму людини елементів.

Згідно з базовим рецептом, фрукти спочатку заливають окропом, потім зливають його і замінюють заливку на цукровий сироп. За смаком він може доповнюватися ароматними травами, наприклад, м’ятою. Крім того, майже завжди в складі продукту присутня лимонна кислота, яка необхідна як універсальний консервант і як добавка, що дозволяє їм зберігати апетитний вигляд, яскравий колір на тривалий час.

Корисно знати, що фахівці рекомендують консервувати фрукти, ягоди і овочі в домашніх умовах тільки при наявності автоклава, використання якого дозволяє запобігти появі і розмноження спор ботулізму.

В’ялені і сушені персики по суті є одним і тим же продуктом. Різниця між ними полягає в ступені готовності продукту. 

Способи заготівлі плодів бувають різними. Найпростіший і найдавніший — сушка в природному літньому теплі. Причому іноді з фруктів не виймають кісточки. Стиглі і неушкоджені плоди розкладають в один шар на відкритому повітрі, в добре провітрюваному місці, в тіні і протягом декількох днів періодично перевертають. У деяких випадках персики сушать і нанизаними на нитку прямо під променями сонця.

Промислові технології заготівлі персиків часто припускають обробку сіркою. Дана речовина необхідно для того, щоб надати їм більш привабливий, товарний вигляд. Необроблені плоди матові і бурі, оброблені — блискучі, ближче до помаранчевого відтінку. Крім того, завдяки сірці сухофрукти краще переносять транспортування і довше зберігаються.

Властивості продукту

Додавання цукрового сиропу підвищує калорійність свіжого фрукта з 43 ккал до 68 ккал. Консервовані плоди є джерелом глюкози, необхідної для повноцінної роботи мозку, тому його вживання рекомендується учням і працівникам розумової праці.

Пігменти, що забезпечують яскравий, сонячно-золотистий Колір персика, сприяють виробленню в організмі людини гормонів радості. І при консервації це тільки посилюється завдяки високому вмісту цукрів.

Персик з банки-джерело клітковини, що поліпшує травлення. Він збуджує апетит і позитивно позначається на стані клітин, сприяючи процесам їх оновлення.

Процес висушування природним чином підвищує калорійність цих фруктів до 254 ккал в 100 г, а також підвищує вміст в них цінних, позначених вище елементів в 2-5 разів. В’ялені і сушені плоди багаті вітамінами Е і до, А також залізом, фтором, кальцієм і магнієм. Але окремі вітаміни навпаки-майже зникають з них. Зокрема, руйнуються під впливом УФ-променів В12, аскорбінова кислота, ретинол і В6.

Заготовлені на сонці персики з найдавніших часів були відомі як суперфуд, що підтримує в людині життєві сили. Їх брали з собою ті, хто перетинав з караванами Великий Шовковий шлях.

Сучасні дієтологи впевнені, що в’ялені персики корисні для серцево-судинної системи і можуть бути сміливо включені в профілактичну дієту при таких загрозах здоров’ю, як залізодефіцитна анемія і захворювання кісткових тканин.

Які протипоказання є?

Консервовані персики не підходять людям з ожирінням, а також тим, хто страждає від виразкової хвороби шлунка або дванадцятипалої кишки.

Але і здоровим людям не варто ними захоплюватися, так як надлишок цукру, сприяє набору зайвої ваги.

Фрукт в будь — якому вигляді не рекомендуються при цукровому діабеті і хронічній гіпотонії-зниженому артеріальному тиску.

При виборі сушених і в’ялених персиків дієтологи рекомендують віддавати перевагу тим плодам, які піддавалися процесу природної сушки, без обробки сіркою. Справа в тому, що багато вчених сходяться на думці про те, що газ хоч в легкому ступені, але все-таки згубно впливає на організм людини. Зокрема, знижуючи імунітет і порушуючи гормональний фон.

З точки зору здорового харчування, цінність представляють саме висушені персики. Але і консервовані за винятком ряду протипоказань немає сенсу виключати з раціону. Персик-розкішний фрукт, який хороший в будь-якому вигляді, головне, вживати його помірно.