Абрикоси належать до найдавніших фруктів окультуреним людиною. Згадки про них зустрічаються в китайській поезії в другому тисячолітті до нашої ери. Плоди абрикосових дерев відрізняються високими смаковими якостями і насичені такою користю, що їх справедливо можна назвати дикоростучої «аптекою».
Чим відрізняються персики від абрикосів
З точки зору ботаніків вони належать до одного роду — Слива, але розрізняються видами.
- Персик набагато більший, має округлу форму і часто нерівномірний забарвлення, градієнтом перетікає від піщано-золотистого в червонувато-оранжевий.
- Абрикос значно менше, подовжений і рівномірно забарвлений в рожево-оранжевий.
- М’якоть персика соковитіше, у абрикоса — солодше.
- Персикові дерева мають ланцетоподібну форму і покриті різьбленими зубчиками по краях, абрикосові — формою нагадують сердечко і прикрашені червоністю на ніжці.
- Абрикоси дозрівають раніше персиків.
Склад і калорійність
У 100 г фрукта міститься близько 44 ккал і до 20-28% цукрів в залежності від конкретного сорту.
Яскравий колір м’якоті і шкірки плодів багато в чому забезпечується високим вмістом каротину — до 16 мг на 100 г і за цим показником фрукт в 2 рази перевершує морква.
Абрикос також може служити джерелом цінних кислот-яблучної, лимонної і винної, а також пектинів і флавоноїдів.
З вітамінів в цьому фрукті найбільш повно представлені з, В5 і В6, а з мінеральних речовин — мідь, магній, калій і марганець.
Чим корисні абрикоси
Народи всіх земель, де тільки виростали ці фрукти, радили їх їсти для зміцнення серця і кровотворення. Сучасна наука підтверджує, що вони дійсно корисні в цьому плані і крім того, відрізняються наступними властивостями:
- протипухлинна;
- антиоксидантна;
- знеболюючий;
- бактерицидний.
Чи корисні зелені абрикоси
Вважається, що зелені фрукти їсти не можна. Але абрикоси є приємним і вражаючим винятком. Щільні і позбавлені вишуканої солодощі, вони можуть бути перетворені в варення або традиційний грузинський соус ткемалі.
Незрілі плоди рекомендуються на якийсь час включати в раціон для вирішення таких делікатних проблем, як хронічний запор і слабка кислотність шлункового соку.
Завдяки насиченості саліцилової кислотою, яка майже зовсім зникає з м’якоті в міру дозрівання фруктів, зелені абрикоси лікують різні захворювання суглобів у людей молодих і в літньому віці.
Користь і застосування листя абрикоса
Зібрані не пізніше фази цвітіння рослини, вони можуть бути використані в свіжому або сушеному вигляді для приготування збірних чаїв або самостійних настоїв, здатних:
- зміцнювати стінки кровоносних судин;
- лікувати шкірні захворювання;
- знижувати рівень “поганого” холестерину в крові;
- покращувати зір.
Користь абрикосового варення
Це калорійне ласощі рекомендується тим, хто прагне набрати вагу, поправитися після затяжної хвороби або зайнятий інтелектуальною працею.
Воно корисно при простудних захворюваннях для зміцнення імунітету і нормалізації температури тіла.
Корисні властивості кісточок
Ядерця кісточок абрикоса їстівні. Часто з них готують урбеч — густу, висококалорійну пасту, використання якої в кулінарії схоже з призначенням арахісового масла.
Урбеч корисний тим, хто хоче наростити м’язову масу, зайнятий важкою фізичною працею, відчуває постійні стреси. Продукт сприяє зміцненню кісткових тканин.
Чим корисні сушені абрикоси
Завдяки природному і делікатному процесу висушування, в цих сухофруктах не тільки зберігаються практично всі біологічно активні речовини, але і їх вміст підвищується в 4-5 разів.
Сухофрукт відомий як курага, і це суперфуд з енергетичною цінністю близько 215 ккал на 100 г.сушені абрикоси корисні для профілактики і лікування анемії, посилення функцій печінки, синтезу стероїдних гормонів. Ласощі мають сечогінну дію, паралельно допомагаючи позбутися від набряклості тіла незалежно від походження даної проблеми.
Шкода і протипоказання
Абрикоси не можна їсти при панкреатиті в будь-якій фазі, гастриті з підвищеною кислотністю, гепатиті і цукровому діабеті.
З великою обережністю їх слід вживати людям, що страждають від хронічно зниженого тиску, захворювань нирок, а також при схильності до діареї.
Як вибрати і зберігати
Хороші абрикоси не мають вм’ятин, темних м’яких плям і пошкоджень шкірки.
Сушені фрукти рекомендується вибирати не яскраві помаранчеві, а бурі і матові — такі з найбільшою ймовірністю сушили природним способом на сонці і не піддавали обробці сіркою.
Свіжі фрукти зберігають в холодильнику. Сушені-в сухому, прохолодному місці в паперовому пакеті або банку з кришкою з отворами. Можна тримати курагу і в полотняному мішечку.
Особливості вживання
Всупереч поширеному міфу, ці фрукти можна їсти разом з молоком або вершками.
Вони поєднуються з м’ясними, жирними стравами і навіть сприяють їх кращому засвоєнню.
Дієтологи рекомендують з’їдати за день не більше 0,5 кг свіжих або 0,2 кг сушених абрикосів.