На перший погляд вони і правда трохи схожі — формою і розміром коренеплодів. Обидві овочеві культури належать до одного сімейства капустяних. Але на цьому їх подібності і закінчуються. Ріпа має світло-жовтий або білий окрас плодів, а в її м’якому смаку добре помітна солодкість. Природно, володіє вона і унікальними корисними властивості і готують її за рецептами, невідповідним для редьки.
Які існують види
Завдяки багатовіковим працям селекціонерів, сьогодні в світі налічується близько 300 сортів ріпи, які прийнято ділити на категорії з різними якостями.
Наприклад, існують салатні, ранньостиглі сорти, які можна прибирати вже через 3-4 тижні після посіву насіння. У них їстівний не тільки коренеплід, але і ніжна листя.
Більшість сортів мають жовтуватий колір шкірки і таку ж м’якоть. Відтінки пояснюються присутністю особливих пігментів каротиноїдів. Але існують з білою шкіркою і білосніжною, а також рожевою м’якоттю. Вони часто відрізняються більш високим вмістом цукрів.
Корисні властивості
Каротиноїди з жовто-бурштинових Ріпок в організмі людини перетворюються в вітамін А.порівнюючи ріпу і редьку, їх відмінності, важливо підкреслити, що в останній каротиноїди відсутні. Можна сказати, що ріпа сприяє появі гарної засмаги і захищає від згубного впливу УФ-променів.
За старих часів цей овоч вважався одним з кращих засобів проти цинги, поступаючись тільки цитрусовим, але ті аж до кінця XIX були екзотичною розкішшю в Росії, Європі та Північній Америці.
Останні наукові дослідження підтвердили, що ці коренеплоди корисні як засіб:
- полегшує симптоми захворювань дихальної системи;
- зміцнює зуби і кісткові тканини;
- попереджувального захворювання судин;
- підвищує фізичну витривалість.
Склад і калорійність
Енергетична цінність коренеплоду невисока-в 100 г міститься всього 22 ккал. М’якоть овоча містить води більше, ніж кавун — 93,5%, але при цьому її м’якоть відрізняється твердістю і текстурою, що нагадують гарбузове.
З вітамінів в ній найбільш помітно присутність аскорбінової кислоти і групи В — від 1 до 6. А з мінеральних речовин є селен, натрій і марганець. Але чи не головним елементом хімічного складу є калій, якого в ній міститься більше, ніж в сирі.
Шкода і протипоказання
У сирому вигляді цей коренеплід не рекомендується при захворюваннях шлунково-кишкового тракту, а також при запальних процесах в нирках.
Однозначним протипоказанням для вживання цього овоча є період лактації, оскільки через материнське молоко він може спровокувати у малюка розлад живота і навіть погіршення роботи центральної нервової системи. З цієї ж причини — високої чутливості дитячого організму, його можна їсти тільки з 2-річного віку.
Чи корисна бадилля
Розглядаючи ріпу і редьку, їх відмінності, варто зауважити, що у останньої бадилля практично неїстівна. А ось молода бадилля будь-яких сортів ріпи абсолютно їстівна. Її можна їсти свіжою в зелених салатах, а також готувати за тими ж рецептами, в яких присутній шпинат. Ця оригінальна зелень сприяє:
- виведення з організму токсинів;
- нормалізації водного балансу;
- регенерації пошкоджених тканин.
Як вибрати і зберігати
Кращі за смаковими якостями і лежкості коренеплоди мають середній або невеликий розмір, тоді як великі — з великою ймовірністю почнуть гнити зсередини вже через 4-6 тижнів, тому їх прийнято відразу вживати в їжу або переробляти.
До пізньої весни овоч можна зберегти в темному місці при температурі повітря +1…+ 4 градуси і вологості повітря не більше 90%. У поліетиленовому або паперовому пакеті з доступом повітря можна тримати його в холодильнику до 1 місяця, а якщо заморозити — він буде їстівний протягом півроку.
Як приготувати: рецепти
Більшість рецептів з ріпою відрізняються простотою-з ними впорається і початківець кулінар. З овоча готують закуски, додають в супи, тушковані і запечені другі страви. У сирому вигляді вона чудова в салатах з додаванням козячого сиру і бальзамічного оцту.
Ріпа, запечена з яблуками
Це можна назвати поліпшеним, більш сучасним варіантом старовинного ласощі під назвою парена ріпа. Для приготування страви потрібно:
- 1 ріпа;
- 2 яблука;
- 2 ст. л. рослинного масла;
- 1 ст. л. меду;
- 3 ст. л. сметани;
- зелень чебрецю свіжа;
- 0,5 ч. л. солі.
Процес приготування складається з наступних кроків:
Ріпа, фарширована булкою
Для запікання з різноманітними начинками ріпа підходить нітрохи не менше, ніж гарбуз. Можна помістити в неї крупи, м’ясо, овочі. А щоб приготувати цю страву, потрібні:
- 1 ріпа;
- 20 г вершкового масла;
- 50 г родзинок;
- 2 скибочки батона;
- 1 ст. л. меду.
Процес приготування можна представити таким чином: