Ще в Стародавньому Римі полуницю називали “королевою ягід”. Сьогодні вона є однією з найпопулярніших на світі і добре відома не тільки чудовими смаковими якостями, але і цінністю для організму людини.
Чим відрізняється полуниця від суниці
З ботанічної точки зору полуниця є прямим нащадком окультуреної суниці. У світі налічується близько 20 тисяч сортів і гібридів полуниці (в тому числі з іншими ягодами) і майже всі вони відрізняються від дикої суниці наступними рисами:
- більш стабільне і тривале плодоношення;
- більшу вагу і розмір кожної ягоди;
- висока врожайність;
- різноманітність форм для сортів і однорідність форми ягід для одного сорту.
Крім того, лісова суниця завжди перевершує культурну по ароматності.
Склад і користь
У 100 г цієї ягоди міститься 41 ккал і легкозасвоювані цукру, майже стовідсотково переробляються в енергію в перші години після її вживання.
Завдяки пектинам і особливо м’якою клітковині, вона сприяє виведенню з організму токсинів, а також профілактиці гастриту. У ній високий вміст вітаміну З, А також калію і фосфору.
Говорячи про те, якими властивостями володіє полуниця, варто відзначити, що вона добре втамовує спрагу в спеку і крім того:
- стимулює вироблення червоних кров’яних тілець;
- підвищує стресостійкість;
- прискорює регенерацію тканин;
- підвищує засвоюваність кальцію з інших продуктів;
- нормалізує роботу серцевого м’яза.
Протипоказаннями для вживання цих плодів є наступні захворювання:
- подагра;
- цистит;
- сечокам’яна хвороба.
Як вживати полуницю
Завдяки невеликій калорійності, полуницю цілком можна включати в дієтичне харчування для зниження ваги.
Розкриваючи тему того, якими властивостями володіє полуниця, важливо підкреслити, що вона ідеально підходить для раннього сніданку. Фруктові кислоти з її складу позитивно впливають на роботу підшлункової залози, стимулюючи вироблення травних ферментів. Завдяки яким другий і основний, ситний сніданок з білками і жирами може засвоїтися набагато швидше і більш повноцінно.
Дієтологи вважають нормою вживання 200-300 г цієї ягоди на добу, але в розвантажувальні дні можна з’їдати до 1 кг.
Користь листя і хвостиків полуниці
У свіжому вигляді листя і хвостики вживати не прийнято — вони просто не смачні. Немає особливого сенсу і залишати їх при приготуванні варення, так як при тривалому варінні в них просто знищуються біологічно активні речовини.
Але з найдавніших часів відомі цілющі властивості хвостиків і листочків цієї рослини в сушеному вигляді. Їх можна додавати в чай — класичний або тільки трав’яний, іноді з додаванням інших ягід і сухофруктів. Вважається, що такий напій:
- діє як потогінний і жарознижуючий при застуді та грипі;
- сприяє зміцненню імунітету;
- лікує хронічні головні болі.
Розповідаючи про те, якими властивостями володіє полуниця, варто додати, що вона належить до тих рідкісних ягодам, які гармонійно поєднуються практично з будь-якими продуктами. Вона сприяє кращій засвоюваності яєць, сирів і кисломолочних продуктів, а також прискорює розщеплення м’ясних жирів. Єдиним винятком є солоні і мариновані овочі, в поєднанні з якими ця ягода стимулює процеси бродіння в шлунково-кишковому тракті людини.
Симптоми алергії
Тим, хто пробує полуницю вперше в житті, рекомендується з’їдати для початку буквально одну-дві ягоди. Справа в тому, що нарівні з ананасами, вишнею і манго, вона відноситься до плодів, на які у людини найчастіше виникає алергія.
Її симптоми можуть бути більш-менш вираженими в залежності від індивідуальної схильності і зокрема, можуть виражатися як:
- порушення в роботі шлунково-кишкового тракту, які проявляються як гастрит, коліт, діарея;
- шкірні висипання;
- порушень функцій дихальної системи, наприклад, риніт.
Також варто додати, що слабко виражені симптоми алергії можуть з’явитися навіть у людини нормально сприймає в разі переїдання.
Тимчасова алергія може спостерігатися у жінок в період вагітності і у мандрівників обох статей в перші дні акліматизації на новому місці в тропічних широтах.
Як вибрати і зберігати
Свіжу полуницю легко дізнатися по яскраво-зеленим плодоніжок, а ось листочки можуть бути трохи млявими і коричневими, це часто говорить лише про те, що перед збором врожаю ягоду мало поливали.
Непридатні в їжу ягоди з ознаками гниття, навіть мінімальними. Не варто їх вживати, навіть зрізавши зіпсовані ділянки. Визначити якість цієї ягоди легко глянувши на дно лотка або ящика, в якому вона зберігається. Якщо на дні сік і сліди цвілі, значить, партія вже почала псується і навіть верхні шари плодів вже «заражені».
Свіжі ягоди зберігають в холодильнику, попередньо не Промивання, в розкритому поліетиленовому пакеті або пластиковому контейнері з перфорованою кришкою.
Що можна приготувати: рецепти
Полуниця в свіжому і замороженому вигляді володіє рівними смаковими якостями і чудово підходить для приготування солодких страв, наприклад, пирогів.
Італійська ягідна шарлотка
Для приготування знадобиться:
- 200 г пшеничного борошна;
- 200 г цукру;
- 4 яйця;
- 0,5 ч. л. солі;
- жменя волоських горіхів;
- 300 г полуниці;
- 2 ч. л. розпушувача;
- 2 ч.л. ванільного цукру.
Подрібнені волоські горіхи можна сміливо замінювати на подрібнений дрібно фундук.
Процес приготування виглядає так:
І звичайно, полуницю завжди можна перетворити в незвичайне варення.
Варення з ревенем
Щоб продукт зберігався довго, для нього слід вибирати зрілі, але не переспілі ягоди.
Для приготування солодких консервів потрібно:
- 500 г полуниці;
- 500 г ревеню.
- 600 г цукру;
- 0,5 лимона.
Процес приготування включає такі кроки: