Ці фрукти вирощувалися ще в Стародавньому Єгипті. Сьогодні в світі існує близько 7 тисяч сортів яблук, і щоб будь-які з плодів, які припадуть до смаку, принесли користь, про їх склад і особливості вживання важливо знати певну інформацію.
Склад і користь
У кожних 100 г яблука міститься близько 4,7 мг вітаміну C, що приблизно на 5% задовольняє добову потребу в ньому. Інші вітаміни в помітній кількості: В1, В2, В6 і К.
Не можна сказати, що ці плоди насичені мінералами за рівнем вмісту на 100 г, але вони цінні за рахунок того, що елементи в них представлені в збалансованому поєднанні, що забезпечує їх майже стовідсоткову засвоюваність. У цих фруктах присутні:
- Фосфор;
- Калій;
- фтор;
- марганець;
- Натрій;
- Кальцій.
Вчені вважають, що яблука краще будь-яких інших фруктів сприяють активації підшлункової залози, забезпечуючи повноцінне розщеплення їжі. Крім того, вони:
- нормалізують гормональний фон;
- підсилюють функціонування мозку, особливо його ділянок, що відповідають за почуття рівноваги і пам’ять;
- сприяють зміцненню кісткових тканин;
- відновлюють водний баланс організму;
- посилюють передачу сигналів від нервової системи;
- допомагають регенерації тканин;
- зміцнюють імунітет;
- підвищують фізичну витривалість, включаючи зміцнення суглобів і зв’язок.
Види та особливості
Говорячи про те, як яблука впливають на організм, важливо відзначити, що все різноманіття цієї культури прийнято ділити на дві групи:
Колір плодів і їх властивості
Укупі із загальною користю, в залежності від кольору, яблука впливають на організм різним чином:
- зелені-сприяють засвоєнню заліза з м’ясних продуктів, полегшують симптому морської хвороби;
- Жовті-позитивно впливають на зір і підсилюють головну функцію печінки-очищення крові;
- червоні-перешкоджають руйнівному впливу вільних радикалів на клітини організму, сприяють його омолодженню.
Можлива шкода
Як би не були гарні різнокольорові плоди, кажучи про те, як яблука впливають на організм, неможливо обійти увагою тему їх ймовірного шкоди.
Дієтологи попереджають-не варто включати їх в меню для схуднення, оскільки в кожному фрукті міститься близько 80 ккал, а також 2-3 чайні ложки цукру. Іншими словами, це апетитні швидкі вуглеводи, що сприяють набору ваги.
Ці фрукти не рекомендується вживати при всіх захворюваннях шлунково-кишкового тракту, а при захворюваннях серцево-судинної системи їх кількість обмежують.
Багатьох насторожує те, що магазинні яблука відрізняються глянцевими гладкістю і блиском, а на дотик, їх ніби покриває воскоподобная субстанція. Їх обробляють спеціальним складом, щоб плоди краще переносили транспортування, довше зберігалися і зберігали товарний вигляд. Але з огляду на мікроскопічні дози речовин на шкірці, вони не становлять небезпеки для людини. Якщо ж все — таки це здається неправильним-плоди досить замочити на півгодини у воді, а потім обполоснути під проточною і це видалить майже все хімічне покриття.