Родич капусти за приналежністю до одного і того ж сімейства хрестоцвітних, крес-салат, або клопівник посівної, був добре відомий ще в Стародавньому Єгипті.
За смаком свіже листя рослини трохи нагадують хрін, вони відрізняються пікантною гіркуватістю і вираженою свіжістю, але все-таки не схожі на м’яту. І як і інші листові салати, крес-салат не прийнято вживати в сушеному вигляді.
Види мікрозелені
Протягом багатьох століть крес-салат вживали вирощеним до повноцінної стадії зрілості. Але в останнє десятиліття світ охопив інтерес до мікрозелені. І крес-салат, невимогливий до умов вирощування і виривається з насіння соковитими росточками буквально за кілька днів, став одним з лідерів актуальною зелені здорового харчування.
Існує всього 3 різновиди цієї рослини:
Склад і калорійність
У 100 г продукту міститься всього 32 ккал і крес-салат справедливо вважають одним з найбільш дієтичних видів зелені.
Склад рослини насичений вітамінами і мінералами. Зміст деяких з них настільки високо, що всього 100 г здатні задовольняти потреби людини в певних речовинах більш ніж на 20%. І ось які це елементи:
- ретинол-38%;
- бета-каротин-84%;
- мідь-21%;
- вітамін до-451%;
- Марганець-24%;
- аскорбінова кислота-76%;
- вітамін В9-22%.
У чому користь крес-салату
Продукт збуджує апетит, покращує роботу підшлункової залози і прискорює травлення.
Вчені вважають, що він здатний посилювати імунітет, причому, як проти інфекційних захворювань, так і в разі загроз організму від несприятливих умов зовнішнього середовища. Іншими словами, ця рослина корисно їсти взимку і в міжсезоння для профілактики застуди, а влітку — для захисту від перегріву на сонці.
Його вживання сприяє поліпшенню кольору обличчя, регенерації тканин і як підтверджує ряд досліджень, навіть омолодженню клітин.
Ця чудова зелень рекомендується спортсменам, які потребують підвищення фізичної витривалості і наборі м’язової маси.
Даний салат також можна назвати рослиною виключно корисним при лікуванні атеросклерозу і гіпертонії.
Корисно знати, що максимум користі можна витягти не з визріли, а з молоденьких його паростків, тієї самої мікрозелені. Можна навіть сказати, що вона ніби передає людині весь запас своєї життєвої енергії, підвищуючи його життєвий тонус і посилюючи всі критичні важливі процеси в організмі.
Шкода і протипоказання
Ще у вікторіанській Англії, де крес-салат обожнювали всі верстви населення, знали про те, що його надмірне вживання веде до безсоння і мігрені. Правда, частково це можна пояснити тим, що торговці крес-салатом в ту епоху не дбали його Еко-вирощуванням, вважаючи за краще буквально збирати дикорослі рослини в канавах. Природно, сьогодні ця рослина з магазинів в рази безпечніше. Можна виростити його і самостійно. Це під силу навіть тим, хто ніхто раніше не займався рослинництвом.
Але все одно, дієтологи не рекомендують вживати його у великих кількостях, тобто більше 100 г на добу. В іншому випадку є ризик розлади шлунково-кишкового тракту, головних болів і навіть порушень в роботі нервової системи.
Крес-салат рекомендується з обережністю вживати людям зі зниженим артеріальним тиском, так як регулярне включення його в раціон здатне ще знизити його показник.
Маленьким дітям даний вид салату дають з великою обережністю, так як він здатний викликати алергічну реакцію не меншу, ніж червоні ягоди.
Правила зберігання
Довше зберігається та зелень, яка залишається в субстраті, де вона вирощувалася. Салат від моменту появи паростків можна в такому вигляді тримати до 2-3 тижнів — в залежності від конкретного сорту. Ось чому варто облаштувати на кухні або лоджії міні-грядку з контейнерів з ним.
Зрізані пагони зберігають в холодильнику, у відділенні для овочів і фруктів. Якщо воно оснащене спеціальною лампою з УФ-променями — зелень буде зберігатися не 3-4 дні, а близько 7.
Крес-салат не можна промивати перед тим, як відправляти в холодильник, тому що волога прискорює процеси гниття. Зелень необхідно помістити в контейнер з отворами або перфорований поліетиленовий пакет, так як для збереження їй потрібна вентиляція.