Грецька кухня подарувала світу десятки незвичайних страв і смачних, здорових продуктів, в тому числі і кисломолочних. Добре відомий грецький йогурт, але є те, що може потіснити його за смаковими і корисними властивостями — грецьке молоко.
Історія появи
Говорячи про те, як з’явилося грецьке молоко, фахівці люблять згадувати історію про острів Крит, де в період з 2700 по 1400 рік до нашої ери існувала Мінойська цивілізація. На жаль, до теперішнього часу збереглося дуже мало слідів її культури і повсякденності, але одне можна сказати абсолютно точно — її жителі вміли і обожнювали готувати те, що пізніше стало називатися грецьким молоком.
Примітно також, що аналоги цього продукту можна виявити практично у всіх культурах, де в принципі прийнято вживати кисломолочні продукти. Наприклад, в російській кухні до нього найближче варенець.
Шкода і користь
У легендах про те, як з’явилося грецьке молоко, нерідко фігурують божества, які в різних сюжетах з його допомогою зцілюють один одного або небайдужих їм людей. Міфологія давнини, як це не дивно, сьогодні отримала часткове підтвердження з боку вчених — цей продукт дійсно володіє дивовижною користю.
Цей напій добре насичує і заряджає людину життєвою енергією, а легкозасвоюваних жири сприяють збільшенню фізичної активності.
Кисломолочні бактерії з його складу позитивно впливають на мікрофлору шлунково-кишкового тракту, відновлюючи її здоровий баланс. Цей продукт рекомендується вживати для нормалізації апетиту і профілактики гастриту.
Завдяки високому вмісту кальцію, цей напій корисний дітям і літнім людям для зміцнення кісткових тканин.
Як і майже всі кисломолочні напої, цей не можна вживати при наступних порушеннях здоров’я:
- підвищена кислотність шлунка;
- запальні процеси в жовчному міхурі;
- гепатит.
Смак напою
Розповідаючи про смак цього продукту, неможливо не повернутися до теми того, як з’явилося грецьке молоко. На зорі людської цивілізації багато продуктів готувалося методом тривалого томління в печі або золі остигаючого вогнища.
Все починалося з того, що молоко наливали в глиняний посуд і прибирали в піч для томління протягом 4-8 годин. Точний час залежало від спека, швидкості охолодження печі або вогнища, а також від смакових уподобань готує і його сімейства.
Коли молоко випарювалося приблизно на третину, його виймали з печі і перемішували з невеликою кількістю вершків. А потім залишали при кімнатній температурі на 3-4 години. Природно, в ті далекі часи ще не існувало звичного нам цукру, але історики повсякденності вважають, що в напій для підсолоджування могли додавати мед.
Сьогодні його готують за мало в чому змінилася технології — його також необхідно довго томити і доводити до готовності в приміщенні.
Примітно, що напій домашнього приготування відрізняється більшою користю і більш насиченим, приємним смаком, ніж промисловий продукт.
Він повинен мати світло-кремовий тон і характерний смак топленого молока з карамельним відтінком і ледь відчутною вершковою кислинкою.
На його основі можна готувати випічку — оладки, булочки, а також десерти на зразок панни-котти.
Особливості зберігання
За часів, коли з’явилося грецьке молоко, його зберігали з використанням льоду, а також ями-сховища на березі джерела або водойми.
Сьогодні продукт за домашнім рецептом рекомендується зберігає свої властивості в холодильнику до 3 днів.