Для чого застосовують в кулінарії бальзамічний оцет

Бальзамічний оцет належить до найвідоміших і популярних приправ у світі. Він відрізняється універсальністю кулінарного застосування, неповторним смаком і унікальними якостями.


                                    Для чего применяют в кулинарии бальзамический уксус

Що таке бальзамічний оцет, чим він відрізняється від винного

Перші згадки про цей продукт виявилися в звітах про подарунки німецькому королю Генріху III, що жив в XI столітті. І протягом декількох століть він вважався елітної приправою, доступною настільки ж малому прошарку населення, як чорний перець. А винайшли його в італійській провінції Модена.

Сировиною в класичній версії служить сусло зі світлих сортів винограду, уварюється в густий сироп, а потім витримується в бочках. Де він повинен дозрівати мінімум 3 роки, але дорогі сорти можуть витримуватися аж до 100 років.

Бальзамічний оцет не слід плутати з винним-вони мають значні відмінності, які полягають в наступному:

  • винний виготовляють з червоного або білого вина з домішкою оцтово-кислих бактерій;
  • бальзамічний густіший, кисло-солодкий;
  • винний-більш рідкий, помірно-пікантний.

Склад, калорійність, чим корисний

З огляду на те, що бальзамічний оцет прийнято вживати в мінімальній кількості, немає сенсу говорити про його калорійності або кількості вітамінів і мінералів в ньому — вони разом з калоріями просто залишаються непоміченими організмом.

А ось фруктові кислоти і деякі інші специфічні біологічно активні речовини сприймаються організмом яскраво.

Дієтологи вважають, що ця приправа:

  • збуджує апетит і покращує травлення, в тому числі допомагаючи розщепленню білків з м’яса;
  • підсилює кровообіг і зміцнює стінки судин;
  • сприяє нормалізації терморегуляції організму;
  • вирівнює гормональний фон у чоловіків і жінок;
  • зміцнює імунітет перед вірусними захворюваннями.

Як використовувати в кулінарії, ніж можна замінити

Можна привести дуже довгі списки, перераховуючи те для чого застосовують в кулінарії бальзамічний оцет. Справа в тому, що всього декількох крапель цієї приправи вистачає для того, щоб фантастичним чином перетворити смак крем-супу, салату зі свіжих овочів або підготовлюваного для маринування м’яса. Ця приправа відмінно поєднується з рибою і птицею, грибами, фруктами і всіма сирами. Її можна додавати в пасту і омлет.

А в італійській і французькій кухні можна виявити чимало десертів з ним, включаючи вафлі з морозивом.

Заміну цій приправі підібрати важко, але якщо мова йде про приготування салатної заправки, то підходящим варіантом може стати поєднання червоного винного оцту з виноградним желе і квітковим медом.

Шкода і протипоказання

Цей продукт категорично протипоказаний в наступних випадках:

  • виразкова хвороба шлунка і дванадцятипалої кишки;
  • панкреатит навіть у стадії ремісії;
  • сечокам’яна хвороба.

Його рекомендується їсти не частіше 2-3 разів на тиждень, щоб уникнути надмірного підвищення рівня кислотності шлункового соку.

Як вибрати і зберігати

На магазинних полицях часто зустрічається альтернативний варіант бальзамічного оцту, який не має до оригінального ніякого відношення, який можна дізнатися за складом. Така суміш складається з оцту, крохмалю, підсолоджувачів і барвників.

Натуральний продукт випускають в скляних пляшечках з темного скла.

Зберігати приправу не потрібно в холодильнику — можна і на кухні, головне, прибрати в шафку без доступу сонячного світла, розташований на видаленні від джерел тепла.

Чи можна зробити в домашніх умовах

Розібравшись з тим, для чого застосовують в кулінарії бальзамічний оцет, природно задатися питанням-А чи можна приготувати такий універсальний продукт будинку?

Щоб відповісти на нього, потрібно звернутися до нюансів традиційної технології його виготовлення. Бальзамічний оцет не просто витримують в бочках — він по черзі змінює тару. На першому етапі сироп заливають в мініатюрні ємності з деревини дуба або ясена. Через деякий час не більше однієї п’ятої сировини зливають і замінюють новою порцією сиропу, витриманого в більш великій бочці з вишневої або каштанової деревини. А брак виноградної сировини в середній бочці заповнюють, заливаючи сировину з самої об’ємної тари, виготовленої з тутового дерева.

Неважко зрозуміти, що повторювати такого сорту маніпуляції на домашній і тим більше міської кухні, практично неможливо.

Варто уточнити ще, що в бальзамічному оцті може бути присутня маса спецій. Словом, готувати його самостійного-практично нездійсненна, просто безглузда місія на тлі того, що сьогодні не складає труднощів купити якісний продукт.