Повний гід по оцту

Оцет є однією з найпоширеніших приправ практично у всіх світових кухнях. Він надає стравам і напоям оригінальну кислинку, відтіняє їх власні смаки і ароматизує. І щоб грамотно і без шкоди використовувати цю приправу, важливо познайомитися з певною інформацією про неї.


                                    Полный гид по уксусу

Історія виникнення продукту

Вважається, що він був винайдений випадково, як побічний продукт при приготуванні вин. Але одного разу зрозумівши суть перетворення сировини в цей продукт, люди почали експериментувати і так з’явився оцет на основі плодових соків, зернових, бобових і кокосових горіхів.

Вид

Повний гід по оцту неможливо скласти без перерахування його основних різновидів:

  • Оцтова кислота-являє собою чистий концентрат речовин, що лежать в основі всіх інших сортів оцту. Виготовляється за складною технологією на основі етилового спирту або вторинних продуктів його виробництва.
  • Яблучний-в ідеалі виготовляють з тих же сортів яблук, які переробляють в сидр, відрізняється самим м’яким смаком і фруктовим ароматом.
  • Червоний винний-виходить на основі вина з темного винограду.
  • Білий винний-може виготовлятися з білих вин типу шардоне або шампанського.
  • Хересний-порівняно молодий (винайдений на початку XX століття), виготовляється на основі хересу.
  • Бальзамічний-виготовляють з вина, що витримується в бочках з різних порід деревини.
  • Рисовий-винайдений в Китаї в III столітті до н.е. виготовляється на основі рисового водного настою.
  • Солодовий-належить до англійської кухні і нагадує рисовий, тільки за основу береться ячмінь.

Чим оцет відрізняється від оцтової есенції

Різниця між цими двома продуктами полягає в концентрації. Оцет в початковому стані, тобто у вигляді кислоти, має 100% концентрацію, тоді як у есенції вона коливається від 30 до 80%. Якщо ж розвести есенцію до концентрації від 3% до 15%, то вийде столовий оцет.

Все про застосування в кулінарії

Якби в повний гід по оцту включити всі правила і нюанси його застосування на кухні, ймовірно, за обсягом він би лише трохи поступився Британської енциклопедії. Але ми постараємося розповісти про нього коротко.

  • Завдяки здатності нейтралізувати патогенні мікроорганізми, цей продукт широко застосовується для консервування овочів.
  • У маринадах для м’яса він робить його більш м’яким і ніжним.
  • У рецептах випічки їм прийнято гасити соду.
  • Рисовий є обов’язковим інгредієнтом суші і ролів — їм просочують рис.
  • Бальзамічний особливо затребуваний в середземноморській кухні-для салатних заправок, додавання в рибні супи і навіть десерти.
  • Яблучний додають в борщ, щоб зберегти його яскравий колір.

Користь для здоров’я

Названа властивість продукту знищувати несприятливі бактерії цінно для здоров’я людини тим, що цей продукт здатний забезпечувати профілактику розвитку шлунково-кишкових інфекційних захворювань.

Вважається, що він нормалізує харчову поведінку за рахунок того, що стимулює функції підшлункової залози, відповідальної за синтез основних травних ферментів.

Будь оцет сприяє нормалізації кислотно-лужного балансу в організмі. І крім того, свої корисні властивості мають окремі різновиди приправи, а саме:

  • яблучний-зміцнює серцево-судинну систему;
  • рисовий-активує роботу печінки;
  • бальзамічний-прискорює процеси відновлення клітин.

Як вибрати і зберігати

Чим менше інгредієнтів наведено в складі приправи — тим краще. Натуральний продукт без додавання барвників і ароматизаторів відрізняється більш високими смаковими якостями і більшою користю.

Всі різновиди приправи необхідно зберігати поза доступом прямих сонячних променів. Ось чому щоб уникнути згубного випадкового впливу світла, якісний оцет завжди випускають в тарі з темного скла. Зберігати його рекомендується в сухому місці, при температурі до +28°С. Приправу домашнього приготування зберігають при температурі не вище +18°С.

Протипоказання

За рахунок насиченості кислотами оцет шкідливий для людей з більшістю захворювань шлунково-кишкового тракту. При виразці, коліті і панкреатиті він протипоказаний однозначно.

Однак деякі дієтологи вважають, що при гастриті з низькою кислотністю, якщо його симптоми проявляються помірно, можна вживати рисовий в малих кількостях.

Крім того, цей продукт руйнує зубну емаль, сприяючи її витончення і розм’якшення.