Цей оцет без тіні перебільшення можна назвати найвишуканішим — делікатний на смак, він відрізняється яскравим осінньо-яблучним ароматом і універсальністю кулінарного застосування. А ще він дуже корисний для здоров’я.
Чим відрізняється від звичайного
У світі існує кілька десятків різновидів оцту, сировиною для яких служать виноград, рис, хурма, кокос та інші рослинні інгредієнти. Яблучний ж, як неважко здогадатися, отримують з яблук, по суті, переробляючи їх заграв і скислий сік.
На відміну від класичного спиртового, цей фруктовий оцет відрізняється більш м’яким смаком і не «б’є» ароматом.
Склад і калорійність, користь, шкода
Теоретично в ньому не повинно міститися нічого, крім яблук, в деяких випадках сухофруктів.
Але в магазинної продукції, природно, можна виявити додаткові підсолоджувачі, консерванти і навіть горілку.
Говорячи про властивості яблучного оцту, важливо підкреслити, що його калорійність і вітамінно-мінеральний склад фактично не мають значення з урахуванням того, що продукт вживають в мінімальних кількостях. Але це не скасовує інших його корисних властивостей.
Добре відомо, що оцтова кислота — чудовий консервант, але крім того, яблучний оцет нейтралізує деякі бактерії, через що здатний знищувати представників шкідливої мікрофлори шлунково-кишкового тракту.
Науково доведено, що цей продукт підвищує чутливість організму до інсуліну і навіть перешкоджає виробленню ферментів, що беруть участь в перетворенні крохмалю з їжі в цукру. За рахунок цього його рекомендується вживати для профілактики цукрового діабету.
Крім того, він зменшує апетит, в зв’язку з чим часто зустрічається в дієтах для схуднення.
Варто згадати і про негативні властивості яблучного оцту:
- прискорює виведення кальцію і фосфору з кісткових тканин;
- руйнує зубну емаль;
- при надмірному вживанні в слабо розбавленому вигляді шкодить слизовим рота, горла і стравоходу;
- уповільнює функціонування підшлункової залози.
Використання для маринаду і приготування гарячих страв
Маринувати з додаванням приправи можна не тільки огірки, а й томати, а також інші овочі. Завдяки йому розсіл зберігає прозорість, а консерви залишаються якісними протягом усього терміну зберігання. І звичайно, заготовки збагачуються фруктовим відтінком смаку і аромату.
Цю приправу рекомендується додавати в борщ на стадії приготування засмажкою, коли її змішують з цибулею, морквою і буряком. Цей незвичайний інгредієнт потрібен, по-перше, щоб борщ вийшов рубіново-червоним, а по-друге, для того, щоб збагатити його смак пікантною кислинкою.
Чим можна замінити
Властивості яблучного оцту роблять його практично незамінним в деяких рецептах. Додавання будь-яких альтернативних соусів і заправок в страви неминуче змінить їх смако-ароматичні якості. Але в принципі, при відсутності оригінального продукту, замінювати, звичайно ж, все-таки можна.
Хорошими варіантами можуть стати бальзамічний оцет або поєднання білого вина з лимонним соком.
Як вибрати і зберігати
Рекомендується віддавати перевагу натуральним продуктам, які сумлінні виробники завжди розливають не в пластикові ємності, а в пляшечки з темного скла. Обов’язково потрібно вивчити склад. Якщо в ньому йдеться про оцтової 9% кислоті з додаванням ароматизаторів і барвників, то нічого спільного зі справжнім яблучним оцтом ця приправа не має. Міцність продукту повинна бути в межах від 3% до 6%.
Стандартними умовами для зберігання яблучного оцту вважаються наступні умови:
- температура повітря від 0 ° C до +35 ° C;
- відсутність прямого сонячного світла.
Як зробити в домашніх умовах
Властивості яблучного оцту, приготованого самостійно, нітрохи не стають гірше. Звичайно, в промислових умовах можливо створювати більш складні його варіанти, але і домашній продукт може бути яскравим, корисним і запаморочливо ароматним.
Яблучний оцет на меду
Для кращої якості кінцевого продукту рекомендується вибирати яблука з високим вмістом цукрів. Щоб приготувати приправу на своїй кухні, потрібно:
- 1,6 кг яблук;
- 200 г бурякового цукру;
- 3 л води;
- мед.
Процес приготування складається з наступних кроків: