Вишня-це принцеса ягідного сезону. Її ще називають «серцевої ягодою», зважаючи цілющого впливу на судини і серце. Позитивними якостями володіють листя і гілки чагарнику, завдяки чому лікування цієї диво-ягодою успішно практикується в народній медицині.
Перед початком культивування вишні рекомендується визначитися з видами. Роблячи вибір на користь того чи іншого виду, слід приділити увагу таким якостям, як врожайність, невибагливість у догляді і стійкість до посухи.
Які види вишні бувають
-
Повстяний. Декоративна, представлена у вигляді чагарнику висотою 3 метри, з високою морозостійкістю. Плоди солодкі, яскраво-червоні.
-
Залізистий. Невеликий кущ зростанням до 2 метрів, що нагадує намет, з тонкими, еластичними гілками. Непогано переносить посуху і морози. Плоди чорного кольору.
-
Чагарниковий. Досягає висоти 2 метри, цвітіння триває 2 тижні. Зимостійка і посухостійка, не схильна до хвороб і паразитів, дає рясні пагони. Забарвлення ягід від жовтого до чорного кольору.
-
Вишня звичайна. Популярний вид серед садівників. Висота дерева 10 метрів, цвітіння триває 3 тижні, відрізняється стрімким зростанням і морозостійкістю. Плоди темно-червоного кольору, соковиті, кислувато-солодкі.
-
Сахалінський. Знаходить застосування лише як зелене насадження на ділянках. Висотою 8 метрів. Ягоди маленькі, чорні, неапетитні.
-
Пташиний. Вирощується як декоративний чагарник і для збору плодів. Дерево висотою 30 метрів, цвітіння триває 10-12 днів. Швидкозростаючий, морозостійкий вид. Колір ягід Багряний.
-
Японська (сакура). Знаменита рослина в Китаї і Японії, теплолюбна. Використовується виключно як мальовниче насадження. У сакури неїстівні плоди, в Центральній Росії культивується виключно з щільним укриванням на зимові місяці.
-
Холмова. Зародилася в результаті схрещування пташиної і чагарникової вишні. Ягоди соковиті, м’ясисті, темно-червоного кольору. Вирощується всюди, морозостійка, завдяки чому з успіхом вирощується в суворому кліматі.
Харчова цінність і склад
Калорійність вишні – 50 ккал на 100 грам ягід. Плоди містять цінний вітамінно-мінеральний комплекс.
Користь вишні обумовлена складом:
- Мелатонін покращує сон, зменшує відчуття тривоги.
- Вітаміни А підтримують зір.
- Вітамін З-підтримує імунітет.
- Групи в-упорядковують нервові клітини.
- Кумарин в складі вишні позитивно впливає на кровотворення і має протизапальну, антибактеріальну дію.
Як використовуються листя і кісточки рослини
Листя, кісточки і гілки дерева використовуються в рецептах народної медицини.
- Відвар з гілок рекомендується при діареї і колітах.
- Настій з плодоніжок використовується для зняття набряків.
- Свіже листя, заварені в молоці, корисні при жовтяниці.
- Суміш вишневого соку з молоком застосовується при лікуванні артритів.
- Листочки корисні в свіжому і засушеному вигляді, з них можна приготувати вітамінний чай, що володіє протизапальною дією.
- Насіння з вишневих кісточок отруйні і здатні викликати отруєння. Після термообробки небезпека відпадає, але все-таки зерна не використовують в їжу, а застосовують тільки для зовнішніх компресів при подагрі.
Чим вишня відрізняється від черешні
Відмінність полягає в смаку і застосуванні ягід: вишня підходить для компотів, варення, джемів з кислинкою, а черешню краще їсти в свіжому вигляді, так як з неї виходять надто солодкі десерти і варення.
Насиченість вишні і черешні корисними мікроелементами дорівнює, і різниця між ними маленька. Черешню люблять ласуни, вишню ж вважають за краще любителі кисло-солодкого смаку.
Як їсти вишню
Ягоди чудово підходять для виготовлення соусів і десертів, домашніх наливок, компотів, вина, киселів.
У свіжому вигляді вишні з’їсти багато не вийде, через кислинки і терпкого смаку. Плоди можна вживати і на ніч, але в розумних дозах, так як вони підсилюють апетит.
Не можна вживати вишню на голодний шлунок, це призводить до хворобливого здуття кишечника.
Як вибрати якісний продукт і зберігати
При покупці вишні враховують деякі тонкощі:
- чим темніше колір вишні, тим соковитіше плоди;
- ягоди повинні бути без характерного запаху бродіння;
- на смак кисло-солодка;
- з живцями краще і довше збережеться, засохлі живці говорять про несвіжості ягід;
- не варто купувати липкі і сильно м’які плоди-значить товар багато часу пробув на сонці.
У свіжому вигляді ягоди зберігаються нетривало. У холодильнику при температурі 0 градусів вони протримаються до одного місяця.
За зиму вишню заморожують. Перед заготівлею ягоди промивають, сушать, відбирають зіпсовані. Далі розкладають по пакетах для заморозки в такій кількості, щоб плодів вистачило для одного використання після розморожування.