Причин висушити гарбуз може бути кілька. Наприклад, що опинився в розпорядженні екземпляр овоча якісний, але не настільки, щоб зберігатися протягом декількох місяців. Крім того, сушена гарбуз – це продукт, який відрізняється унікальними корисними властивостями і по-особливому використовується в кулінарії.
Як вибрати овоч для сушки
Призначений для цього способу заготівлі продукт повинен бути повністю дозрілим і без явних слідів пошкоджень або гниття. Якщо хочеться, щоб сушений овоч відрізнявся насиченістю смаку і солодкістю, то варто вибрати пляшковий (мускатний) сорт, якщо це не так вже й важливо — підійдуть твердокорие сорти. Але не великоплідні-вони в сушеному вигляді стають практично позбавленими смаку.
Як підготувати до сушіння
Овоч слід сполоснути під проточною водою, розрізати на кілька частин і вирізати нутрощі — насіння, волокнисту м’якоть в центрі.
Сушити гарбуз в домашніх умовах можна в будь — який нарізці-кубиками, скибочками, вузькими смужками.
Після сушіння м’якоть може потемніти — це абсолютно нормальний і природний процес, ніяк не впливає на її «лежкість» і поживні якості. Щоб зберегти яскравий колір, можна бланшувати м’якоть пару хвилин в киплячій воді з подальшим зануренням до охолодження в крижану воду. Але доведеться тоді змиритися з тим, що з неї» випаруватися ” частина вітамінів, зокрема — до 40% групи В.
Як правильно заготовити
Якісно сушити гарбуз в домашніх умовах можна, навіть не маючи спеціалізованої побутової техніки — електричної сушарки, використовуючи звичайну духовку.
Нічим не змащуючи деко, шматочки розкладають в один шар і поміщають в духову шафу, розігрітий до 60 градусів на 4 години. Потім продукт потрібно витягнути, остудити, перемішати і повернути до повної готовності в духовку, повторно розігріту, але тепер — до 80 градусів.
При заготівлі овоча важливо не забувати про те, що дверцята духовки повинна бути прочинені. Це потрібно для того, щоб у міру випаровування, волога зі шматочків виходила назовні.
Як визначити готовність продукту
Щоб перевірити це, скибочку досить спробувати розламати. У ньому повинні поєднуватися еластичність і хрускіт. Повністю розкришитися гарбуз в руках не повинна — це означає, що вона пересушити.
Як правильно зберігати
В принципі, умови заощадження цього припасу не відрізняються від тих, в яких потрібно тримати інші сушені овочі або фрукти. Це повинно бути місце, захищене від прямих сонячних променів, вологості повітря більше 60%, а температура повітря повинна бути в межах +10…+ 15 градусів Цельсія. В таких умовах продукт зберігається 12 місяців. Якщо ж температура повітря в приміщенні становить +15…+24 градуси — 6 місяців.
Руді сухі овочеві шматочки найкраще тримати не в поліетиленовому пакеті, а в полотняному мішечку або щільно закривається ємності зі скла, пластику або кераміки.
Як зробити чіпси
Сушити гарбуз в домашніх умовах можна і для того, щоб приготувати дієтичну, корисну альтернативу магазинним чіпсам. Для їх приготування м’якоть нарізають слайсами товщиною близько 2 мм, потім солять, приправляють спеціями, ароматними травами за смаком. Для просушування їх викладають на лист, застелений пергаментом і збризкують рослинним маслом. Готується снек швидко-всього близько 30-40 хвилин при температурі духовки в 170 градусів. Правда, зберігаються вони зовсім недовго — буквально 3-4 дня.
Користь
По суті, вона відрізняється всіма корисними властивостями свіжого овоча.
- Зміцнює імунітет.
- Сприяє омолодженню організму.
- Нормалізує гормональний фон.
- Це поживний перекус, що містить повільні вуглеводи і клітковину, що поліпшує функціонування шлунково-кишкового тракту.
Що можна приготувати
По суті, її можна готувати за тими ж рецептами, що і свіжі плоди. Все, що потрібно зробити для цього — попередньо підготувати заготовку. Для цього сухі шматочки на 10 хвилин варять в підсоленій воді на помірному вогні.
Сушена гарбуз ідеально підходить для приготування супів пюре, м’ясних рагу з підливами на основі вершків. А ще її можна додавати замість цукатів в солодку випічку.