Кукурудза належить до перших рослин, окультуреним людиною. Але вчені досі не виявили жодного її дикорослого попередника. Що породило безліч наукових і навіть фантастичних теорій, аж до того, що її корінним жителям Мексики… подарували прибульці. Але якщо говорити про кукурудзу з наукової точки зору — то вона унікальний і виключно корисний продукт.
Чим відрізняється кормова Кукурудза від харчової
Перша вирощується для харчування сільськогосподарських тварин, друга — для людини. Зерна першої культури практично позбавлені смаку і жорсткі, їх користь полягає у високих поживних властивостях. Зернятка харчової кукурудзи більш м’які і солодкі, в них міститься менше клітковини і більше вітамінів. На жаль, деякі недобросовісні продавці на ринках можуть спробувати видати першу культуру за другу, тому купувати качани слід тільки в добре зарекомендували себе місцях.
Різновид
Селекціонери створили кілька сортових напрямків харчової кукурудзи, вирощуваних для різних цілей:
- зубовидна-з неї виробляється борошно, крупи, крохмаль;
- кремениста-крупи, крохмаль;
- воскова-ідеальна для дієтичного харчування і столу діабетиків за рахунок відсутності моносахаридів у складі;
- повітряна-крупи, пластівці і попкорн;
- крохмалиста-спирт, крохмаль;
- цукрова-найвищий вміст цукру, вживається в свіжому вигляді, для приготування страв, консервування і заморозки.
Більшість сортів мають великі качани і жовті зерна. Але в американському штаті Оклахома одному фермеру вдалося вивести культуру з різнокольоровими зернами. За смаком вона як цукрова, але в складі є антоціани — пігменти з властивостями антиоксидантів. Існує ще так звана міні-Кукурудза-її готують і їдять цілком, як є, разом з мініатюрними качанами.
Склад і калорійність
Енергетична цінність сирого продукту становить 85 ккал на 100 г.з вітамінів найбільш помітно представлені аскорбінова кислота, вся група В, а також к. головні мінерали продукту — марганець, фосфор, залізо, магній, цинк, натрій і калій. Але чи не основним елементом кукурудзи є крохмаль, за змістом її перевершує тільки батат.
Корисні властивості
Енергетична цінність і здатність надовго насичувати роблять кукурудзу цінним продуктом для схуднення.
Її включення в регулярний раціон забезпечує профілактику атеросклерозу і гастриту, а також позитивно позначається на оновленні клітин, підвищує щільність кісткових тканин і покращує стан шкірних покривів.
Які бувають протипоказання
Вживання цієї культури небажано при каменях в жовчному міхурі і схильності до тромбоутворення. Рекомендується відмовитися від неї при анорексії — через малу калорійність і властивості пригнічувати апетит, а також при порушенні функції нирок.
Яка корисніше: сира, варена або консервована
Якщо проаналізувати хімічний склад продукту, то цінність представляє Кукурудза, приготована будь-яким способом. Але в сирому вигляді, щоб уникнути проблем з травленням, найкраще їсти тільки міні-кукурудзу. Вона зберігає максимум вітамінів і мінералів, що руйнуються у великій мірі тепловою обробкою — вітаміни групи В, магній і фосфор.
Але в зернах консервованих і відварених в особливу, легкозасвоювану форму переходить крохмаль, що робить продукт особливо цінним для серцево-судинної системи та імунітету.
Як правильно їсти
Дієтологи називають добову норму для дорослого в 150-200 г зерен, що можна перевести в 2 середніх качана, а для дітей — не більше 1 качана.
Щоб зняти зерна з вареного або сирого качана, потрібно виконати наступні кроки:
- розрізати його на 2-3 коротких відрізка;
- захопивши один відрізок руками, тупим боком ножа відокремити одну смужку зерен;
- натискаючи пальцями на підстави, відокремити від качана наступні ряди зерняток.
Чи можна їсти на ніч і натщесерце
Розповідаючи все найважливіше про кукурудзу, варто додати, що на ніч будь-які продукти з неї вживати не рекомендується через високий вміст клітковини. Її проходження через шлунково — кишкового тракту буквально «відволікає» організм від нічного, покладеного за біоритмами самовідновлення-змушуючи витрачати життєву енергію і перенаправляти основний кровотік.
Натщесерце не рекомендується їсти кукурудзу відварну і консервовану, за схожою причини — це важкувато для шлунка. А ось каша з такої крупи може бути дуже корисна. Вона надовго насичує і заряджає організм повільними, нешкідливими для фігури вуглеводами.
Що можна приготувати
Зерна розсипом консервують і потім додають в салати, несолодкі оладки і супи. Качани можна відварювати і запікати на грилі. З борошна печуть всілякі хлібобулочні вироби. А крупа використовується для галушок, каш і оригінальної запіканки поленти. Крохмаль використовується так само, як картопляний, але відміну від нього, не передає страв і напоїв стороннього смаку.
Полента з цибулею
Її винайшли одночасно в двох країнах-Італії та Іспанії раніше, ніж Європа прийняла в раціон інші дари Нового світу, включаючи томати і картоплю.
Для її приготування потрібно:
- 250 г ріпчастої цибулі;
- 0,5 ч. л. коричневого цукру;
- 1 ч. л. італійських сухих трав;
- 1 склянка кукурудзяної крупи;
- 2 зубчики часнику;
- оливкова рафінована олія;
- сіль за смаком;
- щіпка перцю чорного меленого;
- 1 ч.л. паприки.
Процес приготування: