Загальна характеристика вівса як зернової культури

Вівсяна каша по праву вважається найпопулярнішим блюдом для сніданку. Мами, які піклуються про здоровий ріст дітей, дієтологи і тренери, складові програми харчування для клієнтів – список людей, які вибирають для харчування овес, великий. Чому ж ця невибаглива зернова культура завоювала стійке місце в серцях жителів Росії?


                                    Общая характеристика овса как зерновой культуры

Хімічний склад

У 100 грамах злаку міститься:

  • 17 г білка;
  • 66,3 г вуглеводів;
  • 7 г жирів;
  • 389 ккал;
  • 10 г клітковини.

Овес має в своєму складі величезну кількість вітамінів, серед яких в більшому обсязі є B1, h і B4. Список макроелементів в зерні великий: фосфор, магній і калій. А в невеликій кількості містяться йод, цинк, залізо і багато інших.

Глікемічний індекс зерна досить низький у зв’язку з 1,1% цукру в складі вуглеводів, решта – це крохмаль.

Корисні властивості і особливості вживання

Овес як зернова культура має глобальну цінність для тих, хто вважає за краще харчуватися корисно. Комплекс амінокислот, що входять до його складу, схожий з м’язовим білком. Тим самим, вживання вівса в їжу допомагає зміцнити організм при безсонні, після тривалих хвороб, нервових зривах і розладах шлунково-кишкового тракту. Багатий на магній злак корисний для серцево-судинної системи, зміцнює також нерви. Опорно-рухова система не залишається без уваги, адже овес може заповнити рівень кремнію.

Не варто применшувати значення цього злаку і в косметології. Фітинова кислота в складі глибоко проникає в шкіру і сприяє природному тривалому зволоженню захисної оболонки організму. Нарівні з хімічним пілінгом, цей натуральний продукт прибирає ороговілий шар шкіри, тим самим оновлюючи, живлячи і розгладжуючи її. Поліпшити колір і стан шкіри можна, приготувавши відвар з вівса, який очищає кишечник, виводячи токсичні речовини.

Спектр показань до застосування злаку широкий. У нього входять і захворювання нирок, печінки, і нервові виснаження, втома від фізичної активності, порушена робота щитовидної залози. При хворобах видільної системи зерно буде корисно як сечогінний і проносний засіб.

Використання в кулінарії

Займаючи 7-е місце за поширеністю серед зернових культур, овес фігурує в якості інгредієнта в багатьох рецептах. З крупи, одержуваної з цього злаку, роблять каші. Щоб знизити прісність страви, можна додати 1 ст.л. меду, варення або фрукти.

На основі толокна – борошна із зерна – готують киселі, іноді навіть замінюють материнське молоко при його відсутності у жінки. У домашніх умовах слід трохи попрацювати, щоб отримати якісне толокно. Овес потрібно очистити від домішок, на 24 години замочити у воді. Після закінчення доби зерно необхідно томити в духовці в глиняній посудині. Потім його слід висушити, прибрати оболонки і розмолоти. На смак толокно вийде солодким і ароматним.

Зрівнятися з популярністю вівсяної каші, обросла тисячами рецептів, від простих на воді до екзотичних на альтернативних видах молока, може тільки всіма улюблене вівсяне печиво, яке теж готують з використанням маси добавок.

Наприклад, щоб зробити десерт не тільки смачним, але і корисним, можна приготувати його без використання цукру. Ізюм, горіхи, курага, чорнослив – всі ці добавки зроблять блюдо цікавіше.

Класичну вівсяну муку тонкого помелу використовують у випічці дієтичних хлібобулочних виробів, оладок. В принципі, в будь-якому рецепті пшеничне борошно можна замінити на вівсяну, зробивши тим самим блюдо багатше на вітаміни і амінокислоти.

Протипоказання до вживання

Буде нечесним сказати, що овес володіє тільки корисними властивостями. Як у будь-якого продукту, у нього є ряд протипоказань. Володіючи сечогінними властивостями, злак загострює симптоматику при порушеннях роботи нирок. У спокійній стадії захворювання злак не заборонений. Вівсяні висівки не можна вживати при хворобі Крона, езофагіті і виразці шлунка. Каша на молоці з вівсяних пластівців дозволена. Клітковина в складі зерна створює зайве навантаження на жовчний міхур. Інсульт, який зазнав за собою порушення кровообігу в мозку, створює труднощі з пережовуванням зерна, тому в період реабілітації допускаються тільки проварені Геркулесові каші.

За допомогою страв із зернової культури можна підвищити працездатність, стресостійкість, стежити за відсутністю надмірної ваги, уникнути появи діабету або серцево-судинних захворювань. Але займатися самолікуванням, звичайно, не варто. При наявності хронічних захворювань перед вживанням вівса необхідно проконсультуватися з фахівцем.