Вітаміни для жіночого здоров’я

Залежно від віку у жінок перебудовуються статева і нейроендокринна системи. Кожен віковий період характеризується особливою потребою в тих чи інших вітамінах. Молодим дівчатам вітаміни потрібні для повноцінної реалізації дітородної функції і підтримки краси шкіри, волосся і нігтів.


                                    Витамины для женского здоровья

У старшому віці біохімічні процеси перенаправляються на збереження наявного здоров’я і запобігання порушень обміну речовин. Розглянемо ці особливості для різних періодів життя жінок.

Які потрібно вживати

Вітаміни потрібні і чоловікам, і жінкам. Однак, в залежності від статі, їх склад, кількість і співвідношення дещо розрізняються. Різниця ця полягає в особливостях обміну речовин. Чоловікам потрібні вітаміни для синтезу білка і підтримки потрібного рівня м’язової маси. У жінок метаболізм націлений на помірне утворення жирів і скупчення їх в певних місцях (низ живота, внутрішня поверхня стегон, молочні залози). Ліпіди у жінки – » стратегічний запас”, призначений для вироблення жіночих статевих гормонів, виношування дитини і грудного вигодовування.

Для адекватного захисту від окисного процесу жінкам більше чоловіків потрібні наступні вітаміни:

  • Вітамін D, кальциферол: «провідник» кальцію в кістці, регулятор жирового обміну.
  • В9 (фолієва кислота): оновлення всіх активно діляться клітин (шкіра, клітини крові, слизова оболонка шлунково-кишкового тракту).
  • “Антиоксидантне тріо»:
  • Ретинол (А): оновлення сітківки очей, поліпшення живлення шкіри, волосся і нігтів.
  • Аскорбінова кислота( C): зміцнення стінок судин, поліпшення клітинного дихання, профілактика пошкодження клітинних мембран.
  • Токоферол (Е): регулює вміст ліпідів в яйцеклітині, необхідних для її виходу з яєчника і запліднення, допомагає вітаміну C нейтралізувати продукти окислення жирів.
  • Джерела важливих вітамінів

    Найдоступніший спосіб поповнити запас вітамінів-отримати їх з їжею. У таблиці вказані продукти з найбільшим вмістом найбільш відомих вітамінів.

    Вітамін

    Де міститься

    D

    Морська риба, жовток яйця, печінка тріски, нерафінована рослинна олія

    В9

    Бобові (зелений горох, квасоля), морква, хліб з борошна грубого помелу

    А

    Шпинат, сир, вершкове масло, морква, риба

    Е

    Молоко, рослинна олія, зелень (салат)

    Со

    Редис, цвітна капуста, цитрусові, полуниця

     

    Вітамін D « ” король профілактики»

    Кальциферол переробляється в печінці і нирках, переносить кальцій в кістки, бере участь в жировому обміні і протизапальних реакціях і відновлює мутовану ДНК клітин шкіри. У жінок він витрачається швидше через гормональної активності (менструації) і репродуктивної діяльності (вагітності та лактації).

    Особливості жіночої ендокринної системи призводять до раннього витончення кісток і остеопорозу, запальних захворювань статевої сфери. Це обумовлює необхідність профілактичного прийому вітаміну в дозуванні, індивідуально підібраною лікарем з урахуванням всіх наявних захворювань і загального стану здоров’я. Орієнтовна схема прийому – 600 МО в день, а після досягнення 50 років слід збільшити дозування до 800 МО, приймаючи вітамін D курсами не більше 1 місяця.

    Дітородний вік

    Вік до 30-35 років припадає на період активної роботи яєчників: вироблення статевих гормонів, дозрівання яйцеклітин, підтримання тонусу всього організму.

    Потрібні вітаміни в цьому віці:

    Вітаміни групи В

    • В12 і В9 беруть участь в оновленні шкіри і кровотворенні, допомагають відновити рівень еритроцитів після менструації і знизити ризик розвитку анемії. Дозування: В12 – 2,4 мкг в день курсами по 1-2 тижні (при вагітності і годуванні груддю збільшується), В9 – 1 мг в день не більше 6 місяців.

    Антиоксидант

    • Вітамін А (100 000 МО) і Е (100 мг), їх слід приймати 1 раз на день.
    • Додатково до них слід приймати аскорбінову кислоту 1 г в день. Таке поєднання нормалізує цикл і зведе до мінімуму спастичні болі під час менструацій.

    
                                    Витамины для женского здоровья

    Початок менопаузи

    Після 45 років діяльність жіночої статевої системи пригнічується і знижується вироблення гормонів. В результаті порушується живлення тканин, що викликає сухість шкіри, ламкість нігтів, поява зморшок, зниження утворення меланіну, що викликає появу першої сивини. Зміни прогресують, і для їх стримування використовуються всі перераховані вище вітамінні комплекси, але з більшою концентрацією речовин:

    • В12 – до 3 мг;
    • В9 — до 1,5 мг на добу;
    • прийом тих же дозувань вітамінів А і Е збільшується до 2 разів на день;
    • аскорбінова кислота-не більше 2 г на добу, оптимально 1,5 г;
    • корисний прийом мультикомплексів з мікроелементами (селен, цинк, магній та ін.): вони зміцнюють судини, запобігаючи характерні для цього віку серцево-судинні захворювання.

    Зрілість

    50 років-вік настання клімаксу і майже повної атрофії статевих залоз. За рівнем гормонів жінки цієї вікової групи відповідають дівчаткам допубертатного віку-в обох випадках активність гормонів мінімальна.

    До цього часу в організмі є значні метаболічні порушення, які можна лише скорегувати і розтягнути процес старіння на довгі роки. Слід звернути увагу на наступні рекомендації:

    • пріоритет віддається вітаміну D в дозуванні 1100 МО;
    • варто вибирати добавки, що містять кальцій, близько 1,5 г;
    • рекомендується різноманітне помірно калорійне харчування і прийом антиоксидантів: вітамін З до 1 г на добу, вітаміни А, Е — 100 000 МО і 100 мг відповідно.

    Важливе правило прийому вітамінів-підбір оптимального дозування і комплексність, адже якщо не вистачає одного учасника реакцій, порушення будуть на всіх рівнях метаболізму. Чим раніше почати профілактичний прийом, тим менше шансів виникнення дефіциту вітамінів в організмі. Результат правильного підбору вітамінних комплексів-тривале збереження молодості, краси і здоров’я жінки незалежно від віку.