Що буде, якщо приймати занадто багато вітамінів?

Прийом вітамінів-частина розпорядку дня мільйонів людей у всьому світі. Деякі видання, присвячені здоровому способу життя, вводять в оману своїх читачів, рекомендуючи підвищені дози харчових добавок. У цій статті розповімо про запобіжні заходи, які варто дотримуватися щоб не нашкодити своєму здоров’ю, а також про потенційні ризики передозування.


                                    Что будет, если принимать слишком много витаминов?

Прийом вітамінів-частина розпорядку дня мільйонів людей у всьому світі. Деякі видання, присвячені здоровому способу життя, і блогери, що спеціалізуються на даній темі, вводять в оману своїх передплатників, рекомендуючи приймати підвищені дози вітамінів, аргументуючи це наступним чином: чим більше вітамінів, тим краще. Це міф: в деяких випадках надмірний прийом добавок не тільки не приносить ніякої істотної користі організму, але і може викликати серйозні побічні ефекти. У цій статті розповімо про запобіжні заходи, які варто дотримуватися при прийомі вітамінів, а також про потенційні ризики передозування.

Вітаміни: жиро – і водорозчинні

Щоб зрозуміти принцип, чому передозування деякими вітамінами небезпечніше, ніж іншими, розберемося, які вітаміни взагалі бувають. Так, 13 відомих видів вітамінів ділять на 2 категорії: жиророзчинні і водорозчинні.

Водорозчинні вітаміни

Назва повністю описує особливість цих речовин: вони повністю розчиняються у воді і водних середовищах, тому без праці виводяться з організму і не накопичуються в тканинах. Ця група численніше, ніж жиророзчинні вітаміни і включає вітамін З і вісім вітамінів групи в:

  • Вітамін В1 (тіамін);
  • Вітамін В2 (рибофлавін);
  • Вітамін В3 (ніацин);
  • Вітамін В5 (пантотенова кислота);
  • Вітамін В6 (піридоксин);
  • Вітамін B7 (біотин);
  • Вітамін В9 (фолієва кислота);
  • Вітамін В12 (Кобаламін).

Надмірна кількість цих вітамінів не накопичується в організмі, а виводиться разом з сечею. Ризик отримати важкі побічні ефекти, прийнявши занадто багато цих вітамінів невеликий. Виняток-вітаміни В3 і В6. Якщо приймати ніацин у величезних дозах (більше 2 гр в день) протягом тривалого періоду часу він може викликати пошкодження клітин печінки, а піридоксин — необоротне руйнування нервових тканин.

Жиророзчинні вітаміни

На відміну від водорозчинних вітамінів, жиророзчинні вітаміни не розчиняються у воді і накопичуються в організмі:

  • Вітамін А;
  • Вітамін Д;
  • Вітамін Е;
  • Вітамін К.

Передозування цими вітамінами небезпечніше, ніж водорозчинними, оскільки їх надмірна кількість накопичується в клітинах. У рідкісних випадках прийом занадто великої кількості вітамінів A, D або E може призвести до анемії, пошкоджень тканин головного мозку, дисфункції серця та інших тяжких наслідків. З іншого боку, прийом високих доз вітаміну K здається відносно нешкідливим, тому для цього поживного речовини не встановлено верхній допустимий рівень. Верхній допустимий рівень-це максимальна безпечна доза харчових і біологічно активних речовин, прийом якої не завдасть шкоди здоров’ю практично нікому.

Якщо коротко: вітаміни діляться на водо- (розчиняються у воді і виводяться з організму) і жиророзчинні (накопичуються в клітинах організму). Наслідки передозування жиророзчинними вітамінами значно небезпечніше, ніж водорозчинними.

Можлива передозування вітамінів, якщо не приймати добавки, а отримувати їх з їжі?

Отримати передозування вітамінів з раціону складно, а ось приймаючи їх в якості добавок, легко переборщити і нашкодити своєму здоров’ю.

Що буде при передозуванні вітаміну C та інших водорозчинних вітамінів?

Як і для вітаміну До, для деяких з водорозчинних вітамінів не встановлений верхній допустимий рівень. Вітамін В1 (тіамін), вітамін В2 (рибофлавін), вітамін В5 (пантотенова кислота), вітамін В7 (біотин) та вітамін В12 (Кобаламін) не токсичні при надмірному вживанні. Однак, якщо ви приймаєте певні ліки, передозування цих вітамінів може бути критичним. Крім того, через надмірне прийому вітамінів спотворюються результати аналізів крові. Тому слід дотримуватися обережності, і перед прийомом будь-яких харчових добавок обов’язково консультуватися з лікарем.

До речі, про норми вітамінів і те, як підібрати дозування добавок не тільки для себе, але і для близьких, розповідаємо на модулі №2 «нутриціологія. Основи здорового харчування ” нашого курсу з дієтології та нутриціології. Після закінчення курсу видається диплом.

Для наступних вітамінів встановлений верхній допустимий рівень, оскільки у великих кількостях вони шкідливі для здоров’я:

  • Вітамін С. незважаючи на те, що речовина відносно нетоксична, у високих дозах вона викликає шлунково-кишкові розлади, діарею, судоми, нудоту та блювоту. При прийомі понад 6 г в день виникає мігрень.
  • Вітамін B3 (ніацин). При прийомі у формі нікотинової кислоти ніацин у високих дозах (1-3 г в день) може спровокувати підвищення артеріального тиску, болі в животі, порушення зору і пошкодження печінки.
  • Вітамін B6 (піридоксин). Його тривале надмірне споживання (1-6 г на день) може спричинити серйозні неврологічні симптоми, ураження шкіри, світлобоязнь, нудоту та печію.
  • Вітамін B9 (фолієва кислота). Прийом занадто великої кількості фолієвої кислоти може вплинути на розумову функцію, імунну систему. Крім того, високі дози фолієвої кислоти спотворюють результати аналізів, тому серйозний дефіцит В12 практично неможливо виявити.

Зверніть увагу: описані побічні ефекти відносяться до людей, які не страждають від будь-яких захворювань. Передозування вітамінами при наявності певних захворювань неймовірно небезпечна. Наприклад, надмірний прийом вітаміну C при гемохроматозі, порушенні обміну заліза в організмі, призводить до пошкодження тканин і аритмії серця.

Що буде при передозуванні вітаміну А, вітаміну D та інших жиророзчинних вітамінів?

Оскільки жиророзчинні вітаміни накопичуються в тканинах тіла, наслідки передозування ними серйозніші, особливо при тривалому вживанні. Крім вітаміну До, який має низьку токсичність, для інших трьох жиророзчинних вітамінів через їх шкоди для організму при вживанні у великих кількостях встановлений верхній допустимий рівень.


                                    Что будет, если принимать слишком много витаминов?

Вітамін А.хоча гіпервітаміноз цієї речовини може виникнути в результаті вживання в їжу продуктів, їм збагачених, в основному причиною передозування є добавки. При надмірному вживанні виникає нудота, підвищується внутрішньочерепний тиск, людина може впасти в кому і навіть померти.

Вітамін D. його дефіцит дуже поширений серед росіян. Згідно з недавніми дослідженнями, у 58% дітей Москви виявлений недолік елемента, а в Санкт-Петербурзі подібна проблема присутня у 82% дорослих і у 93% дітей, і більш ніж у 90% вагітних жінок. В Іркутській області – у 100% жінок старше 70 років. У Ростов-на-Дону, не дивлячись на більш Південне розташування в порівнянні з Санкт-Петербургом, дефіцит вітаміну D також у 82% населення.

При нестачі даного елемента виникають:

  • часті захворювання і ГРВІ;
  • втома і швидка стомлюваність;
  • біль у кістках і спині;
  • депресія;
  • рани та пошкодження шкіри заживають повільно;
  • остеопороз або втрата кісткової маси;
  • випадання волосся;
  • м’язові болі.

Незважаючи на те, що багатьом людям не вистачає цього елемента, лікарі рекомендують приймати його з обережністю: занадто велика кількість небезпечно втратою ваги, зниженням апетиту і порушенням серцевого ритму. Крім того, підвищується рівень кальцію в крові, що порушує роботи організму і викликає пошкодження внутрішніх органів.

Як виявити у себе або близьких дефіцит цього корисного елемента, розповідаємо в статті 8 ознак дефіциту вітаміну D.

Вітамін Е.при високих дозах речовини порушується згортання крові, виникають кровотечі, які можуть стати причиною геморагічного інсульту — крововиливу в мозок.

Якщо коротко: при прийомі в надмірних дозах як і водо-, так і жиророзчинні вітаміни чинять негативний вплив на організм. Тривала передозування деяких вітамінів, наприклад, A, D, E неймовірно небезпечна.

Чи смертельна передозування вітамінів?

Люди зазвичай рідко помирають від передозування вітамінів, проте науці відомо кілька випадків. Гіпервітаміноз вітаміну А при одноразовому прийомі понад 200 мг або при прийомі в дозах, в десятки разів перевищують рекомендовані, протягом тривалого часу може привести до коми і смертельних пошкоджень внутрішніх органів. Прийом вітаміну D у величезних дозах (понад 50 000 МО на день) протягом тривалого часу викликає гіперкальціємію — смертельне підвищення рівня кальцію в крові. Передозування іншими вітамінами викликає пошкодження печінки, що теж може привести до летального результату. На основі звітів про клінічні випадки було виявлено, що прийом вітаміну В3 в дуже високих дозах (більше 5 г) призводить до метаболічного ацидозу, накопичення кислоти в рідинах організму, а також до гострої печінкової недостатності — обидва ці захворювання смертельні.

Незважаючи на те, що вище описані випадки передозування неймовірно високими дозами вітамінів, дотримуватися обережності слід при прийомі всіх харчових добавок в будь-якій кількості.

Якщо коротко: у рідкісних випадках прийом деяких вітамінів у дуже високих дозах може призвести до ускладнень, несумісних із життям.

Як не отруїтися вітамінами?

Збалансований раціон-найкращий спосіб отримати необхідні поживні речовини. Тим не менш, багатьом людям може бути недостатньо тієї кількості вітамінів, які вони отримують з їжею. З віком, при генетичних порушеннях або при необхідності дотримуватися певних дієт підвищують потребу організму в поживних речовинах. На щастя, якщо не перевищувати рекомендовані дозування, вітаміни у вигляді добавок добре засвоюються і не завдають шкоди здоров’ю.

У таблиці нижче вказані рекомендовані федеральним центром гігієни та епідеміології Росспоживнагляду добові норми, а також верхні допустимі рівні споживання вітамінів, перевищення яких може спровокувати гіпервітаміноз.

Вітамін

Уточнена фізіологічна потреба (для дорослих), добу

Верхній допустимий рівень споживання, добу

Водорозчинний

Вітамін C, мг

90

2 000

Вітамін В1 (тіамін), мг

1,5

Не встановлено

Вітамін В2 (рибофлавін), мг

1,8

Не встановлено

Вітамін B3 (ніацин, нікотинова до-та, PP), мг

20

60

Вітамін B5 (пантотенова до-та), мг

5

Не встановлено

Вітамін В6 (піридоксин), мг

2

25

Вітамін B7( біотин), мкг

50

Не встановлено

Вітамін B9 (фолієва до-та, фолати), мкг

400

1000

Вітамін В12 (ціанокобаламін), мкг

3

Не встановлено

Жиророзчинний

Вітамін А, мкг річок. екв.

900

3000

Вітамін Е, мг струм. екв.

15

300

Вітамін D, мкг

10

50

Вітамін K, мкг

120

Не встановлено

Через потенційну небезпеку для здоров’я не рекомендується споживати більше верхнього допустимого рівня, встановленого для перерахованих вище поживних речовин. Для заповнення дефіциту, лікар може призначити дозування вітамінів, що перевищують рекомендовану добову норму — в цьому немає нічого страшного. Наприклад, дефіцит вітаміну D лікується призначенням ін’єкцій великих доз вітаміну — близько 50 000 МО, що набагато вище допустимого рівня.

Слід пам’ятати, що зазначені в таблиці рекомендовані норми носять довідковий характер. Для того, щоб дізнатися, які вітаміни і в якій кількості приймати особисто вам, — здайте аналізи і зверніться до лікаря за консультацією.

Якщо коротко: для вітамінів, передозування яких може завдати істотної шкоди організму, лікарями встановлені верхні допустимі рівні споживання. Однак у певних випадках, наприклад, для лікування дефіциту, лікар може призначити дозу, що перевищує допустимий рівень. Перед прийомом вітамінів обов’язково здайте аналізи і проконсультуйтеся з лікарем.

Прийом вітамінів є частиною розпорядку дня більшості людей у всьому світі. Отримати гіпервітаміноз вітамінів з раціону складно, а ось приймаючи їх в якості добавок, легко переборщити і нашкодити своєму здоров’ю. Важливо пам’ятати, що деякі вітаміни у великих кількостях токсичні, — отруєння ними призводить до серйозних ускладнень і, в окремих випадках, навіть до смерті. Необхідно відповідально ставитися до свого здоров’я: перед прийомом будь-яких добавок здавати аналізи і консультуватися з лікарем.