Хлор як мікроелемент присутній практично у всіх живих організмах. У нашому тілі він сконцентрований в шкірних покривах, міжклітинної рідини, крові, лімфі, кісткової тканини. Головна його функція полягає в регуляції водно-сольового обміну, що протікає всередині клітин. Крім цього, мікроелемент грає і інші ролі. Розглянемо їх детальніше.
Властивості хлору
Хлор займає 17 місце в періодичній системі Менделєєва. Вперше про нього дізналися в 1774 році. Хлор є хімічно активним неметалом і входить до групи галогенів. » Справжній ” хлор при нормальних умовах (0 градусів) являє собою жовто-зелений отруйний газ, що володіє задушливим запахом. В цілому в природі елемент зустрічається в складі різних мінеральних сполук. Основні запаси хлору зосереджені в солях океанів і морів. У нашому організмі налічується приблизно 95 г цієї речовини.
Роль в організмі людини
Хлорид-іони можуть проникати крізь клітинні стінки. Разом з калієм і натрієм вони підтримують в нормі осмотичний тиск, а також беруть безпосередню участь в процесах водно-сольового обміну. При наявності хлору створюється сприятливе середовище для дії, що чиниться ферментами шлункового соку. Плюс до всього, хлор необхідний для підтримки рН-балансу в наших біологічних рідинах. Іншими функціями хлору є:
- Забезпечення транспортування поживних речовин в клітини;
- Поліпшення травлення і роботи органів шлунково-кишкового тракту;
- Передача імпульсів від однієї нервової клітини до іншої;
- Активізація розщеплення жирової тканини;
- Поліпшення функцій серцево-судинної системи;
- Підтримка життєздатності еритроцитів;
- Надання суглобової тканини еластичності і гнучкості.
Користь і шкода хлору
Користь хлору важко переоцінити. Цей елемент регулює кислотно-лужний баланс, сприяє виведенню надлишків рідини і солей, активізує процеси травлення, очищає печінку від жиру. З іншого боку, наукові дослідження показують, що при тривалому впливі хлору і його надлишку в тілі починають утворюватися вільні радикали. Вони відносяться до групи канцерогенних речовин і завдають непоправної шкоди клітинами і тканинам. І дефіцит хлору, і його надлишок – не дуже добре для нашого організму, тому важливо стежити за його кількістю.
Нестача і надлишок
Нестача хлорид-іонів зустрічається не часто, але вона може виникнути з таких причин, як:
- Неправильне харчування;
- Сильна, нестримна блювота або діарея;
- Порушення функцій нирок, через які виникає надмірне виведення солей;
- Відхилення в обміні речовин.
Дефіцит хлору в організмі проявляється у вигляді загальної слабкості, млявості, сонливості. У людини можуть спостерігатися запори, анорексія, алкалоз, дерматит. В особливо важких випадках починають випадати волосся і зуби.
Надлишок хлору розвивається на тлі, знову ж таки, неправильного харчування і порушень обміну речовин. Якщо цього елемента занадто багато, то людина відчуває часті головні болі, у нього з’являються набряки і підвищується артеріальний тиск.
Добова норма
Вчені підрахували: здоровій дорослій людині необхідно приблизно 4000-6000 мг хлору на добу. Збалансоване харчування цілком може забезпечити цю кількість. Для дітей норма встановлена на рівні 300-2300 мг в залежності від віку. Немовлятам потрібно і того менше-280 мг.цей обсяг вони легко отримають з молоком матері. Потреба в хлорі збільшується в жарку погоду, при інтенсивних спортивних тренуваннях, рясному потовиділенні і підвищеному вживанні води.
Продукти, багаті хлором
Головний натуральний джерело хлору – всім відома кухонна сіль. Вона може забезпечити 90% добової норми, і до того ж її можна знайти в морепродуктах, злаках, овочах і зелені. Щоб забезпечити свій організм хлором, намагайтеся включати в раціон такі продукти, як:
- Житній хліб;
- Сири твердих сортів;
- Свинячі нирки і яловичий язик;
- Хек, минтай, мойва, оселедець, сайра;
- Устриця;
- Оливка;
- Коров’яче молоко;
- Вівсяна каша і гречка;
- Відварені картопля і буряк.
Без хлору нашому організму доведеться не солодко, тому харчуйтеся правильно, щоб тіло працювало як годинник!