Цю редьку називають білою, китайською, японською або дайконом. Родичка редису і капусти, ця овочева культура відрізняється високими смаковими і поживними властивостями. На вигляд вона схожа на величезну морквину з ніжною, світлою шкіркою, яку навіть не обов’язково зчищати. Хрустка білосніжна м’якоть відрізняється соковитістю і відсутністю гіркоти, замість якої відчувається лише легка гострота.
Що корисніше: біла або чорна
Іспанська, або чорна редька, відрізняється від дайкона більш високим вмістом вітаміну C і калію. Але ще вона вимагає від організму вироблення набагато більше травних ферментів, в зв’язку з чим гірше засвоюється. Специфічний пряний, трішки землистий аромат чорної редьки забезпечений унікальною “палітрою” ефірних масел, які сприяють зміцненню імунітету і надають на організм дію схоже з коренем елеутерококу, тобто:
- покращують слух;
- знижують холестерин в крові;
- знижують тривожність при стресі;
- підвищують працездатність.
У Білій містяться кислоти, позитивно впливають на гормональний фон, вона сприяє нормалізації кишкової мікрофлори і покращує передачу імпульсів від нервової системи до всіх внутрішніх органів.
Так що варто визнати, що обидва різновиди культури хороші по своєму.
Склад і калорійність
Енергетична цінність дозволяє вважати цей овоч дієтичним продуктом-в 100 г міститься всього 21 ккал. Дайкон містить вітаміну C приблизно стільки ж, скільки лайм або лимон. Крім того, цей коренеплід багатий нікотиновою кислотою, калієм і фосфором. Він також насичений фітонцидами і як це не дивно, вони схожі на ті, що присутні в хвойних деревах, тільки ці — їстівні.
Корисні властивості
Завдяки фітонцидів біла редька ефективна при лікуванні простудних захворювань і ГРВІ, а специфічні білкові речовини з його складу можуть протистояти кишковим інфекціям. Вчені також відзначили наступні корисні властивості білої редьки:
- захищати клітини від радіації природного і штучного походження;
- нормалізувати апетит, в тому числі порушений на тлі стресу;
- прискорювати регенерацію пошкоджених тканин;
- зменшувати відкладення солей в суглобах.
Шкода і протипоказання
Дієтологи радять не з’їдати більше 150-200 на добу, пояснюючи це тим, що овоч насичений грубою клітковиною, проходження якої через травний тракт створює на нього високе навантаження. Овоч протипоказаний при захворюваннях печінки і нирок, подагрі, а також при виразковій хворобі шлунка і гастриті з будь-яким рівнем кислотності.
Як вибрати і зберігати
Корисні властивості білої редьки зберігаються тільки в якісних плодах, які легко впізнати по ряду ознак. Вони повинні бути не менше 20 см в довжину, рівні, без безлічі відростків. Шкірка не повинна мати пошкоджень, сіро-чорних або коричневих плям. Терміни зберігання прямо залежать від умов, в які поміщають овочі:
- у погребі, будучи укладеними в ящики і пересипаними піском-до весни;
- у нарізаному вигляді в морозильній камері холодильника-до 10 місяців;
- в обгортці з кулінарної папері або пластиковому контейнері на полиці холодильника — до 4 тижнів.
Що можна приготувати: рецепти
Дайкон належить до тих овочів, які практично неможливо невдало приготувати. Також корисно знати, що корисні властивості білої редьки проявляються більш повно, якщо додавати в страви з нею рослинні масла — так як вони сприяють її засвоєнню.
Цей коренеплід можна додавати в перші і другі страви, закуски, а також маринувати.
Салат з кавуном
Корисні властивості білої редьки зберігаються максимально при вживанні її в свіжому вигляді. Наприклад, в складі вітамінного салату, для приготування якого буде потрібно:
- 200 г дайкона;
- 300 г м’якоті кавуна;
- 1 ст. л. лимонного соку;
- зелень чебрецю свіжа;
- 1 ст. л. горіхового масла;
- 2 ст. л. соняшникової олії;
- щіпка солі;
- щіпка меленого чорного перцю;
- 0,5 ч.л. меленої паприки.
Процес приготування включає наступні кроки:
Вегетаріанські стейки
У такому вигляді в коренеплоді більше розкривається солодкість. Гарніром до страви можна зробити відварений рис. Для приготування будуть потрібні наступні інгредієнти:
- 400 г дайкона;
- 2 ст. л. соєвого соусу;
- 2 зубчики часнику;
- 50 мл оливкової олії без запаху;
- масло для смаження;
- зелень базиліка і кінзи свіжа;
- 1 ст. л. лимонного соку;
- щіпка солі;
- 40 г кедрових горіхів.
Процес приготування: