Якими властивостями володіє чорна редька

Існує багато овочів, які, крім того, що вони смачні, мають лікувальні властивості. Такою є чорна редька. Так, вона гірка, але правильно приготовані страви з цього овоча дуже апетитні. Крім того, цей плід землі є природним медикаментом, перед яким можуть програвати його аптечні конкуренти.


                                    Какими свойствами обладает черная редька

Склад і калорійність

Не можна сказати, що вітамінний набір, що міститься в чорній редьці, такий вже багатий, проте баланс корисних речовин в ній ідеальний. Прийнято вважати, що в їжу вживається тільки коренеплід рослини. Однак існує безліч рецептів, в яких задіяна молода листя цього овоча. Вона широко використовується при приготуванні салатів і перших страв. 

Містить наступні корисні речовини:

  • білки, жири, вуглеводи (сахароза, фруктоза);
  • харчові волокна;
  • вітаміни групи А (каротин, ретинол) і групи В, з;
  • мікроелементи;
  • органічні кислоти і натуральні солі;
  • амінокислоти, фітонциди та ефірні олії.

Калорійність овоча низька, що робить його абсолютно безпечним для бажаючих схуднути – всього 35 ккал на 100 г.

Корисні властивості

В першу чергу слід сказати, що продукт є природним антибіотиком. 

Цим ефектом овоч зобов’язаний містяться в ньому фітонцидів. Тому його рекомендується вживати при епідеміях інфекційних захворювань.

Ще однією властивістю чорної редьки є її здатність розчиняти і виводити шлаки з жовчних проток і жовчного міхура. Але тут слід зробити попередження-при таких проблемах коренеплід буде корисний, якщо вживати його помірно. 

При захворюваннях видільної системи овоч виводить солі з нирок і сечового міхура, а завдяки сечогінній дії, допомагає боротися з набряками. Продукт можна порекомендувати тим, хто страждає запорами: редька має легку послаблюючу дію.

Вживання овоча приводить в норму метаболізм і нормалізує рівень цукру в крові, тому вона корисна для діабетиків і для тих, хто бореться із зайвою вагою. 

Продукт має потужну імуностимулюючу дію. Він сприяє зниженню холестерину і тим самим попереджає розвиток атеросклерозу.

Для жінок овоч корисний тим, що відновлює функціонування яєчників, упорядковує нерегулярний менструальний цикл, запобігає появі і розвитку пухлин матки, придатків і молочних залоз. Чоловікам також рекомендується вживати чорну редьку-вона благотворно діє на еректильну і репродуктивну функцію.

Користь соку

Сік коренеплоду з давніх часів використовували в народній медицині. Його можна зробити в домашніх умовах, навіть не маючи спеціальних пристосувань, таких як соковижималка або блендер. 

Найпростіший спосіб отримати напій-це прорізати в коренеплоді отвір і насипати туди цукор або мед. Обидва ці продукти сприяють соковиделению з овочів і фруктів. Однак отримана так рідина не буде занадто ефективною при лікуванні. Краще все-таки використовувати чистий сік. Для цього очищений і натертий на дрібній тертці овоч поміщають в мішечок з марлі або бавовняної тканини, а потім або вичавлюють сік руками, або кладуть в друшляк, а зверху поміщають щось важке.

Хімічний склад напою насичений, але корисні речовини при взаємодії з повітрям швидко руйнуються. Тому напій не заготовляють про запас. Краще його приготувати стільки, скільки планується випити протягом дня.

Сік чорної редьки корисний при таких захворюваннях:

  • Жовчокам’яна хвороба. Вживати потрібно маленькими порціями тричі на день. При виникненні болю турбуватися не варто – це нормально і говорить про те, що лікування ефективно. Для зняття дискомфорту, рекомендується використовувати теплу грілку.
  • Захворювання печінки. Вводити в раціон сік потрібно поступово. Починати треба з однієї чайної ложки після їжі. Дозу збільшують до тих пір, поки вона не дійде до половини склянки. 
  • Подагра. Сік використовується як зовнішній засіб. Марлю або тканину, просочену рідиною слід прикладати до запалених місць. 
  • Шкода і протипоказання

    Чорну редьку не можна приймати під час загострення шлунково-кишкових захворювань – гастритах, виразці шлунка і дванадцятипалої кишки, а також при панкреатиті і холециститі. Небажано вживати продукт при частих здутті живота і метеоризмі. 

    Овоч протипоказаний при запальних процесах в нирках. Страждаючим алергічними реакціями слід проявляти обережність. При серцевих патологіях від даного овоча теж бажано утриматися. 

    Як вибрати і зберігати

    Як і будь-який інший продукт, вживати редьку допустимо, тільки якщо вона якісна. Вибираючи коренеплід, необхідно ретельно оглянути його. Овоч повинен бути твердим з пружним соковитим хвостиком. Млявий плід, та ще й з дірками дає підстави припускати, що тут вже попрацювали миші або якісь інші шкідники. Від придбання такого продукту краще відмовитися. Перестиглий плід має діаметр, що перевищує 17 см.слід знати, що він містить менше вітамінів, але більше волокон. 

    Тим, кому пощастило жити в приватному будинку, зберігати овочі рекомендується в погребі в ящику з піском. Мешканцям упорядкованих квартир продукт можна тримати в холодильнику в спеціальному контейнері. Термін зберігання досягає 3 місяців.

    Що можна приготувати: рецепти

    Найчастіше чорну редьку використовують для народних рецептів лікування застуди. Але з неї можна готувати і корисні апетитні страви.

    Салат з сирої редьки з маслом

    Ця страва є найпростішим. Редьку натерти на крупній тертці, рясно посолити і полити оливковою або соняшниковою олією.

    Салат з редьки з яйцями

    150 г чорної редьки натерти на крупній тертці. Відварити 2 яйця і відокремити білки від жовтків. Жовтки розтерти зі сметаною, а білки дрібно порізати. Натерту кашку з’єднати з білками і дрібно нарубаної зеленню кропу. Посолити за смаком і заправити масою з жовтків і сметани.

    Суп з чорної редьки з пшоняною крупою

    Половину коренеплоду і одну моркву натерти на тертці. Невелику цибулину і 100 г.шинки дрібно нарізати. Все це обсмажити на вершковому маслі. Очистіть 2 картоплини і наріжте їх кубиками. Картоплю і 2 ст.л. пшоняної крупи кинути в каструлю з киплячою водою або бульйоном. Дати закипіти, всипати сіль і спеції за смаком. Варити 15 хв., після чого додати отриману зажарку. Варити до готовності картоплі. Суп готовий. 

    Дане блюдо має безліч інтерпретацій. Замість пшоняної крупи можна брати гречану і рисову, а також вермішель. У зажарку можна додавати помідори або кабачки. Кожна така варіація може виступати як самостійний рецепт.

    Як прибрати гіркоту з чорної редьки

    Яким би смачним і корисним не був цей овоч, багатьох відштовхує його гіркоту. Позбавити від неприємного смаку чорну редьку легко, але чомусь деякі господині вважають, крім гіркоти плід втратить і свої корисні властивості. Це не так. Існує кілька способів вирішення проблеми: 

  • Солі. Коренеплід нарізається дрібними шматочками або натирається на тертці і складається в банку, солиться, закривається кришкою і залишається на півгодини. Відкривати банку протягом цього часу не можна. Потім виділився сік слід злити. 
  • Окропу. Досить просто обшпарити нарізаний овоч і гіркоти не буде. Правда, тут є одне «але». Якраз при цьому способі корисні властивості продукту можуть бути втрачені. Тому готувати так рекомендується тільки в тих випадках, коли смакові якості овоча для їдців важливіше корисних. Наприклад, для святкового столу. 
  • Молоко. Шматки, нарізані тонкими пластинами, вимочувати протягом 20 хвилин в молоці. Гіркота піде.
  • Цукор і лимонна кислота. Використовується при приготуванні салатів. У приготовлену для салату редьку додати цукор або вичавити половинку лимона.
  • Чорна редька має масу корисних властивостей. Але вона може принести не тільки користь, але і шкоду. Тому перш ніж використовувати її в лікувальних цілях необхідно проконсультуватися з лікарем.