Які вітаміни необхідні взимку

У холодну пору року організм особливо гостро потребує корисних речовинах. Адже взимку тривалість світлового дня скорочена. До того ж немає можливості отримати необхідні елементи зі свіжих фруктів і овочів. Починаються проблеми зі сном, протягом дня відчувається втома і нервове напруження. Нутриціолог Олена Степанова радить більше гуляти при сонячній погоді, а також рекомендує приймати в якості профілактики вітамінні комплекси.


                                    Какие витамины необходимы зимой

Користь денних прогулянок

Холодне повітря насичене киснем. У ньому майже немає пилу і шкідливих мікробів. Тому прогулянки взимку особливо корисні. Головне правильно підібрати одяг, щоб не підхопити застуду. Вихід з теплого приміщення на мороз підсилює імунітет, допомагає загартовуванню, підвищує витривалість.

Нутриціолог рекомендує гуляти в ясну погоду. В цей час організм насичується сонячними променями і вітаміном D, якого так не вистачає взимку. Під час таких прогулянок прискорюється обмін речовин, поліпшується настрій. Під впливом ультрафіолету в організмі виробляється гормон мелатонін, необхідний для нормалізації сну.

Джерела вітамінів

Взимку немає можливості урізноманітнити раціон тільки що зірваними з грядки фруктами і овочами. Ті, що продаються в магазинах, оброблені препаратами, що продовжують термін зберігання, і містять мало корисних речовин. Тому важко знайти натуральні джерела корисних речовин.

Найбільше взимку жителі нашої країни потребують вітаміну С.це сильний антиоксидант, який бере участь в обмінних реакціях і підвищує імунітет. Ударна доза аскорбінової кислоти міститься в квашеній капусті. Буде корисним урізноманітнити денний раціон салатами з неї з додаванням моркви і рослинного масла. Вони допоможуть отримати необхідну добову дозу вітаміну С.також багато аскорбінової кислоти в шипшині, смородині, обліписі. З цих ягід можна готувати відвари і смачні морси.

Для заповнення дефіциту вітаміну D Нутриціолог рекомендує їсти більше сиру і вершкового масла. Також багаті цим елементом яєчні жовтки, ікра, риб’ячий жир, печінка і молочні продукти.

Додатково можна приймати вітамінні комплекси. Але Олена Степанова попереджає, що не можна вживати їх без рекомендації лікаря. Важливо не перевищувати допустиму дозу і враховувати протипоказання. Також лікар радить урізноманітнити раціон корисними продуктами, відмовитися від фастфуду і солодощів.