Для багатьох мікрохвильовка-це справжня паличка-виручалочка, коли немає ні часу, ні бажання готувати, використовуючи плиту або піч. Однак же люди не беруть до уваги один важливий момент: термічна обробка завжди впливає на вітамінно-мінеральний склад, часом роблячи продукт менш корисним, ніж до нагрівання. У той же час мікрохвилі впливають на молекули води, руйнуючи молекулярну структуру, яка не має можливості відновлення після охолодження продукту.
Є продукти і страви, які можуть зможуть пережити зустріч з мікрохвильовкою без серйозних втрат. Але є і ті, що будуть безповоротно зіпсовані, якщо їх спробувати розігріти в мікрохвильовці.
Далі ознайомимося з повним переліком:
- Яйце. Через різку зміну температури всередині яйця утворюється пара, тиск підвищується, тому швидше за все воно вибухне, варто тільки порушити цілісність шкаралупи.
- Гострий перець. Капсаїцин в складі овоча трансформується в аерозоль, який може обпалити обличчя і руки, коли цілісність продукту буде порушена.
- Заморожене м’ясо. В даному випадку мікрохвильовка сприяє зростанню бактерій, що може спровокувати харчові інфекції. Крім того, такий тип розморожування не дає гарантії, що внутрішня частина продукту не залишиться замороженою.
- Кисломолочні продукти. Лакто-і біфідобактерії гинуть при нагріванні.
- Грудне молоко, молочні суміші. При нагріванні в мікрохвильовці руйнуються імуностимулюючі білки, що зводить нанівець всі корисні властивості продукту.
- Перероблене м’ясо. Сюди входять такі продукти, як сосиски, бекон. При нагріванні в них утворюються продукти окислення холестерину.
- Картопля. У коренеплоді присутній крохмаль, який під впливом мікрохвиль піддається гідролізу. Це знижує поживну цінність, а також сприяє утворенню важких ізомерів.
- Зернові каші. При нагріванні виділяються вільні радикали, які негативно впливають вже на клітини організму людини.
- Заморожені ягоди. Мікрохвилі вбивають корисні властивості продукту.
- Гриб. При нагріванні змінюється структура білка.
- Зелень. Вміщені нітрати при підвищенні температури перетворюються в нітрозамін, який може привести до отруєння і розладу шлунка.