Глютен: друг чи ворог людини?

Щодо глютену вже давно ходять не найприємніші чутки про те, що ця речовина може негативно впливати на здоров’я організму. Дієтологи радять своїм клієнтам практикувати безглютенову дієту. Але чи так шкідливий цей компонент, що варто надавати собі в звичних продуктах? Розповімо далі.


                                    Глютен: друг или враг человека?

Целіакія – не набуте захворювання

Целіакією називають хворобу, при якій людина не може засвоювати клейковину. Це захворювання неможливо заробити, якщо вживати багато глютену, тому що воно передається тільки на генетичному рівні. Хвороба є аутоімунною і полягає в наявності генів HLA DQ2 і DQ8, що сприяють розвитку непереносимості. Звичайно, не всі носії даних генів страждають на целіакію, але тим, у кого захворювання прогресує, доводиться дуже несолодко – клейковина не просто не засвоюється організмом, але і завдає фізичної шкоди людині. Таким людям слід дотримуватися безглютенову дієту. 

Глютен може нашкодити не тільки тим, хто хворіє на целіакію

Всупереч загальній думці, цей компонент може негативно вплинути і на людину, яка не має специфічні гени. Якщо після вживання глютенових продуктів, відчувається крайня втома, головний біль і розлад кишечника, то слід переглянути свій раціон. На сьогоднішній день в світі створено велику різноманітність продовольства, яке не містить в своєму складі ця речовина, тому кожна людина зможе знайти для себе смачне і корисне рішення.

Не всі продукти, що містять клейковину, завдають шкоди

Людям, які не страждають від непереносимості компонента, не варто відмовлятися від продуктів з глютеном. Ця речовина по суті нешкідливо і добре перетравлюється в організмі здорової людини. Тим більше доведено, що деяка їжа, виробники якої відмовилися від застосування клейковини, може містити в собі набагато більше жирів, цукру і крохмалю, використовуваних для заміни компонента. 

При виключенні глютену можна набрати зайві кілограми

Цей пункт випливає з попереднього. Якщо неправильно дотримуватися безглютенову дієту, то можна швидко набрати зайву вагу. Виробники їжі замінюють компонент іншими речовинами, надлишок яких призводить до ожиріння. Також це пов’язано з тим, що відсутність речовини змушує людину вживати більшу кількість їжі за один раз, щоб відчути насичення. 

При відсутності клейковини можна схуднути

А ось при дотриманні деяких правил, таких як: прийом вітамінних комплексів, вживання продуктів, що містять клітковину і заняття спортом, безглютенова дієта допоможе скинути вагу. Прийом в їжу їжі, насиченої мікроелементами і вітамінами в сукупності з фізичними вправами, сприяє оздоровленню організму і гарному настрою.

Раціон може бути насиченим і при відсутності речовини

Відсутність компонента в їжі-не означає, що тепер їжа втратить калорійність. Навпаки, людина, що дотримується цю дієту, починає ретельно стежити за харчуванням, роблячи вибір на користь натуральних продуктів. До таких відносять: рибу, морепродукти, овочі, фрукти, горіхи, насіння та інша їжа, багата корисними жирами і вітамінами.

Непереносимість глютену не піддається діагностиці

На жаль, зібравши аналізи, неможливо з точністю визначити, чи є у пацієнта непереносимість компонента чи ні. Як правило, це з’ясовується протягом деякого часу, коли людина сама починає помічати негативну реакцію організму на той чи інший продукт. 

Немає достовірних даних про те, шкідливий або корисний глютен. Виключати клейковину слід тільки в крайніх випадках, але і не варто вживати її в надлишку. Кожен з нас індивідуальний і вибір раціону завжди залишається за самою людиною.