Ароматні, хрусткі, соковиті молоді огірочки-справжні ласощі для всіх від малого до великого. Жінкам в період вагітності ці овочі здаються особливо смачними. А як їх вживання відбивається на стані організму вагітної жінки? Відповідь шукайте в цій статті.
Як правильно вживати огірки в їжу
Огірки-легка, низькокалорійна їжа. Їх рекомендується включати в щоденний раціон будь-якої дорослої людини і дитини старше 3-х років. Дорослим досить вживати 2-3 середніх огірка в день. Зелений овоч в свіжому вигляді корисно їсти людям навіть з таким серйозним захворюванням, як цукровий діабет.
Огірки можна вживати в їжу сирими в якості перекусу, з шкіркою і без, додавати в салати, бутерброди, смузі, соуси, маринувати, засолювати. Вони чудово поєднуються з багатьма продуктами. Особливо гарні як гарнір до м’яса.
Чи можна їсти огірки під час вагітності? Так, але існують деякі нюанси. Вагітним жінкам достатньо 200-300 г свіжих огірків щодня. Важливо, щоб овочі були домашніми і росли без застосування добрив.
Консервовані огірки краще повністю виключити з раціону вагітної. Вживання малосольних і бочкових (власного засолу, без оцту) слід скоротити до 1-2 в день і бажано не вживати їх щодня. Покупні варто виключити.
Від огіркового перекусу краще відмовитися, якщо до сну залишається 4-5 годин. Молочну і кисломолочну продукцію не можна їсти протягом 2-х годин до або після вживання огірків. Якщо вагітність протікає з ускладненнями (набряки, підвищення артеріального тиску) слід прибрати з раціону солоні овочі в будь-якому вигляді. Натщесерце є свіжі плоди не забороняється, якщо немає проблем з травленням.
Користь огірків при вагітності
Огірки складаються з води на більш ніж 90%. Решта-клітковина. У шкірці овоча містяться корисні речовини: багато вітаміну до, вітамінів групи В, калію, фосфору, кальцію, магнію. Також в них є невелика кількість аскорбінової кислоти і токоферолу. Останній є найпотужнішим природним антиоксидантом.
Огірки, при регулярному їх вживанні, є джерелом води і клітковини для організму, мають загальнозміцнюючу, антиоксидантну, сечогінну, цукрознижувальну ефектами, позитивно впливають на серцево-судинну, травну, сечовивідну, кісткову та інші системи.
Чи корисний огірковий сік і розсіл вагітним
Сік свіжого огірка дозволений вагітним, якщо пити його потроху, не більше 100 мл в день. Особливо він корисний при запорах. Але якщо переборщити з напоєм, можна викликати розлад кишечника за типом діареї.
А ось огірковий розсіл вагітним пити не можна. У ньому міститься багато солі. Сіль затримує рідину в організмі, а це загрожує набряками, підвищенням артеріального тиску, порушеннями роботи серця.
Чи можуть огірки нашкодити майбутній мамі
Будь-який продукт стає шкідливим, якщо вживати його в необмежених кількостях. Огірки не виняток. Переїдання цих овочів може викликати сильний сечогінний ефект, який призведе до втрати рідини і порушення водно-електролітного балансу.
Також можуть виникнути проблеми з травленням: здуття живота, спазми, метеоризм, діарея. Поїдання огірків у величезній кількості призводить до надлишку калію в організмі, що загрожує серйозними проблемами з серцем.
Як правильно вибрати огірки
У період вагітності особливо важливо їсти тільки свіжі овочі. Бажано купувати домашні, вирощені без нітратів та іншої хімії. Адже все, що їсть майбутня мама, так чи інакше, впливає на здоров’я малюка.
Свіжий овоч має однорідний насичений темно-зелений відтінок без блиску. Шкірочка щільна, пружна, не зморщена, без тріщин, плям та інших пошкоджень. Плодоніжка тверда. М’яка плодоніжка говорить про те, що плоди зібрані давно і вже починають псуватися. Від свіжих овочів не повинні виходити сторонні запахи.
Як зберігати огірки
Огірки можна зберігати не більше тижня в холодильнику або прохолодному приміщенні, при температурі не вище 15°С.при зберіганні в приміщенні їх краще прибрати в картонну коробку і поставити її в сухому темному місці, куди не потрапляють прямі сонячні промені.