Єдиний спосіб дізнатися, чи є у вас високий або низький артеріальний тиск — це виміряти свій артеріальний тиск. Розуміння ваших результатів є ключем до контролю вашого артеріального тиску.
- Систолічний артеріальний тиск (Перше або верхнє число) – максимальний тиск в артеріях в момент, коли серце стискається і виштовхує кров в артерії.
- Діастолічний артеріальний тиск (Друге або нижнє число) — показує тиск в артеріях в момент розслаблення серцевого м’яза, воно відображає опір периферичних судин.
Яке число важливіше?
Зазвичай більше уваги приділяється систолічному артеріальному тиску (перше число) як головному фактору ризику серцево-судинних захворювань для людей старше 50 років. У більшості людей систолічний артеріальний тиск неухильно підвищується з віком через втрату еластичності великих артерій, збільшення частоти серцевих скорочень і розвитку судинних захворювань.
Тим не менш, підвищений систолічний або підвищений значення діастолічного артеріального тиску може використовуватися для постановки діагнозу високого артеріального тиску. Ризик смерті від ішемічної хвороби серця та інсульту подвоюється зі збільшенням систолічного тиску на 20 мм рт. ст. або діастолічного на 10 мм рт. ст.серед людей у віці від 40 до 89 років.
Діапазони артеріального тиску
У нас в країні дотримуються норм європейського суспільства з вивчення гіпертензії, також є рекомендації Міністерства охорони Здоров’я Російської Федерації від 2020, які встановили наступні діапазони цифр:
- Нормальне-АТ-систолічний менше АТ 120-129 мм.рт.ст., діастолічний АТ менше 80-85 мм. рт.ст.
- Високо нормальне-систолічний АТ 130-139 мм. рт.ст., діастолічний АТ 85-89 мм. рт.ст.
- 1 ступінь-140-159/90-99 мм.рт.ст.
- 2 ступінь-160-179/100-109 мм. рт.ст.
- 3 ступінь-більше 180/110 мм.рт.ст.
Примітка: діагноз повинен бути підтверджений лікарем. Гіпертонія-це захворювання або діагноз, а гіпертензія – сам факт підвищення тиску. Лікар також може оцінити будь-які незвично низькі показники артеріального тиску і пов’язані з ним симптоми.
Нормальний тиск
- Оптимальне АД-САД менше 120 мм.рт. ст. і/або дат менше 80 мм рт. ст.
- Нормальний АТ-тиск в діапазоні САД 120-129 мм рт. ст. і/або дат 80-84 мм рт. ст.
Якщо ваші результати потрапляють в цю категорію, дотримуйтеся корисних для серця звичок, таких як збалансована дієта і регулярні вправи.
Підвищений тиск
Підвищений артеріальний тиск-це коли показання постійно знаходяться в діапазоні вище 140 мм.рт.ст для систолічного і для діастолічного більше 90 мм рт. ст. необхідно вжити заходів для контролю цього стану.
Гіпертонія 1 ступеня
1 ступеня гіпертонії-це коли артеріальний тиск постійно коливається систолічний в межах 140-159 і / або діастолічний вище 90-99 мм рт. Ст. на цій стадії високого кров’яного тиску лікарі можуть порекомендувати змінити спосіб життя і можуть розглянути можливість прийому ліків від кров’яного тиску. Подальші дії залежать від вашого ризику атеросклеротичних серцево-судинних захворювань( ССЗС), таких як серцевий напад або інсульт і факторів ризику.
Гіпертонія 2 і 3 ступеня
2 ступінь гіпертонії-це коли артеріальний тиск постійно знаходиться на рівні 160/100 мм.рт.ст. або вище. На цих стадіях високого кров’яного тиску лікарі можуть призначити комбінацію ліків від кров’яного тиску і порекомендувати негайно змінити спосіб життя.
Гіпертонічний криз
Ця стадія високого кров’яного тиску вимагає медичної допомоги. Якщо ваші показники артеріального тиску раптово перевищать 180/120 мм рт. зачекайте п’ять хвилин, а потім знову перевірте артеріальний тиск. Якщо ваші показники як і раніше незвично високі, негайно зверніться до лікаря. Можливо, у вас гіпертонічний криз.
Якщо ваш кров’яний тиск вище 180/120 мм рт. ст. і ви відчуваєте ознаки можливого ураження органів, такі як біль у грудях, задишка, біль у спині, оніміння / слабкість, зміна зору або утруднена мова, не чекайте, зниження тиску. Зателефонуйте 103
Симптоми зниженого тиску
Більшість лікарів вважають хронічне низький артеріальний тиск небезпечним тільки в тому випадку, якщо воно викликає помітні ознаки і симптоми, такі як:
- Запаморочення
- Нудота
- Непритомність
- Зневоднення і незвичайна спрага
- Брак концентрації
- Затуманений зір
- Холодна, липка, бліда шкіра
- Прискорене дихання
- Утома
- Депресія
Одиничне відхилення показників тиску від норми не є приводом для занепокоєння, якщо тільки ви не відчуваєте будь-яких інших симптомів.
Чому артеріальний тиск вимірюється в мм рт. ст.
Абревіатура мм рт. ст. означає міліметри ртутного стовпа. Ртуть використовувалася в перших точних манометрах, і одиниця виміру досі використовується в медицині як стандартна одиниця виміру тиску.