Чим корисний і шкідливий хлорофіл для шкіри і тіла?

Інтернет захлеснув новий тренд в області харчування і краси. Про хлорофіл знімають ролики в TikTok, про нього пишуть найпопулярніші Журнали Моди, а інфлюенсери демонструють, як ця добавка допомогла їм позбутися від висипань на шкірі. Однак, крім доведеної користі, у хлорофілу є і протипоказання, — не забудьте проконсультуватися з лікарем.


                                    Чем полезен и вреден хлорофилл для кожи и тела?

У цій статті розберемося, за що хвалять хлорофіл і чи варто, слідом за блогерами, включати його в свій раціон.

Що це таке?

Завдяки хлорофілу рослини живі і зелені. Для людини він корисний тим, що містить вітаміни, антиоксиданти і позитивно впливає на організм. З’їдаючи порцію зелені, Ви отримуєте хлорофіл, проте вважається, що у вигляді добавок він більш ефективний. Це пов’язано з тим, що хлорофіл не витримує агресивного середовища травної системи.

Хлорофіл у вигляді БАД насправді є хлорофіліном, який замість магнію містить мідь і тому засвоюється краще. За своїми властивостями хлорофілін схожий на хлорофіл. Виробники добавок обіцяють підвищення імунітету, виведення токсинів з крові, очищення кишечника, усунення неприємного запаху, підвищення енергії, зниження ризику розвитку раку. Дослідження, на результатах яких побудовані ці висновки, неоднозначні. Щоб оцінити потенційну користь для здоров’я, необхідно більш масштабне і ретельне вивчення впливу хлорофілу на організм людини.

Чим корисний?

Дослідники продовжують вивчати користь хлорофілу для здоров’я. Розберемося з тим, що відомо на сьогоднішній день.

  • Регенерація шкіри
  • Хлорофілін допомагає впоратися із запаленням і знезаразити рани на шкірі. Огляд досліджень 2008 року встановив, що мазь, що містить хлорофілін, ефективніше мазей з папаїном і сечовиною. Однак для підтвердження цих результатів потрібні більш масштабні та краще контрольовані дослідження.

    Також хлорофілін може бути ефективний при інших шкірних захворюваннях. У 10 осіб у пілотному дослідженні 2015 року спостерігалося поліпшення стану шкіри при використанні мазі з хлорофіліном протягом 3 тижнів. Ще одне пілотне дослідження 2015 року на 10 осіб показало, що застосування хлорофіліну місцево протягом 8 тижнів покращує стан шкіри після сонячних опіків.

  • Користь для крові
  • Деякі дослідники вважають, що рідкий хлорофіл корисний для крові і покращує якість червоних кров’яних тілець. Пілотне дослідження 2004 року показало, що паростки пшениці, що містять близько 70% хлорофілу, зменшують кількість переливань крові, необхідних людям з таласемією. Важливо, що автори дослідження не дійшли висновку, чи був хлорофіл причиною зменшення потреби в переливанні. Експерти вважають, що корисні паростки пшениці, а не хлорофіл, оскільки при виготовленні еліксиру з паростків пшениці, що міститься в них хлорофіл руйнується. Однак як саме впливають паростки пшениці на кров, вивчено не було.

  • Детоксикація та захист від раку
  • Дослідники досліджували, чи впливає прийом хлорофілу та хлорофіліну на ракові клітини. У дослідженні було виявлено, що у форелі хлорофіл знижував частоту виникнення пухлин печінки на 29-63% і шлунка на 24-45%. У 2018 році дослідники виявили, що щоденне пероральне введення хлорофілу значно зменшило розмір пухлини у мишей, яким пересадили ракові клітини підшлункової залози людини.

    Хоча результати досліджень за участю тварин багатообіцяючі, дослідження впливу хлорофілу на людський організм почали проводитися зовсім недавно. Невелике дослідження чотирьох добровольців показало, що хлорофіл може знизити активність афлатоксину – сполуки, яка, як відомо, викликає рак. Цей результат відповідає ранньому дослідженню в Китаї, яке показує, що споживання хлорофіліну під час кожного прийому їжі зменшило кількість біомаркерів афлатоксину на 55% порівняно з плацебо. Повідомляється, що в найближчі 20 років в Китаї буде вивчатися вплив хлорофіліну на ракові клітини печінки.

    У 2019 році проводилися дослідження, щоб з’ясувати як раціон, багатий хлорофілом, може вплинути на ризик розвитку раку товстої кишки. Передбачалося, що такий раціон буде містити багато листової зелені, наприклад, шпинату і петрушки. Однак було виявлено, що беруть участь в дослідженні не дотримувалися раціону в необхідній мірі — рекомендації вчених дотримувалися тільки в 73,2% випадків.

  • Ефективність при схудненні
  • Те, що рідкий хлорофіл допомагає схуднути, — дуже поширена думка. В даний час дуже мало досліджень, щоб підтвердити або спростувати цю заяву.

    Дослідження, проведене в 2014 році за участю 38 жінок, показало, що ті, хто щодня приймав БАД із зелених рослин, в тому числі, що містить хлорофілу, худнув швидше.

    Дослідники також припустили, що така добавка знижує рівень шкідливого холестерину. Механізм, що лежить в основі цих відкриттів, і чи пов’язано це з впливом хлорофілу, в даний час невідомо.

  • Хлорофіл-натуральний дезодорант
  • Незважаючи на те, що хлорофілін використовується для нейтралізації певних запахів з 1940-х років, ці дослідження застаріли і показують неоднозначні результати.

    В останньому дослідженні за участю людей з триметиламінурією, станом, при якому виникає рибний запах, було виявлено, що хлорофілін значно знижує кількість триметиламінів. Існує мало доказів того, що хлорофілін зменшує неприємний запах з рота.

    Побічний ефект

    Природні хлорофіл і хлорофілін не токсичні. Є деякі побічні ефекти при їх прийомі, включаючи:

    • проблеми з травленням;
    • пронос;
    • зелений, жовтий або чорний стілець, який можна прийняти за шлунково-кишкову кровотечу;
    • свербіж або печіння при місцевому застосуванні.

    Дослідники не вивчали вплив хлорофілу на вагітних або годуючих жінок. А якщо ви хочете дізнатися більше про здорове харчування в період вагітності — запрошуємо вас на сертифікаційний курс з дієтології та нутриціології. Перед прийомом БАД обов’язково порадьтеся з лікарем. Якщо ви приймаєте ліки, слід виключити можливий негативний вплив хлорофілу на компоненти ліків.

    Як приймати

    Харчові Добавки, що містять хлорофіл, можна придбати в магазинах здорового харчування, деяких аптеках або замовити через Інтернет. Хлорофіл випускають в різних формах, наприклад, у вигляді таблеток, мазей, спреїв або в рідкій формі суспензії, розчину або сиропу.

    Точних рекомендацій щодо прийому хлорофілу немає. Перш ніж приймати хлорофіл, або будь-які трави або добавки, обов’язково консультуйтеся з лікарем. Уточніть, чи потрібно вам приймати цей БАД і в якій дозуванні. БАДи можуть викликати побічні ефекти, особливо якщо ви вже приймаєте ліки або у вас є проблеми зі здоров’ям.

    Натуральний хлорофіл з рослин

    Якщо вас зацікавив позитивний ефект хлорофілу, включіть у свій раціон більше зелених рослин, таких як:

    • паростки пшениці;
    • зелена квасоля;
    • шпинат;
    • петрушка;
    • рукола;
    • горох;
    • лук-порей.

    У пучку шпинату вагою 25 гр міститься близько 24 мг хлорофілу, а в пучку петрушки — близько 19 мг.змішайте в блендері петрушку з водою, — вийде популярний зараз напій «рідкий хлорофіл». У пучку іншої зелені від 4 до 15 мг хлорофілу.

    
                                    Чем полезен и вреден хлорофилл для кожи и тела?

    Як приготувати вдома

    Вам знадобиться:

    • 80 гр листя кучерявої петрушки;
    • 6 склянок води;
    • льоду.

    Як приготувати:

    • Вимийте і обсушіть листя петрушки.
    • Залийте воду в блендер, додайте листя і перемішуйте кілька хвилин, поки рідина не стане рівномірною і дуже зеленою.
    • Процідіть рідину через дрібне сито, — зелена маса не знадобиться. Рідина вилийте в каструлю. Нагрівайте на повільному вогні постійно помішуючи, поки не побачите, що зелені частинки відокремлюються від основної рідини і піднімаються на поверхню. Важливо помішувати дуже повільно.
    • Вилийте рідину в ємність з льодом і поставте в холодильник.
    • Після охолодження хлорофіл відокремиться від води і буде плавати на поверхні темно-зеленою кашкою, схожою на водорості.
    • Коли суміш охолоне, процідіть її через сито, покрите марлею, складеної в кілька разів. Не проштовхуйте суміш через тканину, Нехай вода стече самостійно. Воду можна вилити. Зішкребіть якомога більше зеленої пасти, яка залишилася на марлі, і зберігайте її в герметичній ємності в холодильнику до 1 тижня.

    З такої кількості петрушки виходить близько 2 столових ложок хлорофілу.

    Найбагатші хлорофілом овочі і листові, зелені зовні і всередині. Брокколі і спаржа зелені зовні, але всередині білі, — в них менше хлорофілу, ніж, наприклад, в паростках пшениці. Паростки пшениці корисні не тільки як джерело хлорофілу, але і застосовуються альтернативною медициною при деяких захворюваннях. Огляд застосування соку паростків пшениці, або соку вітграсс, показав його користь при:

    • переливанні крові;
    • протипухлинної терапії;
    • лікування виразок;
    • детоксикації печінки;
    • запір;
    • профілактиці карієсу.

    Масло паростків пшениці використовують для лікування шрамів і рубців. Можна приготувати таке масло самостійно, обсмажити паростки до тих пір, поки вони не стануть чорним, а потім видавити масло. Як і у випадку з хлорофілом, необхідні додаткові дослідження щодо потенційної користі пшениці для здоров’я.

    Паростки пшениці можна купити в магазині здорового харчування або виростити самостійно. Зерна пшениці для пророщування коштують близько 30 руб.ціни на сік вітграсс і на пресовані паростки пшениці можуть доходити до 3 000 руб, в залежності від якості і магазину, який їх продає.

    Хлорофіл корисний для здоров’я, він допомагає при шкірних захворюваннях, знижує ризик розвитку раку, проте зараз мало досліджень підтверджують його однозначну ефективність. Якщо вас зацікавив позитивний ефект хлорофілу, включайте в свій раціон більше зелених рослин, наприклад, шпинат, петрушку, руколу. Перед прийомом будь-яких БАД, в тому числі містять хлорофіл, обов’язково проконсультуйтеся з лікарем.