Все менше і менше залишається білих плям в питаннях того, що з себе представляє правильне харчування. У сьогоднішній статті ми закриємо частину актуальних питань про білок та його роль для здоров’я.
Яка добова норма споживання білка для середньостатистичної людини?
Більшість цивілізованого населення нашої планети споживає більше білка, ніж це дійсно необхідно. За даними лікарів-дієтологів людині, яка веде помірно-активний спосіб життя, буде більш ніж достатньо 1 г білка на 1 кг власної ваги на добу.
Так, чоловікові вагою 91 кг потрібно отримувати з їжі максимум 90 г білка в день. Якщо взяти за факт, що 80 г лосося містить 30 г білка, а піала приготовленої сочевиці — 18 г, то вийде, що цей 91-кілограмовий чоловік може всього за один прийом їжі перевищити рекомендовану для нього добову норму. Жителям розвинених країн немає абсолютно ніякої необхідності хвилюватися про можливий дефіцит білка. Від цього можуть в основному страждати лише люди, які мають захворювання, що перешкоджають його засвоєнню організмом.
Якщо ви не дотримуєтеся веганської дієти, то відкиньте всі сумніви. Ви гарантовано споживаєте білків більше, ніж потрібно вашому організму для нормального функціонування.
Чи можна вважати протеїнові батончики корисною їжею?
На превеликий жаль, основна частина протеїнових батончиків за своїм складом більше нагадує «Снікерс», ніж здорову їжу. А тому вони відносяться до категорії абсолютно некорисного джанк-фуду.
Що стосується протеїну, то це один з найпопулярніших сучасних міфів, який стверджує, що нам всім страшенно не вистачає білка. Реальні лабораторні дані свідчать про те, що насправді ж, ми вживаємо його навіть понад необхідну норму.
Популярність протеїнових батончиків пояснюється дуже просто. Відчуття ситості, яке настає після з’їденого батончика, аналогічно тому, що з’являється після вживання яєць, банки тунця або сардин, йогурту або горіхів. Відрізнити екземпляри, які і правда корисні, завжди можна за дуже коротким складом — в цьому і полягає їх головна відмінність від псевдопротеїнових батончиків. Корисні батончики повинні бути виготовлені виключно з натуральних компонентів, а не з хімічних елементів. Замість сумнівних продуктів краще виробити звичку носити з собою банку натурального йогурту, пару відварених яєць або жменьку улюблених горіхів.
Риба. З одного боку, всі говорять про те, що риба містить корисні Омега-3 і легкозасвоюваний білок, з іншого ж, лякають отруєнням ртуттю. Чому вірити?
Риба, поза всяким сумнівом, була і залишається найкориснішим джерелом тваринного білка. Однак, як не сумно це визнавати, проблеми екології позначилися і на якості рибного м’яса. Забруднення води відходами, пластиком і важкими металами перетворило неймовірно корисні морепродукти в токсичні.
Особливо небезпечною для здоров’я в цьому випадку виявилася ртуть: цей метал може роками накопичуватися в організмі, викликаючи все більш серйозні порушення в його роботі.
Найбільш небажаними для вживання можна назвати страви з великих хижих риб таких як акула, тунець або риба-меч, які накопичили за своє життя максимальну кількість ртуті. Дрібні рибки отримують свою порцію ртуті поїдаючи водорості, що ввібрали її із забрудненої води. Цих риб їдять більші і так далі по ланцюжку, тому перевагу варто віддавати більш дрібним травоїдним видам риб.
У вживанні риби, як і будь-якого іншого продукту, важливо знати міру: не варто їсти її на сніданок, обід і вечерю. Чи можна їсти рибу хоча б раз на день? Так, якщо це ваш єдиний джерело тваринного білка, і ви впевнені в тому, що риба була виловлена з чистого водоймища і не піддавалася обробці хімічними продуктами. В інших випадках бажано урізноманітнити своє меню яйцями, сиром, птицею та іншими корисними джерелами тваринного білка.
Що корисніше: високобілкова, високожирова або ж високоуглеводная дієта?
Здорова дієта будь-якої людини неминуче повинна включати достатнє споживання білків, вуглеводів і жирів. Говорячи про вуглеводи, мається на увазі вживання складних вуглеводів, тобто тих, що містяться в овочах, фруктах, злакових і зелені.
Що до перерахованих дієт, то головний принцип будь — якої з них-виключити швидкі вуглеводи і знизити до мінімуму споживання продуктів тваринного походження, а це основа здоров’я. Таким чином, розумне дотримання будь-якої з цих дієт, при відсутності хронічних захворювань, надасть сприятливий вплив на ваш організм.