Синдром роздратованого кишечника

Синдром раздраженного кишечника

Синдром роздратованого кишечника (скорочено СРК) – патологічний стан, який супроводжується періодичними болями і здуттям живота, порушеннями стільця. Симптоми можуть проявлятися раптово або із заданою періодичністю. Людина буде кожен раз відчувати сильний фізичний дискомфортом. СРК зустрічається у дітей та дорослих. Розберемо всі причини здуття живота, провокуючі фактори і способи поліпшення ситуації.

Що таке синдром роздратованого кишечника

СРК-порушення роботи кишечника, дискомфорт в животі, що виникає під час дефекації. Тобто мова не про захворювання в його звичному розумінні, а про комплекс симптомів – вони можуть проявлятися під впливом різних факторів.

Проблема вкрай негативно впливає на якість життя пацієнтів в цілому, супроводжується порушеннями в роботі травних органів, проблемами з метаболізмом. Їжа проходить по шлунково-кишкового тракту занадто повільно або, навпаки, швидко, що може провокувати запори з проносами. СРК часто прогресує між 25 і 40 роками.

Основні типи синдрому:

  • З вираженою хворобливістю-пацієнти скаржаться на неприємні відчуття і дискомфорт різної інтенсивності;
  • З кишковими порушеннями-супроводжується діареями або запорами;
  • З метеоричними проявами-супроводжується здуттям, вагою в животі, скупченням газів.

Характер стільця може бути різним – діареї, запори або змішаний тип. Іноді діагностується недиференційований СРК-його не можна віднести до жодної із зазначених груп. За ступенем тяжкості перебігу хвороба буває важкою, среднетяжелой або легкої.

Причини синдрому роздратованого кишечника

Фактори, що провокують розвиток синдрому, точно не встановлені. Але є причини, які в рази підвищують ризики СРК. Серед них:

  • Порушення в дієті. На травлення можуть негативно впливати похибки в дієті, особливо високий вміст жирних, консервованих і солоних страв, алкоголю. Якщо ви харчуєтеся, як попало, не дотримуєтеся режиму, часто перекушуєте на бігу, проблеми теж будуть.
  • Гормональний дисбаланс. Найчастіше виникає під час вагітності, лактації, менструацій і клімаксу. Зміни є фізіологічно природними і проходять самі.
  • Проблеми з моторикою кишечника. СРК може викликати або повільна, або дуже швидка моторика.
  • Перенесені патології шлунково-кишкового тракту, особливо інфекційного характеру.
  • Стреси, депресивні настрої, висока тривожність, втома, а також дефіцит сну, нервова робота. відсутність нормального режиму грають свою роль.
  • Прийом деяких медикаментів. Особливо гормональних, антидепресантів, проносної або антибактеріальної категорій.

Грає свою роль генетика, але найчастіше синдром роздратованого кишечника провокується саме негативною спадковістю.

Симптоми синдрому роздратованого кишечника

До основних симптомів роздратованого кишечника відносять:

  • блювотний рефлекс і нудоту;
  • здуття, постійний метеоризм;
  • діарея;
  • болі в животі;
  • безсоння та інші порушення сну;
  • збільшення частоти скорочень серця;
  • постійна втома;
  • довгий переварювання їжі;
  • освіта слизових домішок в калових масах;
  • помилкові позиви до дефекації;
  • зниження апетиту.

Часто патологічні процеси супроводжуються симптоматикою, яка в принципі не властива проблемам з кишечником. Наприклад, людина скаржиться на дискомфортні відчуття в м’язах, хребті, головні болі. Хтось різко худне або відзначає набряклість живота, кінцівок. Описані ознаки можуть турбувати постійно або проявлятися періодично.

Методи діагностики

При прояві перших тривожних симптомів потрібно звернутися до лікаря для діагностики. Він проведе огляд, вислухає скарги, ознайомиться з анамнезом. Важливо виключити небезпечні патології, пухлинні процеси, інфекції або запалення. Для цього можуть призначатися додаткові обстеження, наприклад:

  • Біохімія крові;
  • інші загальні та спеціальні аналізи (сеча, кров,кал) ;
  • обстеження на целіакію;
  • колоноскопія;
  • УЗД очеревини;
  • МРТ області живота і органів малого таза.

За результатами попереднього обстеження пацієнт може бути направлений до вузькопрофільних фахівців. Коли будуть готові результати і визначено точний діагноз, призначається терапія. Якщо є провокуючі основні фактори (першопричина), потрібно обов’язково розібратися з ними – це дасть Довготривалі стійкі поліпшення.

Стадії розвитку синдрому роздратованого кишечника

Сучасна медицина застосовує наступні принципи класифікації синдрому:

  • З кишковою дисфункцією. Зазвичай турбують запори або діарея;
  • З больовим синдромом. Пацієнти скаржаться на болі та інші неприємні відчуття;
  • З метеоризмом-турбують тяжкість і здуття в животі, які виникають в результаті відходження газів.

Залежно від характеру стільця є СРК з переважанням запорів, діареї або змішаного типу. Найпопулярнішим вважається саме останній варіант.

Відсутність лікування синдрому роздратованого кишечника може призводити до серйозних ускладнень. Найчастіші-хронічні патології близько розташованих органів-наприклад, малого тазу, підшлункової або печінки. У жінок часто починаються проблеми з циклом, посилюється симптоматика ПМС, чоловіки скаржаться на патології простати і еректильну дисфункцію. Збільшуються ризики появи анальних тріщин і прогресування геморою.

Не рідкістю при РСК є хронічні болі в спині і загострення психосоматичних розладів. Але на запалення в кишечнику і онкологічні патології синдром впливу не робить.

Методи лікування

Оскільки СРК розвивається під впливом широкого переліку факторів, в рамках терапії теж застосовуються різні методи. Важливий комплексний підхід, повна діагностика організму і продуктивне співробітництво пацієнта з лікарем. Хворий повинен брати активну участь в лікуванні, долати психоемоційні, фізичні проблеми, робити все можливе для цього. План дій, як ми вже писали вище, в кожному випадку складається індивідуально в залежності від поточного стану, хронічних патологій, що провокують синдром роздратованого кишечника факторів.

Лікарські засоби

Підбір лікарських препаратів здійснюється з урахуванням поточної симптоматики. Основні рекомендації:

  • При частих запорах використовують проносні на рослинній основі, хороші результати можуть давати осмотичні сольові розчини і підсилюють перистальтику препарати.
  • При діареї рекомендовані в’яжучі, обволікаючі ліки, які знижують моторику і нормалізують перистальтику.
  • Для терапії метеоризмів зручно використовувати спазмолітики і прокинетики. Підбирати їх повинен лікар.
  • Щоб зняти біль, застосовують спазмолітики.

Якщо є симптоми емоційних порушень на кшталт депресії, неврастенії, збудливості або тривожності, додатково рекомендований прийом седативів або антидепресантів.

Важливо. Робити призначення, визначати дозування повинні фахівці після діагностики. Діючи самостійно, ви ризикуєте побічними ефектами, відсутністю бажаних результатів або просто втратою часу.

Психотерапія

У ситуаціях, коли СРК з’явився на тлі емоційного перенапруження, тривожності або стресу, у вирішенні проблеми допоможе психотерапія. Зазвичай застосовуються методи КПТ, оскільки вони максимально ефективні в даному випадку. Терапія короткострокова, ефективно допомагає коригувати думки, емоційні відповіді і установки. Також може бути ефективна гіпносугестивна терапія та інші терапевтичні методи.

До звернення до психотерапевта вам потрібно буде пройти повне обстеження у гастроентеролога або терапевта. Необхідно переконатися, що поточну симптоматику провокує саме СРК, а не інші патології.

Харчування і дієта при синдромі роздратованого кишечника

При синдромі роздратованого кишечника обов’язково потрібно відкоригувати дієту і слідувати принципам здорового харчування. Основні рекомендації:

  • збалансованість раціону;
  • прийоми їжі без поспіху, маленькими порціями;
  • виключення продуктів, які провокують метеоризм (капусти, боби, інші з високим об’ємним вмістом клітковини ферментируемого типу);
  • зменшення числа цукру, а також фруктози і підсолоджувачів в раціоні (вони провокують діарею з метеоризмом);
  • прийом добавок з харчовими волокнами для лікування запорів.

Можна дотримуватися готових раціонів харчування і спеціалізованих дієт при СРК або слідувати рекомендаціям вище. Головний момент – потрібно знизити кількість FODMAP-речовин в дієті-або коротколанцюгових вуглеводів. До них відносять дисахариди з молочки, олігосахариди з бобів, пшениці, жита, цибулі, соя, часнику, моносахариди у фруктозі. Шкідливі при синдромі роздратованого кишечника поліоли – вони є в цвітній капусті, грибах, персиках і сливах. У будь-якому випадку до корекції раціону харчування буде корисно проконсультуватися з лікарем.

Профілактика

Профілактичні рекомендації знижують ймовірність активних проявів роздратованого кишечника, покращують контроль за ним, запобігають хворобливість і інші неприємні симптоми. Один з головних порад – дотримуватися дієти, харчуватися помірно і збалансовано. Приберіть всі продукти, які провокують метеоризм, запори, діарею, болі в животі. Варто відмовитися від газованих напоїв, смажених, гострі і солоних страв. Вживайте їжу невеликими порціями. Якщо синдром супроводжується запорами, краще буде пити побільше чистої води.

Слідкуйте за емоційним станом-психологічний комфорт дуже важливий. Якщо не можете виключити стресові фактори, вчіться справлятися з ними, освоюйте дієві конкретно для вас способи релаксації. Для зниження рівня стресу також потрібно контролювати поточні фізичні навантаження, дотримуватися режиму дня і відпочинку. Заняття творчістю, улюбленою справою стабілізують загальний стан і зменшують ймовірність СРК.

Ефективні в профілактиці синдрому роздратованого кишечника спортивні тренування, фізичні вправи. Головне, щоб навантаження були посильними і помірними. Можливі варіанти-цигун, йога, гімнастика, плавання, ходьба. Спорт допомагає скинути напругу, протистояти стресам і поліпшити емоційний фон. У комбінації з дієтою він нормалізує масу тіла, покращує самопочуття і запобігає загальні нездужання. Створення міцного корсета м’язів в області преса – дієва рекомендація щодо коригування перистальтики.

Звертатися за рекомендаціями щодо фізичних навантажень можна до фахівця з ЛФК або лікуючого терапевта. План тренувань повинен враховувати поточний рівень підготовки і стан здоров’я. Тренування повинні бути регулярними.