Історики кажуть, що виноград був окультурений в древніх царствах Межиріччя Тигра і Євфрату. Виноград справив величезний вплив на розвиток кулінарних традицій і культури в Європі і на Сході. Сьогодні по займаних площах він лише трохи поступається зерновим культурам.
Склад і калорійність
У 100 г ягід міститься близько 72 ккал. Всупереч поширеному міфу, виноград є досить посереднім джерелом калію (в тих же горіхах цього мінералу міститься в рази більше). Але зате він багатий міддю-100 г соковитих ягід більш ніж на 22% задовольняють добову потребу в цій речовині. З вітамінів найбільш повноваго представлені В6, до і В1.
Чим корисний
Говорячи про те, як є користь від винограду, варто згадати, що нарівні з кавуном, він вважається найкращим даром флори для задоволення спраги і відновлення водного балансу в організмі в жарку погоду.
Ще в Стародавньому Римі були добре відомі його цілющі властивості для серцево-судинної системи, включаючи профілактику інфаркту.
Крім того, продукт:
- підвищує імунітет;
- сприяє зміцненню суглобів і зв’язок;
- благотворно впливає на нервову систему.
Максимально корисні його темні сорти. Справа в тому, що за забарвлення шкірки і м’якоті таких ягід відповідають специфічні пігменти антоціани, відомі вченим як найпотужніші антиоксиданти рослинного походження. Ось чому червоний і чорно-синій виноград:
- сприяє оновленню крові;
- загальмовує старіння організму;
- захищає клітини від сонячної радіації.
Користь листя винограду
Розповідаючи про те, яка є користь від винограду, варто згадати і про використання його листя. Їх збирають тільки з молодих пагонів лози, але не вживають в свіжому вигляді, замість цього консервують в банках. Листя багаті клітковиною (прискорює травлення), органічними кислотами (активують вуглеводний обмін), а також дубильними речовинами (позитивно впливають на зір).
Чи можна їсти при схудненні
Крім солідної калорійності, виноград відрізняється підвищеним вмістом цукрів, так що його не рекомендується вживати тим, хто прагне до зниження ваги. Виняток, як це не дивно, становить Ізюм. Він калорійний-264 ккал на 100 г, але з огляду на позамежного вмісту біологічно активних речовин, його дозволяється їсти по 20-50 г на добу. Така добавка дозволяє задовольнити природну потребу організму в цукрах, а також підтримує здоров’я печінки, на яку при схудненні лягає значне навантаження.
Чи корисні виноградні кісточки
Більшість вчених схиляються до думки про те, що хоча в них міститься маса біологічно активних речовин, дуже корисних, це не має ніякого значення. Оскільки для того, щоб хоч якийсь ефект проявився, їх би довелося з’їсти дуже багато, а шлунково-кишкового тракту людини для таких навантажень не призначений.
Але зате кісточках знаходиться застосування в косметології-з них віджимають золотисте масло, яке відрізняється такими властивостями:
- покращує колір шкіри і нормалізує роботу сальних залоз;
- захищає від фотостаріння;
- прискорює ріст волосся, зменшує їх ламкість і робить більш слухняними.
Виноградний оцет: користь і застосування
Насправді з плодів рослини виробляють багато видів оцту, включаючи вишуканий бальзамічний, винний білий і темний.
Оцет з цих ягід використовують для заправки салатів, маринування цибулі і м’яса, риби і птиці, приготування холодних закусок.
Вважається, що такий оцет попереджає кишкові інфекції і знезаражує порожнину рота, знищуючи навіть збудників карієсу.
Він також:
- збуджувати апетит;
- сприяє нормальній терморегуляції організму;
- покращує роботу центральної нервової системи.
Як і всі види оцту, даний різновид протипоказана при захворюваннях шлунка і підшлункової залози.
Шкода і протипоказання
Ці ягоди однозначно протипоказані при цукровому діабеті і нирковій недостатності. Надмірне вживання плодів може призвести до діареї, кольок і тимчасового порушення вироблення травних ферментів.
Як вибрати і зберігати
Щоб користь від винограду була максимальною, важливо його правильно зберігати. Він» не любить ” кімнатну температуру і схильний до бродіння, тому його рекомендується прибирати в паперовий пакет на полицю холодильника. Але перед тим, як вживати, варто дати йому зігрітися — для повноти розкриття смаку.
Як правильно їсти
У свіжому вигляді виноград розкішно поєднується з сиром, медом і всіма видами горіхів. Його малосолодкі сорти з кислинкою можна подавати в складі зелених салатів перед жирними, смаженими м’ясними стравами. У поєднанні з бальзамічним оцтом і козячим м’яким сиром, цей фрукт може бути присутнім в салатах з м’ясом птиці і консервованим тунцем. А його листя використовують для приготування долми — страви на зразок голубців.