Одне з найпопулярніших літніх страв у росіян – це шашлик. А велика різноманітність рецептів дозволяє кожному знайти своє улюблене блюдо. Пропонуємо ознайомитися з варіаціями шашлику з різних країн світу.
Сувлакі
Ця страва популярно не тільки в Греції і на Кіпрі, але і по всьому Середземномор’ю. Готують його свинини, баранини або курки. М’ясо маринують в оливковій олії і лимонному соку протягом 15 хвилин (можна довше) і готують на відкритому вогні. Традиційно до страви подається соус дзадзики з грецького йогурту.
Якініку
Японський шашлик, який готують на грилі, називається якініку. Його головна особливість полягає в тому, що попередньо м’ясо не маринується, але до вже готового блюда покладається велика кількість соусів, хоча все ж найпопулярнішим серед японців є кисло-солодкий на основі сої, кунжуту і часнику.
Пулькогі
Для шашлику з Кореї використовують яловичину, яку попередньо маринують в соєвому соусі. Примітно, що варіацій рецепта досить багато, оскільки в блюдо можна додати часник, перець, грушу, зелену цибулю, імбир, білі гриби. А ось разом або в певній комбінації – кожен вирішує сам.
Сатаї
Ще один рецепт шашлику з азіатськими корінням. Найбільший інтерес в цій страві викликають оригінальні маринад і соус. Так, м’ясо прийнято маринувати в кокосовому молоці, а соус готують з арахісового масла, імбиру, часнику, солі і перцю.
Тандурі
Це індійський аналог шашлику з курки, який готують на вогні в глиняній печі. М’ясо маринують в йогурті, а потім в спеціальній пряної суміші, яка включає в себе гарам масала, часник, імбир, цибуля, кайенский перець. Маринад і суміш роблять м’ясо соковитим і насиченим, тому не прийнято готувати до страви якийсь окремий соус.
Єрк
Національна кухня Ямайки славиться любов’ю до гострої і пікантної їжі. І йерк-відмінний тому приклад. Для початку варто відзначити один цікавий факт ці словом прийнято називати як місцевий шашлик, так і суміш з прянощів, яка використовується для маринаду. Інша цікава особливість полягає тому, що шашлик готують з різних продуктів – курки, свинини, баранини, риби, морепродуктів, яловичини, ковбас і тофу.
Брааї
Аналог шашлику з Південної Африки носить назву»брааї”. Напевно, найоригінальнішим в страві варто вважати сам спосіб приготування: шашлик готують в металевій бочці.
Цей Саморобний гриль робиться наступним чином: навпіл розрізають бочку, в центр викладають вугілля, зверху нирки встановлюють металеву решітку, на якій і готують м’ясо.
До речі, саме м’ясо визначається регіоном і можливостями кухаря. Так що це може бути як філе зебри, так і курка з соусом з фруктового джему.