Всд за змішаним типом має спільні риси з деякими вегетативними дисфункціями, такими як ортостатична гіпотензія і синдром постуральної ортостатичної тахікардії.
Ці особливості включають ортостатичну непереносимість і вазовагальний непритомність.
Вегето-судинна дистонія має збіги і з іншими медичними діагнозами, включаючи посттравматичний стресовий розлад, генералізований тривожний розлад, великий депресивний розлад і соматоформний розлад.
Всд за змішаним типом
Вегетосудинна дистонія за змішаним типом в строгому сенсі цього визначення не є хворобою. Це збірний термін, який підсумовує ряд різних симптомів (синдромів), пов’язаних з порушенням роботи автономної нервової системи. Симптоми включають нервозність, порушення сну, судоми і серцево-судинні проблеми.
Назва “дистонія «походить від грецького слова» tonos” – напруга (дис- + напруга). Вегетативна дистонія в буквальному сенсі означає ” дисрегульоване напруження (дистонус) вегетативної нервової системи» – порушення взаємодії між симпатичним і парасимпатичним відділом. Це, в свою чергу, призводить до фізичних скарг, не пов’язаних з органічними причинами.
Вегетативна нервова система( автономна нервова система), частина перефіричної нервової системи, підтримує фізіологічні функції, пов’язані з серцево-судинною, дихальною та шлунково-кишковою системами, але також тісно пов’язана з вищими мозковими системами, залученими в емоційні та психологічні аспекти життя людини. У зрілому мозку підтримує фоновий рівень функціонування, зв’язуючись з лімбічними структурами мозку, які беруть участь в регулюванні настрою, спогадів і емоційного стану.
Вона включає всі області, залучені в контроль «вегетативних», несвідомих і мимовільних функцій в контексті загального гомеостазу тіла:
- кров’яний тиск;
- серцебиття;
- дихання;
- активацію потових залоз;
- склад об’єму позаклітинної рідини;
- кровотік;
- швидкість метаболізму;
- травлення;
- функцію нирок;
- тонус м’язів внутрішніх органів і так далі.
Коли людина сприймає свідомо (наприклад, вирішує рухатися), то активізується соматична нервова система. Більшу частину часу обидві системи працюють в тісному контакті.
Автономна нервова система розділяється на два функціональних антагоніста:
У той час як симпатична прискорює серцебиття і дихання і налаштовує весь організм на реакцію «бий або біжи», парасимпатична в першу чергу відповідає за процеси розслаблення і регенерації. Якщо взаємодія між симпатичними і парасимпатичними нервами не працює належним чином, симптоми можуть класифікуватися як вегетативна дистонія.
Скарги пацієнтів засновані на тому, змістилося чи напруга на користь симпатичного або парасимпатичного: Отже, люди з підвищеною симпатичною активністю (симпатетотонією) схильні до нервозності, серцебиття, високого кров’яного тиску і діареї. Якщо, з іншого боку, домінує парасимпатична (ваготонія), це може бути пов’язано з низьким кров’яним тиском, холодними руками і ногами, млявістю і запорами.
Корисна інформація однак вегетосудинна дистонія як діагноз суперечлива, враховуючи, що різні симптоми можуть бути узагальнені під цим терміном.
Притому, що єдиної класифікації не існує, лікарі поділяють вегетативносудинну дистонію на типи, в залежності від порушень серцево-судинної системи: гіпертонічний, гіпотонічний, нормотензивний і всд за змішаним типом, який включає симптоми, характерні для будь-якого з типів.
Причини виникнення
У більшості випадків вегетосудинна дистонія не має чіткої причини і виникає в результаті взаємодії різних факторів. Якщо після всіх необхідних медичних оглядів можна виключити чисто фізичну причину відповідних симптомів, необхідно враховувати психосоматичні причини.
Часто надмірне психологічне напруження, крім інших факторів (надмірна стимуляція, несприятлива дієта, стрес навколишнього середовища, токсини, генетичні, гормональні фактори), грає істотну роль. Всд за змішаним типом іноді може викликати лякають стану (тахікардія) залишатися важким тягарем в довгостроковій перспективі.
Тому соматоформні розлади настільки ж серйозні, як і ті, які мають фізичні причини.
Найчастіше існує індивідуальна схильність (генетична схильність) до розвитку тієї чи іншої форми вегетативного порушення.
Відома схильність до розвитку головних болів типу мігрені до інших форм вегетативного розладу, при якому особливо вражена певна область органів, така як шлунково-кишковий тракт, або ободова кишка або інша система органів.
Таким чином, індивідуальне порогове значення може бути досягнуто або, в конкретному випадку, перевищено взаємодією різних факторів, а потім декомпенсацією, і, таким чином, виникнення індивідуального симптомокомплексу може бути пояснено як наслідок всд за змішаним типом.
Основні симптоми
ВСД представляє теорію, що пояснює виникнення індивідуального комплексу симптомів, і на основі якого можна зрозуміти і пояснити зв’язок між окремими умовами. Тому можна також сказати, що термін всд змішаного типу є медичною концепцією, за допомогою якої можна пояснити певні клінічні прояви.
При всд можуть виникати різні фізичні симптоми:
- загальне нездужання з нудотою і блювотою;
- скачки артеріального тиску;
- запаморочення;
- головний біль;
- нервовий тремор;
- збільшення або зменшення частоти пульсу;
- задишка;
- посилення потовиділення;
- м’язові спазми (судоми литкових м’язів, судоми пальців ніг, тремтіння м’язів, посмикування м’язів);
- проблеми з серцем (нерегулярне серцебиття, Серцевий спазм, біль у серці, сором у грудях);
- холодні руки (викликано спазмами кровоносних судин);
- нервозність, неспокій, дратівливість;
- безсоння;
- втрата статевого потягу та інші симптоми.
Симптомокомплекси всд за змішаним типом часто зустрічаються разом і іноді розглядаються як самостійні захворювання з невідомою причиною. Одним із прикладів є гіперкінетичний Серцевий синдром, який пов’язаний з частим серцебиттям і великими коливаннями артеріального тиску.
Діагностика
Вегетосудинна дистонія-це не діагноз в сенсі конкретного захворювання, хоча включає нехарактерний стан, при якому порушуються різні функції автономної нервової системи.
Як правило, лечашій лікар запитує історію хвороби, запитує про существовщіх раніше умовах здоров’я, ліках, які приймає пацієнт, про соотвествующей життєвої ситуації, включаючи споживання алкоголю або наркотиків, як довго проявляються симптоми і в яких ситуаціях вони виникають.
І навіть на основі певних розладів, неможливо визначити всд або виключити такий розлад.
Лікуючий лікар не може об’єктивувати такий діагноз і залишається залежним від загального враження стану здоров’я пацієнта. Тобто він тільки створює клінічну картину, що демонструє симптоми.
Навіть часто згадувані вегетативні ознаки (потовиділення, тремтіння рук, століття) можуть не завжди бути присутніми.
Проблеми, що виникають при діагностиці всд за змішаним типом, ускладнюють і терапію. При виборі незліченної кількості седативних засобів необхідно дотримуватися обережності, враховуючи ефект звикання.
Методи лікування
У більшості випадків в ліках немає необхідності, але їх можна використовувати для лікування симптомів, якщо пацієнти сильно страждають.
До них відносяться, наприклад, знеболюючі, снодійні, різні антидепресанти. Лікуючий лікар обговорює процедуру з пацієнтом і підбирає ліки індивідуально для кожного випадку.
Як правило, всд-проблема не постійна і тільки тимчасово лікується медикаментами.
Медикаментозні методи
При лікуванні зазвичай призначають зміцнюють засоби, які містять вітаміни, мінерали, мікроелементи, трав’яні добавки, заспокійливі засоби. Також:
Крім того, існують так звані кардіотоніки (серцеві глікозиди). Це Засоби для зміцнення серця, особливо серцевого м’яза, що містять рослинні компоненти (Арніка, хвощ, валеріана, часник, лимонний бальзам, омела, глід). Кожен активний інгредієнт має особливу область застосування, але при поєднанні компонентів повинен спостерігатися зміцнюючий ефект для серця.
Читайте також: Перша допомога при артеріальній кровотечі, правила і техніка накладення джгута
Високе споживання лецитину може також сприяти зниженню пошкодження судин, особливо у випадках надмірного вживання нікотину, кофеїну та алкоголю.
Немедикаментозні методи
При тривалому лікуванні функціональних скарг в пріоритеті залишаються фізичні методи, які надають зміцнюючу, регулюючу і балансуючу дію на нервову систему, і гідротерапія. Це:
- прогулянки, сонячні ванни;
- плавання, по можливості в природних водах;
- дихальні вправи;
- оздоровча гімнастика (тайчі, йога);
- масаж;
- аутогенні тренування;
- ванни з валеріаною лікарською, мелісою або чебрецем, хвойні ванни.
Важлива інформація крім того, важливо дотримуватися дієти, споживати більше сирих овочів і фруктів, зернових, ніж м’ясних продуктів.
Лікарі часто радять почекати і поспостерігати за розвитком симптомів – соматоформні розлади можуть повторюватися через деякий час. Якщо це не так, то може бути рекомендована психотерапія. Деякі психотерапевти спеціалізуються на соматоформних розладах або вегетативної дистонії.
Ускладнення ВСД
Як працює всд за змішаним типом, залежить від різних обставин. В цілому прогноз хороший. Стан не обмежує тривалість життя. У 50-75% випадків соматоформні розлади слабо виражені, а симптоми з часом поліпшуються. У пацієнтів з депресіями або тривожними розладами прогноз гірший.
Це також стосується сильних психосоціальних навантажень, які важко вирішити. “Важкий перебіг” всд за змішаним типом означає, що симптоми стають більш серйозними з плином часу і хронічними, якщо їх не лікувати на ранній стадії. Але це не означає, що вони зберігаються тільки тому, що спочатку їх не можна було вилікувати.
Завжди існує ймовірність регресу всд.
Профілактика
Кращою терапією залишається профілактика. Це взагалі актуально для психосоматичних розладів і означає Серед іншого:
- регулярні фізичні вправи, фітнес;
- прогулянки на свіжому повітрі;
- сауна, контрастний душ;
- здорове харчування (уникнення токсинів, таких як нікотин, надмірне вживання алкоголю);
- лайф-коучинг для збалансованої якості життя у всіх сферах (партнерство, сім’я, робота, дозвілля і т.д.).
Беручи до уваги взаємодію між тілом, розумом і душею, тільки цілісний підхід призводить до поліпшення або навіть лікування симптомів. У цьому контексті цілеспрямована терапія тіла і психотерапія, може рішуче підтримати курс одужання.
Діагноз ВСД за змішаним типом: симптоми, причини, лікування
Багато пацієнтів, звернувшись в клініку з самими різними симптомами, отримують загадковий діагноз «ВСД за змішаним типом».
Вегето-судинна дистонія не є захворюванням, а являє собою функціональний розлад нервової системи, наслідком якого стають і вегетативні дисфункції.
Хворий може мати різні скарги і відчувати погане самопочуття, але при цьому соматичні порушення у нього відсутні.
Розберемося, які має ВСД за змішаним типом симптоми, причини і яке лікування цією, але дуже поширеною в наш час патології.
Сьогодні з подібними скаргами до лікарів звертається сотні людей різного віку. Медики стверджують, що вегето-судинна дистонія набирає масштаби епідемії.
Нею страждає мало не кожен другий житель великого міста, незалежно від статі і соціального статусу.
Що означає діагноз-ВСД за змішаним типом
ВСД також відома, як нейроциркуляторна дистонія (код МКБ 10).
Соматоформна дисфукнція має психосоматичну природу і призводить до розладу два головних нервових відділу в людському організмі – симпатичний і парасимпатичний.
Один з них відповідає за розслаблення організму інший за напругу. Відділи пов’язані нервовим ланцюгом з усіма органами і в буквальному сенсі керують ними.
При злагодженій роботі ці відділи активуються в потрібний час, не викликаючи у людини ніяких неприємних симптомів. Наприклад, коли ми бачимо небезпеку і готуємося захищатися, то активується симпатичний відділ. Він мобілізує організм, виробляє резервну енергію, напружує м’язову систему, на час «битви» відключає деякі органи (сечовий міхур, шлунок).
Коли ми в приємній атмосфері, нам добре і спокійно, включається парасимпатичний відділ. Він змушує судини розширюватися, серце битися повільніше, робить дихання рівним і глибоким і розслабляє весь організм.
Діагноз “вегето-судинна дистонія за змішаним типом” означає, що в роботі цих систем стався повний збій. І там, де людині варто бути розслабленим, включається зовсім інша реакція, і навпаки. Часто дисфункція вносить в організм такий хаос, що у нещасного з’являється величезна кількість неприємних симптомів, де один може швидко змінюватися іншим.
Приставка “за змішаним типом” означає, що у пацієнта немає переважаючих симптомів, вони змішані в своєму прояві їх багато.
ВСД найбільше повалені Підлітки, і люди у віці від 20 до 40 років. У жінок дистонія спостерігається частіше ніж у чоловіків. Вегето-судинна дистонія рідко виникає у дітей і літніх людей.
Причини вегето-судинної дистонії за змішаним типом
Дисфункція відділів нервової системи може виникнути з різних причин. У більшості випадків вони психологічні. Лікарі виділяють кілька основних і найбільш ймовірних факторів:
- Тривалі або сильні стреси. В наші дні саме цей фактор, що викликає ВСД, найпоширеніший. В умовах сучасного життя люди відчувають масу психологічних проблем. Постійно внутрішнє напруження починає викликати різні порушення в організмі і виводить з балансу ЦНС.
- Неврологічні захворювання і травми. Багато хвороб неврологічного характеру, а також травми головного мозку впливають на судини і їх проникність. Подібні патології нерідко викликають розбалансування в вегетативних відділах і як наслідок – дистонію.
- Захворювання ендокринної системи. Гормони, що виробляються ендокринними залозами, впливають абсолютно на всі процеси в організмі. Особливо, на тонус судин, роботу серця, психоемоційний стан. Будь-які відхилення від норми викликають ті чи інші проблеми, негативно впливають на загальне самопочуття.
- Спадковий фактор. За генам передається не ВСД, а тип нервової системи, деякі риси характеру, що сприяють розвитку неврозів. Якщо дитина отримала схожу нервову системи з батьком, що страждають дистонією, він знаходиться в зоні ризику. Але це не означає, що у нього обов’язково виникне ВСД.
- Несприятливі зовнішні умови. Погана екологічна обстановка, шкідлива робота, частий контакт з хімікатами і шкідливими речовинами негативно впливає на нервову систему.
- Шкідливі звички. Зловживання алкоголем, наркотична залежність призводять до багатьох патологій, серед яких і нейроциркуляторна дистонія.
Нерідко ВСД виникає у жінок під час клімаксу і при ПМС. Як правило, в таких випадках дисфункція носить тимчасовий характер і проходить самостійно.
Симптом
У синдрому “ВСД за змішаним типом” дуже багато різних проявів. Іноді симптоми настільки сильні, що хворий впевнений в наявності у себе серйозного захворювання.
Дане функціональний розлад викликає наступну симптоматику:
- Головний біль. Можуть носити регулярний характер, мати різну інтенсивність, локалізацію і тривалість. Нерідко люди з дистонією страждають мігренями.
- Перепади артеріального тиску. Поширений симптом, часто виникає одним з перших. Людина починає страждати перепадами тиску. У деяких випадках встановлюється хронічне високий артеріальний тиск або низьке. Скачки тиску спостерігаються при змінах погоди, при найменшому хвилюванні, при фізичних навантаженнях.
- Панічні атаки. Включають в себе цілий ряд психосоматичних симптомів. Супроводжуються тривогою, страхом, тахікардією, задишкою, підвищеним потовиділенням, онімінням кінцівок, напругою у всьому тілі.
- СРК (синдром роздратованого кишечника). Людина починає відчувати здуття, метеоризм, коліки, спазми. З’являється розлад стільця (часті діареї мул запори). Може спостерігатися нудота, блювота.
- Субфебрильна температура (+37-37, 5 градусів). Буває хронічної або періодичної. Іноді підвищується при панічних атаках, стресах, заворушеннях.
- Порушення сну. Люди, які страждають ВСД, часто скаржаться на безсоння, погане засинання, погані сни, часті прокидання ночами, розбитість і втому вранці.
- Гіпергідроз. Підвищена пітливість-нерідкий симптом при діагнозі «ВСД за змішаним типом». Людина може потіти, навіть якщо йому не жарко, при найменшій тривозі. При цьому часто кінцівки бувають холодними.
- Тахікардія, болі в серці. Прискорене серцебиття доходить іноді до 150-180 ударів в хвилину. Пацієнти нерідко скаржаться на болі в області серця. Тахікардією страждають практично всі люди з вегето-судинною дистонією.
- Задишка. Хворому часто не вистачає повітря, важко зробити глибокий вдих. Особливо часто симптом спостерігається при ходьбі і фізичному навантаженні.
- Запаморочення, потемніння в очах. Ще одна поширена ознака ВСД. Відчувати запаморочення і бачити мушки в очах людина може при зміні положення тіла, на спеці, при швидкій ходьбі, при хвилюванні і тривозі.
- Хронічна втома. Люди з дистонією починають відчувати постійну слабкість, брак енергії, млявість, апатію. У них знижується не тільки фізична активність, але і розумова.
- Шум у вухах. Симптом пов’язаний з порушенням роботи судин. Дзвін може бути в одному вусі, в обох, він буває тимчасовим або постійним.
- Пригніченість, різкі перепади настрою, депресія. Подібні психоемоційні симптоми виникають на тлі хронічного поганого самопочуття і різноманітних симптомів, яким лікарі не знаходять причин при обстеженні.
Читайте також: шуми в серці у дорослого, дитини і при вагітності: причини, наслідки
Це лише найбільш поширені симптоми ВСД за змішаним типом. Їх набагато більше, все залежить від індивідуальних особливостей, психіки і стану організму хворого.
Чи небезпечний синдром ВСД за змішаним типом
Всі прояви ВСД є психосоматичними і не викликають органічних пошкоджень в організмі. Саме по собі функціональний розлад безпечно. Але при тривалому перебігу і відсутності лікування, воно може викликати реальні захворювання.
Можливі ускладнення вегето-судинної дистонії за змішаним типом:
- Стійка гіпертензія. Часті перепади тиску поступово призводять до гіпертонії, яка дуже важко піддається терапії.
- Захворювання органів шлунково-кишкового тракту. Шлунок найбільш тісно пов’язаний з нервовою системою. При частих збоях і напрузі ЦНС можуть виникнути такі захворювання, як виразка шлунка, панкреатит, холецистит.
- Захворювання серцево-судинної системи. ВСД дає серйозне навантаження на серце. Якщо не усунути синдром, є ризик виникнення органічний патологій серця і судин.
- Депресія. Фізичні симптому істотно порушують якість життя людини. Нейроциркуляторна дистонія може розвинутися до такої міри, що людина позбавляється працездатності, йому все складніше даються соціальні контакти, погіршуються відносини з близькими. Все це неминуче призводить до депресивного стану. Якщо не вживати ніяких заходів, страждає впадає в досить глибоку стадію депресії, аж до суїцидальних думок. Чим довше нещасний затягує зі зверненням за допомогою, тим складніше вибратися з депресії.
Варто відзначити, що органічні зміни в організмі при ВСД відбуваються далеко не у всіх і не відразу. Вони ймовірні тільки в тому випадку, якщо людина роками перебуває в стані функціонального нервового розладу і не робить активних спроб відновити своє психічне здоров’я.
Лікування
Лікування вегето-судинної дистонії за змішаним типом-справа не легка. Проблема в тому, що ВСД практично не лікується ліками. Медикаменти мають тільки допоміжну роль. Причина дистонії лежить в психіці людини.
Для благополучного лікування дуже важливий настрій пацієнта і його вольові зусилля, спрямовані на зцілення і відновлення нервової системи. Сама по собі ВСД повністю оборотна.
Але чим довше і глибше людина буде чіплятися за свою «хворобу», тим складніше буде від неї позбутися.
Лікування синдрому ВСД за змішаним типом має включати в себе комплексний підхід, в який входячи:
- Медикаментозна терапія.
- Психотерапія.
- Фізіотерапія.
Основним і найважливішим етапом на шляху до одужання є зміна способу життя пацієнта. Під цим мається на увазі:
- Зменшення стресових факторів.
- Відмова від шкідливих звичок.
- Нормалізація режиму дня.
- Перехід на правильне харчування.
- Заняття спортом (більше фізичної активності).
- Набуття хобі або будь-яких інших занять, що приносять позитивні емоції.
Медикаментозне лікування
Залежно від тяжкості ВСД, лікар може призначити пацієнтові такі лікарські препарати:
- Седативні (заспокійливі).
- Снотворний.
- Ноотропи.
- Транквілізатор.
- Антидепресанти.
- Нейролептики (у важких випадках).
- Вітаміни (в основному магній B6, калій).
Ліки частіше призначаються в групі. Дозування і тривалість лікування розраховують в індивідуальному порядку.
Не варто забувати, що всі подібні ліки не є лікувальними. Вони лише купируют симптоми і допомагають впоратися з важким станом. Деякі з них викликають синдром відміни.
Психотерапія
Саме цей спосіб лікування ВСД за змішаним типом є найбільш ефективним. На сеансах психотерапії фахівець допомагає пацієнтові виявити справжні причини функціонального розладу, навчитися інакше реагувати на зовнішні обставини, налагодити відносини з навколишнім світом.
Для лікування ВСД психотерапевти найчастіше застосовують такі методики:
- Психоаналіз.
- Когнітивну терапію.
- Гештальт-терапію.
- Гіпнотерапія.
Як показує практика і спостереження, багато пацієнтів, розібравшись зі своїми внутрішніми проблемами, отримують миттєве зцілення. Разом з внутрішніми психологічними конфліктами, страхами, тривогами, невирішеними проблемами, йдуть і всі фізичні симптоми.
Фізіотерапія
Цей вид терапії необхідний для відновлення фізичного стану пацієнта. Такі процедури, як душ Шарко, голковколювання, масаж, гідротерапія, дозволяють привести в порядок судини, сприятливо впливають на нервову системи, знімають м’язові спазми і затискачі.
Найбільш швидкий і стійкий результат надає поєднання всіх видів терапії при діагнозі ВСД за змішаним типом.
На закінчення
Всім міцного здоров’я і душевної гармонії!
Дистонія за змішаним типом: як проявляється вегето-судинна церебральна дистонія, синдром за типом ВСД, лікування
При порушенні регуляторної функції вегетативної нервової системи виникає комплекс розладів-дистонія.
Змішаний тип відноситься до найбільш поширеною формі, при якій чергується підвищена активність симпатичного і парасимпатичного відділів.
Коливання тиску, частоти пульсу, напади головного і серцевого болю істотно погіршують якість життя пацієнтів. Для лікування використовують медикаменти, психотерапію, фізіотерапевтичні методи.
Що таке синдром дистонії за змішаним типом
Вегетативна нервова система відповідає за підтримання сталості внутрішнього середовища, під її контролем знаходиться:
- тиск крові,
- тонус артерій,
- частота серцевих скорочень,
- терморегуляція,
- просвіт бронхів,
- виділення гормонів стресу,
- виведення сечі,
- робота кишечника,
- надходження інсуліну,
- імунітет.
Особливістю вегетативних реакцій є їх автономність, тобто вони не контролюються центральною нервовою системою. У складі є 2 відділи – симпатичний і парасимпатичний.
При підвищенні активності першого посилюється метаболізм, підвищується тиск крові, збільшується частота скорочень серця і дихальних рухів, розслабляється мускулатура кишечника і сечоводів.
Парасимпатичні реакції мають зворотну спрямованість.
Галюцинації у старих людей: причини і способи усунення
У нормі ці два відділи працюють узгоджено і при зміні зовнішнього або внутрішнього середовища забезпечують пристосування людини до нових умов.
При збої вегетативної регуляції виникає дистонія, від якої страждає майже три чверті населення. Вона може з’явитися в дитячому віці, прогресувати у підлітків, порушити самопочуття в молодому і зрілому віці, посилювати перебіг клімаксу.
У жінок зустрічається в три рази частіше.
Змішана форма означає, що обидва відділи по черзі проявляють надмірну активність, тому симптоматика різноманітна. Хворі пред’являю безліч скарг, але при інструментальному і лабораторному дослідженні не вдається виявити істотних змін.
При відсутності лікування вегетосудинна дистонія трансформується в невроз, артеріальну гіпертонію або гіпотонію, є одним з факторів, що погіршують перебіг аритмії, хвороб органів дихання і травлення.
Рекомендуємо прочитати статтю про нейроциркуляторної дистонії. З неї ви дізнаєтеся про причини розвитку і типах патології, симптоми, проведення діагностики та лікування, прогнозі у дітей і дорослих. А тут докладніше про ВСД і панічних атаках.
Лікування
Терапія повинна бути комплексною і може мати тривалість до півроку. Прийом медикаментів поєднується з лікувальною фізкультурою, правильним харчуванням і відмовою від шкідливих звичок. Всі препарати при ВСД змішаного типу в строгому порядку призначаються лікарем, адже це захворювання не має органічної основи, а всі органи і системи здорові.
Лікування повинно в обов’язковому порядку включати лікувальну фізкультуру і препарати для зняття нервової напруги.
Не дивлячись на численні симптоми ВСД змішаного типу, які не дають вести нормальний спосіб життя, знімати їх необхідно за допомогою:
- Седативних препаратів.
- Транквілізатор.
- Антидепресантів.
Вплив антидепресантів
При виражених шлункових болях, розладі травлення або запорах безглуздо приймати препарати, що дозволяють знизити прояв даних симптомів, так як через короткий час вони з’являться знову.
Читайте також: корисні продукти для серця і судин, харчування, що очищає судини
Аналогічна ситуація відноситься і до інших негативних проявів ВСД змішаного типу.
Найбільш часто при лікуванні використовуються такі медичні препарати:
Назва
Опис
Ціна
Афобазол
Селективний анксіолітик. Приймають по 1 таблетці 3 рази на день. Мінімальний курс лікування-місяць.
Від 390 руб
Анаприлін
Неселективний β-адреноблокатор. Має антиангінальну, гіпотензивну і антиаритмічну дію. Точне дозування встановлюється індивідуально лікарем.
Від 40 руб
Адоніс-Бром
Має седативну і кардіотонічну дію. Приймають по 1 таблетці 3 рази на добу.
Від 65 руб
Атенолол Нікомед
Кардіоселективний бета 1-адреноблокатор. Приймають по 25 мг на добу.
Від 50 руб
Валеріани екстракт таблетки
Седативний препарат. Приймають по 1-2 таблетки 3 рази на день.
Від 50 руб
Паксил
Антидепресант. Призначається строго лікарем, дозування встановлюється індивідуально.
Від 750 руб
Як лікувати ВСД змішаного типу, залежить від віку пацієнта, його індивідуальних особливостей і причин, що спровокували неприємний стан. Всі медикаменти строго підбираються лікарем. У більшості випадків позитивний ефект при лікуванні надає застосування антидепресантів і седативних препаратів.
ВСД-це тимчасовий збій в організмі, від якого завжди можна позбутися, якщо слідувати всім рекомендаціям фахівця. В середньому терапія займає 3 місяці, у важких випадках – до року.
Під час лікування рвнс (розлад вегетативної нервової системи) важливо правильно харчуватися і відмовитися від шкідливих висококалорійних продуктів.
Харчування при ВСД
Психологічні причини девіантної поведінки у підлітків
У раціон повинні входити:
- Овочі та фрукти.
- Нежирні сорти м’яса.
- Молочні продукти.
- Зілля.
- Рибні вироби.
Харчуватися потрібно часто, але невеликими порціями. При порушеннях травної системи через 10 днів лікування седативними препаратами можна буде помітити позитивний результат.
Тривалість курсу терапії встановлюється лікарем і, не дивлячись на видимі поліпшення, припиняти лікування самостійно не рекомендовано.
ВСД змішаного типу-це порушення в роботі вегетативної і нервової систем. Чим раніше буде розпочато терапія, тим вище шанси повного одужання за короткий проміжок часу. При перших ознаках захворювання рекомендовано звернутися до психоневролога, який зможе поставити правильний діагноз і призначити грамотне лікування.
Причини появи
Вегето-судинна дистонія (ВСД) може дебютувати вже в ранньому дитячому віці. Вона найчастіше пов’язана з кисневим голодуванням дитини у внутрішньоутробному періоді, родовими травмами. Ці патології порушують процеси розвитку нервової системи, в тому числі і її вегетативного відділу.
У підлітковому періоді дисбаланс посилюється через випередження зростання скелета і внутрішніх органів можливостей іннервації і кровопостачання. Досить вагомий внесок вносять також коливання гормонального фону, початок менструальної функції, пристрасть до тютюну і алкоголю, часті нервово-емоційні перевантаження.
У дорослому віці збій регуляції вегетативних реакцій може статися через:
- інфекція;
- перевтома;
- зміни клімату;
- надмірного перебування на сонці;
- професійних шкідливостей;
- недосипання, нічних змін;
- вагітності, абортів, дисфункції яєчників;
- стресу, депресивних станів;
- травма.
До факторів розладів відносять:
- Закрита або відкрита черепно-мозкова травма в анамнезі, при цьому поява РВНС може спостерігатися у людей з родовою травмою;
- Перенесені Раннє захворювання головного мозку, до них відносячи запальні і не запальні патології;
- Період гормональної трансформації може спровокувати розвиток хвороби. Також ВСД за змішаним типом спостерігається на тлі раніше перенесених, придбаних захворювань ендокринної системи, дисбаланс останньої ймовірно посприяв розвитку дисфункції нервової системи;
- Постійні стресові ситуації – це середовище для розвитку ВСД.
- Перевтоми на роботі як фізичного, так і психічного плану – призводять на порушення нормальної діяльності головного мозку, вичерпування його компенсаторних можливостей, пригнічення адаптаційних можливостей при хворобі даного генезу;
- Ведення асоціального способу життя – прийом наркотиків, алкоголю, куріння призводить до зниження захисних функцій організму, зниження працездатності Про відновлення нервових клітин, що призводить до зниження їх кількості і руйнування нервової тканини, яке в кінцевому підсумку виражається подібними захворюваннями.
Варіанти перебігу вегето-судинної дистонії за змішаним типом
Залежно від особливостей перебігу змішана форма (симпатико-парасимпатична) може мати кілька різновидів:
- генералізована-порушено кілька систем (наприклад, серцево-судинна і дихальна);
- системна-поразка тільки однієї системи;
- за періодичністю появи ознак-постійна і нападоподібна;
- легкої, середньої тяжкості і важка.
Напади ВСД бувають легкими (мало симптомів, тривають не більше 15 хвилин), середньотяжкими (помірне число ознак, до півгодини тривають), важкими (безліч проявів, за часом бувають від години).
Всд і армія
Зі стійкими вегетосудинними порушеннями, які носять постійний характер, в армію не беруть. Але перед цим молодій людині належить пройти безліч етапів діагностики, обстеження, а можливо навіть і лікування в стаціонарі.
Люди, з підозрою на ВСД проходять спеціальну медичну комісію, яка зобов’язана з’ясувати: тип ВСД, характер скарг (тимчасові вони або постійні), чи спостерігаються порушення серцевого ритму, як випробовувані симптоми позначаються на працездатності.
Саме для виконання повної діагностики людини відправляють в стаціонар. Після обстеження він може бути визнаний здоровим і придатним до служби, тимчасово непридатним з направленням на лікування або повністю непридатним.
Тимчасово непридатні юнаки направляються на лікування ВСД і вже за його результатами визначається можливість проходження військової служби.
Якщо лікування не допомогло, то людину вважають повністю непридатним і звільняють від армії з відповідною відміткою у військовому квитку.
Симптоматика захворювання
У дітей ознаки ВСД найчастіше пов’язані з травленням – порушений апетит, часті відрижки, чергування запорів і проносів, плаксивість, неспокійний сон. Для підлітків на перший план виходять кардіальні симптоми-болі в серці, перебої ритму, перепади тиску крові, серцебиття.
Які психічні розлади і захворювання бувають у дітей?
До психоневрологічних проявів відносяться: частий головний біль, підвищена стомлюваність, труднощі концентрації уваги, висока дратівливість.
При прогресуванні ВСД порушення регуляторних процесів може зачіпати і інші функції організму:
- дихання – часте і поверхневе, неможливість зробити повноцінний вдих, відчуття нестачі повітря, нападоподібне задуха;
- кровообіг – коливання артеріального тиску, частоти пульсу, застій крові і лімфи;
- терморегуляція – припливи жару, змінюються зябкостью;
- травлення – спазми і болі в животі, тяжкість у шлунку, нудота, нестійкий стілець.
Для дорослих пацієнтів характерні сечостатеві розлади-статева слабкість або відсутність оргазму, часте сечовипускання або утруднення при виділенні сечі. Нерідко головними ознаками ВСД стають: невмотивована слабкість і постійне відчуття втоми, тривожність і плаксивість, порушення засипання, метеозалежність.
Ускладнення дистонії церебральних судин за змішаним типом
Для симпатико-парасимпатичного варіанту дистонії характерною особливістю є поява кризів, в яких одночасно присутні риси активації обох відділів вегетативної системи. Такі напади включають ознаки викиду адреналіну:
- інтенсивний головний біль спастичного характеру;
- часте і посилене серцебиття;
- біль в області серця;
- прилив спека;
- підвищення тиску крові;
- тремтіння рук, озноб;
- почуття страху, підвищена тривожність;
- після закінчення виділяється багато світлої сечі.
Парасимпатичні реакції пов’язані з інтенсивним надходженням інсуліну в кров, зниженням вмісту цукру в крові, активізацією травної системи. Вагоінсулярний криз проявляється:
- уповільненням пульсу;
- запамороченням, потемнінням в очах;
- зниженням артеріального тиску;
- раптовою слабкістю;
- почуттям завмирання серцебиття;
- задишка;
- пітливість;
- почервонінням шкіри;
- здуттям кишечника, проносом.
Так як два відділи вегетативної системи мають різноспрямований вплив на організм, то при змішаному кризі відзначаються різкі переходи з одного стану в інший – коливання тиску, пульсу, зміна частоти і глибини дихання. По завершенню нападу настає астенія-загальна слабкість, втрата інтересу до навколишнього, порушення апетиту.
Методи діагностики
При постановці діагнозу враховують такі параметри:
- різноманіття і мінливість скарг;
- лабільність артеріального тиску, частоти серцевих скорочень;
- наявність хвороб у батьків, в який переважає психосоматичний механізм розвитку-нейродерміт, виразкова хвороба, бронхіальна астма, гіпертонічна хвороба;
- відсутність змін на ЕКГ і ЕЕГ, УЗД, в аналізах крові і сечі.
Основні ритми ЕЕГ при ВСД