8 порад для тих, хто хоче провести травневі свята без шкоди для здоров’я

8 советов для тех, кто хочет провести майские праздники без вреда для здоровья

Наближаються довгоочікувані травневі свята. За традицією, що склалася, багато хто з нас в ці дні зберуть компанію і відправляться за місто насолоджуватися ароматними шашликами в колі близьких і друзів. Ми хочемо нагадати вам про декілька рекомендацій, які допоможуть вам провести травневі свята без шкоди для здоров’я.

1. У травні вже встигають прокинутися кліщі, які, як Ви знаєте, є переносниками дуже небезпечних захворювань. Намагайтеся вибирати для відпочинку ті місця, де немає високої трави, надягайте закритий одяг і високе взуття, використовуйте засоби від комах. На природі час від часу уважно оглядайте себе і своїх супутників, а коли повернетеся додому, перевірте шкіру і речі, в яких ви були на природі.

2. Мийте руки. По-перше, це знизить ризик виникнення проблем з шлунково-кишкового тракту, по-друге, як ми пам’ятаємо, пандемія коронавірусу ще нікуди не поділася, і зайвий раз підстрахуватися не завадить. Навіть якщо ви перебуваєте на вулиці, але у великій компанії, є ризик заразитися. Використовуйте антисептики, правильно носите маски, повністю закриваючи органи дихання, і намагайтеся дотримуватися дистанції.

3. Користуйтеся сонцезахисними засобами, особливо якщо ваша шкіра швидко згорає. Захищайте очі сонячними окулярами, надягайте головні убори. На весняному сонці так само легко згоріти, як і в спекотний літній день.

4. Якщо їдете за місто з дітьми, обов’язково заздалегідь нагадайте їм про правила безпечної поведінки на природі. У разі якщо поруч з місцем відпочинку знаходиться водойма, не випускайте дітей з поля зору навіть на кілька хвилин.8 советов для тех, кто хочет провести майские праздники без вреда для здоровья

5. Купуйте продукти в перевірених місцях, стаціонарних точках торгівлі. Ні в якому разі не беріть алкоголь з рук. Намагайтеся купувати якомога менше швидкопсувних продуктів-копченостей,» молочки”, готових салатів, вареної ковбаси, тістечок. Дивіться на терміни придатності та умови зберігання.

  6. Не перевантажуйте організм величезною кількістю різної їжі. Щоб м’ясо краще засвоювалося, намагайтеся повільно його пережовувати і їсти разом з ним зелень — кінзу, кріп, петрушку, базилік. А ось запивати шашлик газованою водою не варто — від цього може виникнути здуття живота або нетравлення.

7. Слідкуйте за тим, щоб їжа була захищена від комах і гризунів, які переносять патогенні мікроорганізми. Також звертайте увагу на те, щоб соки від сирого м’яса і риби не потрапляли на готову їжу. Не мийте продукти і посуд водою з водойм. Пийте тільки кип’ячену або бутильовану воду, її ж використовуйте для миття продуктів і посуду. Овочі, фрукти, зелень можна вимити заздалегідь, ще вдома.

8. Якщо ви приймаєте якісь ліки в певний час доби, перед поїздкою переконайтеся, що не забули їх взяти. Також про всяк випадок заздалегідь запасіться засобами від отруєння. Широкий асортимент ентеросорбентів на нашому сайті і в аптеках – до ваших послуг!

Бажаємо вам прекрасних травневих свят! Проведіть їх із задоволенням і користю для здоров’я!
Зверніть увагу на наступні товари