Пневмонія або запалення легенів – це захворювання легенів переважно інфекційного походження з ураженням кінцевих ділянок легенів – альвеол і порушенням газообміну на їх рівні. Альвеоли заповнюються рідиною або гнійним матеріалом, викликаючи кашель з мокротою, рідше кровохаркання, жар, озноб і утруднене дихання. Пневмонію можуть викликати різні мікроорганізми, включаючи бактерії, віруси і гриби.
Пневмонія може варіювати від легкої до загрозливої життя, найбільш небезпечне для немовлят і дітей молодшого віку, людей старше 65 років і людей з ослабленою імунною системою.
Симптоми пневмонії
Ознаки та симптоми пневмонії варіюються від легких до важких, в залежності від таких факторів, як тип мікроба, що викликає інфекцію, вік і загальний стан здоров’я. Легкі ознаки та симптоми часто схожі на симптоми застуди або грипу, але вони тривають довше.
Ознаки та симптоми пневмонії можуть включати в себе:
- Біль у грудях, коли ви дихаєте або кашляєте
- Кашель з мокротою
- Збивчивое дихання (задишка) при меншому навантаженні, розмові, в спокої
- Утома
- Температура тіла нижче нормальної (у дорослих старше 65 років і людей зі слабкою імунною системою)
- Зміна настрою, апетиту, фізичної активності у літніх (в поєднанні з іншими факторами)
- Нудота, блювота або діарея (у рідкісних випадках)
У новонароджених і немовлят може не бути ніяких ознак інфекції. Може бути блювота, лихоманка і кашель, занепокоєння, втома і відсутність енергії, а також проблеми з диханням і прийомом їжі.
Коли звернутися до лікаря
Зверніться до лікаря, якщо у вас проблеми з диханням, біль у грудях, постійна лихоманка (38.5 C) або вище, кашель, особливо якщо ви кашляєте з мокротою.
Важливо, щоб зверталися до лікаря люди з груп ризику:
- Дорослі старше 65 років
- Діти молодше 2 років з ознаками і симптомами
- Хворі з екзогенною інтоксикацією (алкоголь, наркотики)
- Люди з поганим і удовлетврітельним станом здоров’я або ослабленою імунною системою
- Пацієнти з хронічними захворюваннями, особливо в стадії декомпенсації (обструктивний бронхіт, серцева недостатність, цукровий діабет, цироз печінки)
- Люди, які отримують хіміотерапію або ліки, які пригнічують імунну систему
- Тривало лежать в ліжку
Для деяких людей похилого віку та людей з серцевою недостатністю або хронічними захворюваннями легенів пневмонія може швидко стати небезпечним для життя станом.
Причини пневмонії
Пневмонію можуть викликати багато мікроорганізмів. Найбільш поширеними є бактерії і віруси в повітрі, яким ми дихаємо, особливо в повітрі приміщень. імунітет людини зазвичай запобігає зараженню цими мікроорганізмами легенів. Але іноді ці мікроби можуть придушити імунну систему, навіть якщо здоров’я в цілому хороше.
Пневмонія класифікується відповідно до типів мікроорганізмів, які її викликають і місця виникнення інфекції.
Позалікарняна пневмонія
Позалікарняна пневмонія є найбільш поширеним типом пневмонії. Це відбувається за межами лікарень або інших медичних установ. Це може бути викликано:
Бактерія: Найбільш поширеною причиною бактеріальної пневмонії є пневмокок (лат. Streptococcus pneumoniae). Цей тип пневмонії може виникнути сам по собі або після того, як ви застудилися або захворіли на грип. Може торкнутися одну частину (частку) легкого.
Бактериоподобные організми. Mycoplasma pneumoniae також може викликати пневмонію. Зазвичай він викликає більш легкі симптоми, ніж інші види пневмонії. Ходяча пневмонія-це неофіційна назва для даного типу пневмонії, яка зазвичай недостатньо серйозна, щоб вимагати постільного режиму.
Гриби або цвіль: Цей тип пневмонії найчастіше зустрічається у людей з хронічними проблемами зі здоров’ям або ослабленою імунною системою, а також у людей, які вдихали великі дози організмів. Грибки, що викликають його, можуть бути виявлені в грунті або пташиному посліді і варіюються в залежності від географічного положення.
Вірус. Деякі віруси, вірус грипу, герпес-віруси, аденовіруси викликають застуду, можуть також викликати пневмонію. Віруси є найбільш поширеною причиною пневмонії у дітей молодше 5 років. Вірусна пневмонія зазвичай легка. Але в деяких випадках це може стати дуже серйозним.
Внутрішньолікарняна пневмонія
Деякі люди хворіють на запалення легенів під час перебування в лікарні через іншу хворобу. Лікарняна пневмонія може бути серйозною, тому що бактерії, що викликають її, можуть бути більш стійкими до антибіотиків і тому, що люди, які її отримують, вже хворі і ослаблені. Люди, які знаходяться на дихальних апаратах (ШВЛ), часто використовуються у відділеннях інтенсивної терапії, схильні до більш високого ризику цього типу пневмонії.
Пневмонія, пов’язана з медичним втручанням
Це бактеріальна інфекція, яка зустрічається у людей, які знаходяться в установах тривалого догляду або отримують лікування в амбулаторних умовах, включаючи центри діалізу нирок. Як і Внутрішньолікарняна пневмонія, може бути викликана бактеріями, які більш стійкі до антибіотиків.
Аспіраційна пневмонія
Аспіраційна пневмонія виникає, коли пацієнт вдихає їжу, питво, блювоту або слину в легені. Аспірація більш імовірна, якщо щось порушує нормальні блювотний або кашльовий рефлекси, наприклад, пошкодження мозку, надмірне вживання алкоголю або наркотиків.
Фактор ризику
Пневмонія може вплинути на будь-кого. Але в двох вікових групах ризик підвищений:
- Діти 2 років або молодше
- Люди у віці 65 років і старше
Інші фактори ризику включають:
- Знаходження в стаціонарі: підвищується ризик розвитку пневмонії, особливо у відділеннях інтенсивної терапії лікарень, особливо при штучній вентиляції легенів.
- Хронічне захворювання. Ризики захворіти на пневмонію підвищуються при бронхіальній астмі, хронічній обструктивній хворобі легень (ХОЗЛ) або хронічних захворюваннях серця, цукровому діабеті, цирозі печінки.
- Куріння. Куріння порушує природний захист організму від бактерій і вірусів.
- Ослаблена або пригнічена імунна система. Люди з ВІЛ / СНІДом, які перенесли пересадку органів, які хворіють на туберкульоз отримують хіміотерапію або тривало приймають стероїди.
Ускладнення при пневмонії
Навіть при лікуванні деякі люди з пневмонією, особливо в групах високого ризику, можуть відчувати ускладнення, в тому числі:
- Бактерії в кровотоці (бактеріємія). Бактерії, що потрапляють в кров з легенів, можуть поширити інфекцію на інші органи, що може стати причиною порушення функції цих органів і подальшого прогресування захворювання.
- Утруднене дихання (задишка). При важких пневмоніях, особливо на тлі хронічних захворювань легенів, виникають проблеми з отриманням достатньої кількості кисню. Може знадобитися госпіталізація і використання дихального апарату (ШВЛ) на час лікування.
- Накопичення рідини навколо легенів (плевральний випіт). Пневмонія може викликати накопичення рідини в тонкому просторі між шарами тканини, які вистилають легені і грудну порожнину (плевру).
- Абсцес легені. Абсцес виникає, якщо в легенях утворюється гній. Абсцес зазвичай лікується антибіотиками. Іноді для видалення гною потрібна операція або дренаж з довгою голкою або трубкою, поміщеної в абсцес.
При підозра на пневмонію обов’язково звернення до лікаря!
Чи не своєчасне звернення, самолікування призводять до пізньої діагностики, антибіотикорезистентності, різних ускладнень і навіть летального результату.
Поліклініка, по ЕМІАС
Профілактика пневмонії
Щоб допомогти запобігти пневмонії:
- Зробіть щеплення. Доступні вакцини для профілактики деяких видів пневмонії та грипу. Рекомендації щодо вакцинації з часом змінюються, тому обов’язково проконсультуйтеся з лікарем про свій статус вакцинації, навіть якщо ви пам’ятаєте, що раніше прищеплювалися від пневмонії.
- Переконайтеся, що ваші діти щеплені. Лікарі рекомендують різні вакцини від пневмонії дітям молодше 2 років і дітям у віці від 2 до 5 років, які піддаються особливому ризику пневмококової інфекції. Діти, які відвідують дитячий сад повинні бути щеплені.
- Дотримуйтесь правил гігієни. Щоб захистити себе від респіраторних інфекцій, які іноді призводять до пневмонії, регулярно мийте руки або використовуйте дезінфікуючий засіб для рук на спиртовій основі.
- Не паліть. Куріння порушує природний захист легенів від респіраторних інфекцій.
- Тримайте свою імунну систему сильною. Висипайтеся, регулярно займайтеся спортом, контролюйте вагу і дотримуйтесь здорову дієту.
- Своєчасно лікуєте хронічні захворювання.