Не пропустіть перші ознаки інсульту

Не пропустите первые признаки инсульта

У цивілізованих країнах щорічно реєструються сотні тисяч випадків інсульту. На жаль, якщо “пропустити” перші хвилини і години цього грізного захворювання, процес стає незворотнім … Ось чому так важливо знати правила першої допомоги при інсульті

Коли відбувається інсульт?

Інсульт відбувається, коли перекривається просвіт або розривається стінка будь-якого судини, розташованого в головному мозку. Інсульт може бути ішемічним (коли тромб повністю перекриває просвіт кровоносної судини) і геморагічним (коли рветься стінка артерії, що постачає кров’ю ту чи іншу ділянку мозку, утворюється гематома). При цьому, природно, порушується нормальний режим кровопостачання і починається загибель клітин головного мозку. Процес пошкодження структур мозку може розвиватися вкрай стрімко, і чим довше людині не надається належна медична допомога, тим більше незворотних змін відбувається.

Через що трапляється інсульт

Якоїсь однієї причини виникнення інсульту не існує, тому прийнято говорити про комплекс факторів ризику, які можуть привести до інсульту. В першу чергу це, звичайно, спадковість. Якщо у людини “слабкі” судини (тобто спостерігається генетично обумовлена слабкість сполучної тканини), у нього може розвинутися аневризма (розширення або розшарування стінки судини, що живить головний мозок), яка, досягнувши певного розміру, може «порватися» і відбудеться геморагічний інсульт. Якщо ж у людини є схильність до накопичення «поганого» холестерину, то в його судинах будуть утворюватися атеросклеротичні бляшки, що звужують просвіт і сприяють утворенню тромбів. “Працюють” і такі фактори ризику, як куріння, гіпертонія, аритмія, надмірна вага і цукровий діабет. Тому відчувати себе застрахованим від інсульту не може ніхто.

Вчимо правила інсульту

“Та навіщо вони мені, — скажете ви, – я ж цілком здорова людина, та й в коло моїх рідних і знайомих входять молоді, повні життєвих сил, люди». На жаль, інсульт рідко цікавиться віком того, до кого приходить. Безумовно, в групі ризику знаходяться чоловіки старше 45 років і жінки старше 55 років, але сьогодні нерідкі випадки інсульту і у 30-річних, і у тих, кому тільки виповнилося 25. Причому, чим молодша людина, тим менш очікуваними у нього можуть бути ознаки, характерні для інсульту, а отже — тим довше він буде залишатися без допомоги, і тим більш сумними можуть виявитися наслідки мозкової катастрофи.

Підозрюєте інсульт?
Зверніться до професіоналів

Не відкладайте, якщо ви погано себе почуваєте або думаєте, що ваш стан Серйозний. Телефонуйте 103.

Реабілітація після інсульту

Посміхнися-заговори-підніми руки

Симптоми інсульту, як правило, розвиваються дуже швидко. Сценарій, приблизно однаковий, може змінюватися тільки послідовність їх виникнення. Зазвичай у людини починається напад різкого, нестерпного головного болю, він скаржиться на те, що голову буквально «розриває». Може змінитися ХОДА, вона стає нестійкою, людина падає, або початися парез (оніміння) м’язів кінцівок або особи. Для інсульту характерний односторонній парез, коли м’язова слабкість проявляється тільки на лівій або на правій стороні тіла. Через це у хворого як би «перекошується» рот і навіть змінюються риси обличчя. Мова стає менш чіткою-або сповільнюється, або, навпаки, людина починає говорити дуже швидко, але незрозуміло. Також можливі туман перед очима, розфокусування погляду, хворому стає важко формулювати свої думки і підбирати слова.

Лікарі рекомендують запам’ятати три основні прийоми розпізнавання симптомів інсульту: посміхнися-ЗАГОВОРИ-підніми РУКИ (УЗП)

  • Попросіть людину посміхнутися. При інсульті посмішка виходить “кривої”, оскільки м’язи одного боку обличчя слухаються набагато гірше.
  • ЗАГОВОРИТЕ з ним і попросіть відповісти на просте питання, наприклад: «як тебе звуть?”Зазвичай в момент мозкової катастрофи людина не може зв’язно вимовити навіть своє ім’я.
  • Запропонуйте йому підняти обидві РУКИ одночасно. Як правило, з цим завданням хворому впоратися не вдається, руки не можуть піднятися на один рівень, оскільки одна сторона тіла слухається гірше.

Що робити далі?

Терміново, без зволікання, викликайте швидку допомогу. Якщо це неможливо-везіть хворого в найближчу лікарню або медпункт самостійно. Але дуже-дуже швидко! Не треба нічого чекати, а тим більше «вестися» на слова потерпілого про те, що «зараз все пройде». Якщо це інсульт-то нічого не пройде, хворому стане гірше, він може померти або залишитися глибоким інвалідом на все життя!До приїзду бригади швидкої допомоги (або поки ви везете потерпілого в лікарню), потрібно зробити наступне:

  • укласти його так, щоб голова була вище тулуба, надати доступ свіжого повітря (відкрити вікно, при неможливості-вивести хворого із задушливого приміщення на вулицю), зняти всю стискує одяг (комірці, манжети — ремінь);
  • покласти одномоментно під язик 10 таблеток гліцину. Увага! Не плутати з нітрогліцерином (він протипоказаний при мозкових катастрофах!!!!), а саме гліцину® — препарату, що доведено поліпшує мозковий кровообіг. З 1999 року гліцин введений в табель оснащеності всіх бригад швидкої допомоги, але чим раніше хворий отримає препарат, тим краще, тому краще, якщо він буде у вашій офісній або домашній аптечці постійно;
  • виміряйте артеріальний тиск, швидше за все, воно буде підвищеним, тому людині потрібно дати препарат, який він приймає «від тиску» постійно (в разі, якщо йому цей препарат призначений лікарем). Якщо ліки під рукою немає-опустіть ноги хворого в таз з гарячою водою;
  • якщо починається блювота-поверніть голову хворого набік, щоб блювотні маси не потрапили в дихальні шляхи. Коли блювота припиниться-постарайтеся знову дати хворому гліцин і його ліки від гіпертензії.

Якщо після комплексу цих заходів людині» полегшало ” — це не означає, що інсульт пройшов стороною. Розслаблятися зарано, оскільки всі вищеописані симптоми могли бути ознаками транзиторної (минущої) ішемічної атаки (ТІА), тобто посудину головного мозку був перекритий не повністю, а лише частково. Але подібний напад в будь-який момент може обернутися і справжнім інсультом. Запобігти його зможуть лише кваліфіковані дії медиків, якісне обстеження судин головного мозку, яке можливо тільки в клініці, і, звичайно ж, адекватна терапія цього стану.