Картопля-один з поширених продуктів, але часто виникають сумніви в його корисності. Згідно з принципами деяких дієт, наприклад, низьковуглеводних, Картопляні страви слід виключити. Але не варто поспішати відмовлятися від нього. Картопля має цінні властивості, які, навпаки, говорять, що його слід включити в раціон харчування.
Вітаміни та мінеральні речовини
Картопляні бульби містять одні з важливих вітамінних і мінеральних речовин.
Аскорбінова кислота
Продукт містить вітамін C, один з важливих антиоксидантів. Антиоксидантні речовини підтримують імунітет, допомагають всмоктуванню заліза і виробленню колагену. Організм людини сам не синтезує аскорбінову кислоту, тому необхідно споживати продукти, багаті нею.
У картоплі вітаміну з більше, ніж в томатах. Але слід враховувати, що під впливом світла і температури вміст аскорбінової кислоти зменшується. Тому довго зберігається або сильно просмажена картопля за кількістю вітаміну буде біднішими.
Вітаміни групи В
У присутності аскорбінової кислоти легко засвоюються вітаміни групи В.містяться в бульбах В4 (холін) і В9 (фолієва кислота) забезпечують правильну роботу нервової системи і виведення відпрацьованих сполук і токсинів з печінки, а також беруть участь в зміцненні оболонки клітин.
Овоч поступається за змістом холіну лише м’ясу і сої. Вітамін підтримує роботу м’язової системи, бере участь в зміцненні стінок клітини і передачі імпульсів між нервовими клітинами.
Ще більше поліпшити засвоєння вітамінів групи В можна, поєднуючи картопля з продуктами, багатими протеїном. Наприклад, приготувати з рибою або куркою.
Мінерали: для крові і судин
Бульби у великій кількості містять магній і калій. Мінерали необхідні для нормального протікання обмінних процесів, нормалізують кровообіг і перешкоджають формуванню згустків і тромбів, розріджуючи кров. Вони покращують еластичність стінок судин, що дозволяє артеріях розширюватися. В результаті знижується артеріальний тиск.
Калію найменше в відварному овочі, тому що при варінні речовина переходить в воду. Краще мінерал зберігається в запеченому і смаженому вигляді.
Корисний крохмаль
З усіх вуглеводів в картоплі переважає крохмаль: до 17,5% в свіжих бульбах. Частина крохмалю не перетравлюється і не всмоктується в кишечнику. Але завдяки цьому він підвищує відчуття ситності, стимулює скорочення кишечника і зростання корисних бактерій, стаючи живильним середовищем для них.
Також крохмаль знижує вміст холестерину в крові.
Для того, щоб максимально зберегти корисні властивості крохмалю, бульби потрібно запікати або відварювати в шкірці.
Універсальний продукт
Більшість дієт пропонують відмовитися від картоплі, тому що він є частим інгредієнтом жирних, гострих і солоних страв. Але овоч може бути присутнім і в дієтичному харчуванні. Він є низькокалорійним продуктом – 60 ккал/100 г.швидке насичення їм досягається за рахунок великої кількості клітковини, а не калорій.
До того ж харчова цінність може коливатися в залежності від способу приготування. Найменше калорій в відвареному на пару і запеченому вигляді.
Скорочення способів приготування не варто пов’язувати з обмеженням різноманітності страв. Запікання в духовці або варіння також пропонують всілякі рецепти.
Але і звичні способи, як жарка, можна зробити більш корисними, адже основне навантаження на здоров’я дають гарніри і додавання жирних соусів і масел.
Страви з картоплі можна перетворити так, що з вважаються шкідливими вони стануть корисними.