Користь і шкода кавуна

Як довго ми чекали літа! І ось вже закінчився незвично спекотний в цьому році Червень. Прилавки ринків і магазинів стрімко зеленіють, заповнюючись кавунами. У чому їх користь, а в чому шкода?

Кавун, дійсно надзвичайно смачний і корисний продукт, здатний доставити величезне задоволення, особливо в спеку. Головне – при виборі кавуна-дотримуватися певних умов.

Польза и вред арбуза

Користь

Добре відомо, що м’якоть кавуна містить до 13 % легкозасвоюваних цукрів (глюкоза, фруктоза і сахароза). До моменту, коли ця «помилкова ягода» дозріла, в ній переважають глюкоза і фруктоза, а ось сахароза накопичується вже в процесі зберігання кавуна. Калорійність ягоди низька: у 100 грамах їстівної частини плоду міститься всього 38 кілокалорій, а ось цукру багато (високий глікемічний індекс), тому для пацієнтів з цукровим діабетом переїдати ці ласощі не можна.

У м’якоті міститься безліч вітамінів: А, групи В, С, Е; мікроелементів (магній, калій, кальцій, фосфор, залізо, натрій); антиоксидантів (Лікопін, ніацин). Вміст в кавуні магнію і різноманітність антиоксидантів забезпечує його антистресові властивості, та й сам по собі смак кавуна, як символ безтурботного сонячного літа, сприяє виробленню в організмі гормонів радості.

Високий вміст води у кавуні надає» очищає ” вплив на нирки, але з цієї ж причини плід протипоказаний при порушенні функції нирок і серцевої недостатності.

Харчові волокна кавуна сприяють нормалізації роботи кишечника. М’якоть його є хорошим жовчогінним засобом. 

Вживання кавуна пригнічує бажання зайвий раз перекусити, знижуючи відчуття голоду і, тим самим, допомагає скинути лищние кілограми, якщо їм, звичайно, не заїдати ситний обід.

Кавун є прекрасним замінником синтетичних соків.

Шкода

Проте це не нешкідливий плід. При надмірному його вживанні і відсутності регулярного сечовипускання розтягується сечовий міхур, що може привести до хворобливих відчуттів.  Може розвинутися здуття і біль в животі, послаблення стільця.

Необхідно пам’ятати, що при порушенні цілісності кавуна на його поверхні швидко розмножуються мікроби. Саме тому, ні в якому разі не можна купувати кавун «навиріз», довго зберігати розрізані плоди.

Ну, і, звичайно, нітрати-нітрити! Для швидкого дозрівання і набору маси кавуни підгодовують азотними добривами, які самі по собі не особливо токсичні, але, потрапляючи в шлунково-кишковий тракт, вони трансформуються в N-нітроз з’єднання і нітрити. При тривалому зберігання нітрати стають нітритами і в самому плоді. При цьому може розвиватися кисневе голодування-гіпоксія. Саме тому, кавун і є сезонним фруктом з точки зору безпеки.

З особливою обережністю до кавуна потрібно ставитися пацієнтам з цукровим діабетом, сечокам’яною хворобою, набряками, при вираженому здутті живота.

Рекомендація

При покупці кавуна звертайте увагу на наявність спеціально обладнаних для цього місць, запитуйте у продавця документи, що підтверджують якість кавунів.

Перед вживанням обов’язково добре вимийте плід з милом з використанням щітки і ретельно протріть сухим рушником.

Пам’ятайте, що оптимальний час для найсмачніших і якісних кавунів – це серпень – вересень. Приємного апетиту!