З давніх часів людство знає про корисні властивості м’яти. Її використовували в якості доповнення до їжі і застосовували при лікуванні безлічі захворювань. Свіжий аромат рослини дозволяє використовувати його в якості ароматизації приміщення. Розповімо, як правильно сушити, зберігати і застосовувати в кулінарії.
Сушка м’яти
Для сушіння м’яти використовується кілька способів:
- на свіжому повітрі;
- в мікрохвильовці;
- за допомогою духової шафи.
На свіжому повітрі
При сушінні таким способом м’яту необхідно згрупувати пучками. За допомогою шпагату або нитки гілочки міцно зв’язуються між собою. Між листям м’яти має бути невеликий простір для циркуляції повітря. Заготівлю потрібно виконувати в теплому і темному місці, куди є постійний приплив свіжого повітря. Щоб ароматичні масла знаходилися в листочках, рослина підвішується листям вниз. Повне висихання м’яти відбувається після закінчення декількох тижнів.
В мікрохвильовці
Попередньо на тарілці мікрохвильової печі одним шаром розподіляються листочки. Завдяки цьому сушка м’яти пройде швидше, ніж одним пучком. Для просушування встановлюють короткі проміжки часу, що не перевищують 10 секунд. При цьому слід періодично перевіряти на ступінь просихання. Повністю сухі листочки почнуть витися і розсипатися при розтиранні. На процес сушіння в мікрохвильовці зазвичай йде не більше 30 секунд. При виборі цього методу можна отримати повністю висушені, але зелені листочки. Так в них збережеться приємний аромат і смак.
У духовці
Простий і доступний спосіб – сушка в духовій шафі. Встановлюється нагрівання до 65 градусів. Високі температурні показники категорично заборонені, так як м’ята швидко пересохне і втратить всі свої корисні властивості і аромат. Чим вище температура, тим швидше відбувається сушка. Максимальний температурний режим становить 85 градусів.
Після нагрівання до необхідної температури духовку вимикають на 4-5 хвилин, щоб вона трохи охолола. Умови для сушіння стануть оптимальними. По деку розподіляють листочки тонким шаром. Рекомендується одночасно просушувати рослини, що мають однаковий розмір. Можна використовувати в якості підкладки звичайний пергамент для випікання. На сушку м’яти в духовій шафі буде витрачено приблизно чверть години. Головне стежити за тим, щоб не було перегріву.
Способи зберігання
Щоб заготовлене рослина зберегло надовго смак і аромат, важливо дотримуватися деяких правил:
- Найкращим місцем для зберігання висушеної м’яти є чиста і суха ємність, в яку не потрапляє волога. Це можуть бути пластикові контейнери, банки, що закриваються на щільні кришки або ж вакуумні пакети.
- Не варто використовувати тару, виготовлену з паперу, вона вбирає сторонні запахи і вологу.
- Перед зберіганням не рекомендується кришити листочки рослини. Краще, щоб вони знаходилися в контейнері цільними.
- Місце для зберігання вибирають темне і не спекотне.
- М’ята зберігає свої властивості протягом 1 року.
Використання в кулінарії
Найбільш популярна м’ята для приготування гарячих і холодних напоїв. Але використовувати її можна і для приготування страв.
М’ята добре доповнює овочеві супи і салати. В якості приправи її беруть для ароматизації випічки, кондитерських виробів, страв з м’яса, а також соусів.
У сушеному вигляді м’ята застосовується при консервації капусти, огірків, моркви і навіть яблук.