Як сприйняття смаку впливає на вибір їжі

Від смакового сприйняття залежать харчові звички, вибір певного раціону. Чи можна впливати на сприйняття і тим самим змінювати свої харчові пристрасті на благо свого здоров’я, розберемося в цій статті.


                                    Как вкусовое восприятие влияет на выбор еды

Основні факти про смакове сприйняття

  • Якщо на час відмовитися від продуктів з яскравими смаковими якостями (фастфуд, сіль, спеції, цукор), то чутливість смакових рецепторів загострюється. Проста їжа, така як овочі, каші, риба тощо, здається смачнішою, ніж раніше, а насичення відбувається швидше.
  • Одноманітна їжа протягом тривалого часу часто стає причиною харчових “зривів”. Виникає бажання з’їсти щось жирне, солоне, шкідливе, щоб вгамувати сенсорний голод.
  • Це можна пояснити поняттям сенсорної депривації. Людині для психологічної задоволеності потрібна постійна зміна стимулів: візуальних, смакових і ін.Це підсвідомий механізм виживання, коли стародавня людина, довгий час перебуваючи в одному і тому ж місці міг стати здобиччю хижаків, тому для безпеки йому завжди було потрібно переміщатися в просторі. Сталість навколо сприймається як потенційна загроза.

  • Включеність в процес прийняття їжі, без відволікання на гаджети, фільми, читання допомагає правильно і вчасно інтерпретувати сигнали мозку про насичення і не переїдати.
  • Наукові дані

    Вчені давно вивчають процеси, пов’язані зі смаковим сприйняттям і їх вплив на харчову поведінку людини.

    Багато хто вважає, що смак і аромат міститься в самих продуктах. Насправді, їжа містить лише хімічні речовини, які стимулюють певні смакові рецептори і зони в головному мозку. Образи, які формуються в результаті цього, відчуваються як конкретний смак і запах.

    Зони, що відповідають за розрізнення смаків, знаходяться не тільки на мові, але і в інших місцях травного тракту.

    Раніше було відомо про 5 базових смаки:

    • Солодкий-асоціюється з наявністю цукру в продукті, так само виникає від деяких білків і амінокислот.
    • Солоний-його головне джерело хлорид натрію (сіль).
    • Горький-історично зв’язувався в мозку людини з небезпекою. Більшість отруйних і шкідливих рослин одночасно гіркі і токсичні.
    • Кислий-залежить від кількості в продукті pH величини. Одночасна Стимуляція смакових зон кислим і солоним викликає змішання відчуттів, коли розрізнити, то що яскравіше виражено стає складно.
    • Умамі-нещодавно відкритий “п’ятий смак”. Використовується в японській культурі для позначення відчуттів, які приходять в результаті дії амінокислот. До них відноситься, наприклад, глутамат натрію. А з натуральних продуктів таким смаком володіють: сир пармезан, брокколі, томати, гриби, іноді м’ясо.

    Крім цих смаків дослідники виділяють ще кілька: металевий, Водний, жирний.

    Деякі вчені начитують близько 25 різних відчуттів, пов’язаних зі смаками. Таку безліч можна пояснити тим, що людина рідко розрізняє якийсь певний стимул. Найчастіше сприйняття породжує образ-результат змішання поєднань. Звідси і з’являються такі як Горілий, фруктовий, деревне.

    
                                    Как вкусовое восприятие влияет на выбор еды

    Від чого залежить сприйнятливість до різних смаків

    Повсякденний раціон

    • Якщо людина звикла багато досолювати їжу, то чутливість рецепторів у нього притупляється, і багато продуктів без добавки здаються прісними.
    • Велика кількість жирної їжі таким же чином впливає на особливості рецепторів.
    • Люди страждають зайвою вагою частіше їдять більш вуглеводну їжу. Їм потрібна більша доза цукру в день, ніж при нормальній чутливості рецепторів до солодкого.
    • Тимчасові обмеження в добавках (цукор, сіль, жирна їжа) призводять до того, що чутливість смакових рецепторів посилюється, людина здатна насичуватися натуральною і прісною їжею.

    Сенсорне насичення

    • Проста знайома їжа не викликає такого інтересу і тяги, як страви, присмачені яскравими смаками. Відповідно, чим менше в продукті поліпшують смак добавок, тим швидше людина наїдається.
    • Чим різноманітніше їжа при прийомі їжі, тим більше людина схильна з’їдати за раз.

    Тут добре підійде приклад з рясним застіллям. Безліч страв і смаків змушують нас їсти ще і ще, навіть якщо ми вже не голодні.

    І навпаки, складно з’їсти багато звичайної гречки або страви з одноманітних простих овочів. Стандартної порції в 250 грам вистачає, щоб вгамувати голод здоровою їжею.

    Минулий досвід

    Він пов’язаний з асоціаціями, заснованими на попередньому досвіді. На сприйняття їжі впливає обстановка, колір, запах, зовнішній вигляд посуду. Продукти несвідомо викликають у нас різні очікування та відчуття.

    Найпростіші приклади цього механізму:

    • Кава, солодощі – викликають асоціації з припливом сил і бадьорістю.
    • Алкоголь – з розслабленням.
    • Сирі овочі-з легкістю, перекусом, неповним насиченням і так далі.

    Щоб змінити ці зв’язки, потрібно включати увагу під час прийому їжі. Задавати собі питання «” що відчуваю зараз?». Спробувати відчути смак, запам’ятати його. Так створюються нові нейронні ланцюжки в головному мозку, і їжа може викликати вже інші образи і настрої.