Смак і харчовий вибір: повернення до дитячого сприйняття

Навіщо розуміти те, як влаштовано сприйняття їжі в дитячому віці? Це може бути актуально для тих, хто хоче сформувати нові звички в раціоні. Щоб їсти ту їжу, яку вимагає організм, задовольняти потреби в поживних речовинах і мікроелементах потрібно вміти розуміти свої бажання, правильно інтерпретувати почуття голоду і насичення. Це може здатися чимось абстрактним. Але саме ці вміння притаманні маленьким дітям.


                                    Вкус и пищевой выбор: возвращение к детскому восприятию

Чи можна повернутися до дитячого сприйняття їжі, що для це потрібно змінити в своєму харчуванні, розбираємося нижче.

Сприйняття їжі в ранньому віці

У дитинстві світ сповнений нових смаків. Звичайна доросла їжа для немовляти нова і незвична.

Дивно уявити маму, яка стане пропонувати малюкові занадто перчену, солону, присмачену спеціями їжу, смажену картоплю з кетчупом і майонезом, солоні огірки. Маленькі діти знайомляться з їжею в самому її простому виконанні: з мінімумом або повною відсутністю харчових добавок у вигляді цукру, солі, спецій.  

Якщо запропонувати дитині вибір, то він віддасть перевагу простий і знайомий продукт замість страви з не натуральним смаком, а смаком приправ, оцту або суміші цього «багатства».

З віком потреба в освоєнні нового посилюється, і подорослішав дитина часто експериментує, пробуючи різні поєднання.

За сіллю, перцем, харчовими добавками, безліччю ароматних соусів втрачається звичний, природний смак їжі. Організм стає менш чутливий до властивостей, якими володіють продукти. Сигнали організму про те, що він потребує певних необхідних речовинах, що йому несе їжа, заглушаються яскравістю смаків і бажанням їх відчути.

Якщо повернутися до харчування як в дитинстві, то освіжаються почуття, які приносить натуральний смак продуктів. Повертається колишня вибірковість і вимогливість.  

Що відомо про особливості дитячого сприйняття їжі і як воно допомагає відчувати сигнали свого тіла

  • Діти знають скільки і чого хочуть.

До 2 років у багатьох дітей формується вибірковість в їжі. Дитина розрізняє почуття голоду і насичення, вибирає бажані продукти, відмовляється від нелюбимих.

  • Вміють відчувати свої потреби в їжі.

Були вивчені вибагливі в їжі і всеїдні діти, і було виявлено, що потреби обох груп у важливих нутрієнтах задовольнялися однаково. Це говорить про вміння вибирати потрібні в конкретний момент корисні продукти незалежно від того, давався цей вибір дорослими або це було власним бажанням дитини.

  • Можуть забезпечити себе потрібною енергією.

Вибираючи їжу, діти зупиняються або на солодощах, або на знайомих стравах. Це пояснюється природним прагненням заповнювати енергетичні запаси.

  • Діти вибирають просту їжу.

Бажання просто попити води, бігаючи у дворі, або вгамувати голод бутербродом з маслом, з’їсти звичайний огірок замість салату – все те, що може згадати кожен у своєму дитинстві. Організму для заповнення енергії і поживних речовин не потрібні складні поєднання. Він сам підказує необхідні продукти.

  • Неголодна дитина їсти не буде.

З’їдений банан або печиво незадовго до обіду – і як наслідок відмова від супу. І це нормально. Дитина задовольнила свій голод, більше вона їсти не хоче.

Почуття насичення часто притупляється в дорослому віці. Згадайте святковий стіл, який ломиться від їжі. Після одного салату і гарячого людина теоретично вже не голодний. Але ми продовжуємо їсти.


                                    Вкус и пищевой выбор: возвращение к детскому восприятию

З чим пов’язані зміни сприйняття

Процес втрати дитячої вибірковості в продуктах і їх кількості пов’язаний з деякими причинами:

  • Вплив оточення.
  • Вживання яскравих, не завжди приємних смаків: гіркий, кислий, солоний можна порівняти з першим курінням – це огидно в перший раз. Але так роблять багато-значить це нормально. Іноді можна помітити це вперше пробуючи дивну нову їжу, вона рідко може сподобається відразу, але згодом може стати улюбленою.

  • Маркетинг.
  • Сучасна фармацевтика і харчова промисловість нам віщають про те, що переїдати теж нормально. Перебрав з шашликом-прийми таблетку!

    Занадто жирна або гостра піца – запий популярною газованою водою.

  • Асоціації між їжею і задоволенням.
  • Перевага певних смаків пов’язано з досвідом і особливостями впливу продуктів на організм. Кава, солодощі – асоціюються з подальшою бадьорістю, припливом сил; алкоголь – з розслабленням; рясна, калорійна їжа – з веселощами і святами і т. д.

    Вибираючи певні страви, запитуйте себе про те, що рухає цим рішенням, реальний голод або бажання відчути саме цей смак.

    Нове сприйняття їжі можна в собі виховати, навчитися прислухатися до потреб свого організму і помічати сторонні впливи на ваші уподобання.