Практично немає в світі людей, які не любили б солодке. Адже з самого дитинства солодощі асоціюються у нас з радістю і задоволенням. Вони сприяють виробленню ендорфінів-гормонів щастя. Але впливають не тільки на настрій, але і на здоров’я.
Чому з’являється залежність від солодкого?
Вуглеводи дають нам енергію, а білки і жири насичення. Кінцевим продуктом розпаду вуглеводів в організмі є глюкоза, при її неповному витрачанні вона відкладається в печінці і м’язах у вигляді глікогену або у вигляді підшкірного жиру. Поділ вуглеводів на швидкі та повільні пов’язаний з їх глікемічним індексом (ГІ), який відображає, як швидко вони засвоюються організмом. Чим швидше-тим індекс вище. Чим нижче-тим продукт корисніше.
Швидкі вуглеводи легко розщеплюються і засвоюються, вони розчиняються у воді і мають солодкий смак.
Це:
- глюкоза і фруктоза (мед, фрукти, овочі);
- галактоза та лактоза (у молочних продуктах);
- мальтоза (пиво);
- сахароза (тростинний і буряковий цукор).
Повільні ж вуглеводи розщеплюються до глюкози поступово, організм при їх перетравленні отримує рівномірні порції енергії, тому людина довго не відчуває голод. А з швидкими вуглеводами рівень цукру спочатку різко зростає, а потім також різко падає і людина відчуває занепад сил і сонливість. Вченими підраховано, що в сон хилить вже через пів години.
Ознаки того, що цукру в раціоні багато
Після підвищення рівня глюкози відбувається порушення роботи нейропептиду орексину, який контролює цикл сон-неспання. Чим більше людина спить, краще висипається, тим менше хочеться солодкого протягом дня.
Як же відмовитися від цукру?
- газовані напої;
- пакетовані соки;
- свіжу випічку;
- фастфуд;
- магазинне печиво;
- морозиво;
- варення;
- джем;
- торт.
Відразу відмовитися від цукру буде складно. Тому потрібно поступово зменшувати його кількість в своєму меню. Найскладнішими здадуться перші три тижні після відмови. Потім залежність знижується, і бажання поласувати цукерками практично зникає.