Кава відомо людству протягом майже тисячі років, однак, тільки в наші дні культура його вживання досягла свого піку і розквіту. І багатьох любителів цікавить питання про те, який з двох варіантів вибрати? Відповідь на це питання вимагає розгляду з ювелірною уважністю обох різновидів дорогоцінного тропічного продукту.
Технологія виготовлення кави сублімованої
Вперше сублімовану каву поставила на ринок компанія Nestle в 1965 році, але вже до 90-х років на її частку припадало 50% виробництва всієї розчинної кави в світі.
Процес виготовлення цього різновиду продукту починається з обсмажування зерен і тут немає єдиного стандарту, багато компаній обсмажують їх за власними, секретним рецептами.
Обсмажені зерна подрібнюють і відправляють варитися, причому, протягом декількох годин і з відведенням пара, у міру виходу якого вони втрачають ефірні масла.
Далі отриманий концентрат піддають процесу заморозки в кілька етапів:
- попереднє охолодження до -6°C;
- заморожування до -40 або -50°C.
Саме сильним охолодженням сировини при приготуванні відрізняється гранульований кави від сублімованого.
Цікаво, що чим швидше сировину заморожують, тим світлішим кольором відрізняються гранули готового продукту.
На наступному виробничому етапі масу дроблять, подрібнюють і просівають. Далі вона заморожується ще раз, але тепер у вакуумній кріокамері, де з неї також випаровується вода. Нарешті, напій можна розморозити і направити в цех для розфасовки.
Плюси і мінуси сублімованої кави
Виморожування дозволяє зберегти велику кількість ароматичних речовин. Однак, так як їх зміст все одно нижче, ніж в натуральних зернах, більшість виробників додатково ароматизують напій і споживачеві залишається тільки радіти тому, що для цього прийнято використовувати натуральні добавки.
І все-таки, як кажуть каппери, або професійні дегустатори кави, по ароматності напій з нього значно програє натуральному.
Але варто зауважити, що вітаміни, біологічно активні речовини в ньому зберігаються практично в повній мірі.
Говорячи про те, чим відрізняється гранульований кави від сублімованого, неможливо обійти увагою і той факт, що в останньому знижений вміст кофеїну.
За рахунок цього його можна назвати дієтичним продуктом.
Серед плюсів даного різновиду кави варто відзначити простоту приготування.
Виробництво гранульованої розчинної кави
Виготовлення починається з двох послідовних етапів: обсмажування зерен і їх подрібнення.
Далі сировину заварюють, причому, вода повинна бути обов’язково м’яка. Під високим тиском вона проходить через камери з меленими зернами, причому, температура в них може досягати 180°C.
Оброблений таким чином екстракт охолоджують до температури 5°C. але концентрація сировини на даному етапі зазвичай ще недостатня, тому у виробника є вибір, як її підвищити. Екстракт може бути підданий сушці або відправлений в центрифугу.
Щоб зберегти смакові якості, він піддається процесу видалення з нього кисню.
На наступному етапі концентрат сушать при 250°C.
У фіналі виготовлення проходить агломерація-складний процес, в ході якого сухі частинки маси зволожуються і таким чином перетворюються в гранули готового продукту.
Переваги і недоліки гранульованого кави
Якщо звернутися до думки все тих же капперів, то можна сказати, що і у гранульованого продукту аромат не такий хороший, як у натурального. Плюс, він має властивість швидко вивітрюватися в міру того, як банку з ним зберігається відкритою. І неважливо, що вона під кришкою.
Також варто підкреслити, що гранульований розчиняється в гарячій воді краще, ніж сублімований.
У нюансах того, чим відрізняється гранульований кави від сублімованого, важливо згадати, що перший часто має характерний гіркуватий присмак. Він пояснюється не технологією, а додаванням в більшій пропорції робусти, що часто помітно в недорогих марках, оскільки робуста дешевше Арабіки.