Ніжний вершковий смак плавленого сиру знайомий кожному росіянину з дитинства. Цей продукт традиційно присутній в раціоні сімей нашої країни, що мають самий різний достаток. Без його участі рідко обходиться застілля. З такого сиру готують багато закуски, додають в салати і супи, пастоподібне ласощі зручно подавати на сніданок, намазавши на хліб.
Прийнято вважати, що продукт не шкідливий, він навіть дозволений до вживання в рамках п’ятого дієтичного столу, із застереженням, що в цьому випадку в ньому не повинно бути ніяких додаткових добавок.
Плавлений сир смачний і зручний, проте чи може він бути реально чимось корисний для організму людини? Ця стаття покликана допомогти читачеві розібратися в цьому питанні.
Історія виникнення продукту
Вперше плавлений сир був приготований в Швейцарії Фріцем Штеттлером і Вальтером Гербером в 1911 році з сиру Емменталь. Вони відкрили солі, без яких зробити такий продукт неможливо.
Трохи пізніше американець Джеймс Крафт запатентував свій рецепт плавленого сиру і організував його масштабне виробництво по всій країні. У п’ятдесятих роках компанія “Kraft Foods” вперше випустила продукцію у вигляді скибочок.
У Радянській Росії виробництво почалося в тридцяті роки, спочатку воно було засноване на швейцарській технології. До 1960 року розробили рецептуру знаменитих сирів «Дружба», «Янтар», «Омичка».
На сьогоднішній день відкрито набагато більшу різноманітність плавильних солей. Сир виробляється в декількох видах:
- напівтвердий;
- ковбасний;
- пастоподібний;
- у вигляді скибочок;
- солодкий;
- з додаванням какао, шинки, грибів та інших компонентів.
Сучасні технології виробництва
В даний час виготовлення цих ласощів передбачає використання некондиційних молочних продуктів, які не пройшли виробничий контроль через смак, текстури, кольору, вмісту солі, що не відповідають встановленим нормам. Крім солі лимонної кислоти, Для отримання необхідної консистенції можуть бути використані цитрат натрію, а також фосфати.
Плавлений сир виготовляють з молока, що пройшов пастеризацію або стерилізацію. Для збільшення терміну придатності в нього можуть бути додатково додані консерванти. Цілком можливе використання і інших малокорисних речовин: емульгаторів, загусників, стабілізаторів. Молочний жир часто замінюють пальмовою олією.
У зв’язку з усім вищесказаним, на питання про те, чим може бути корисний плавлений сир, навряд чи можливо дати однозначну відповідь.
Думка дієтологів
Дієтологи вважають, що помірна кількість цих ласощів, що вживаються в їжу, дорослій людині не зашкодить.
Однак дітям його пропонувати не варто. Через те, що виробники часто використовують у виробництві фосфатні солі, занадто часте вживання цього продукту може привести до порушення фосфорно-кальцієвого балансу в організмі, що негативно вплине на правильний розвиток зростаючого організму.
На думку дієтологів, плавлені сири неприйнятні для постійного харчування з кількох причин. Фахівці вважають, що в складі сьогоднішньої продукції часто використовуються інгредієнти сумнівної якості і різні хімічні добавки. А через високий вміст жирів і молочного білка, плавлений сир навряд чи може бути чимось корисний для тих, що худнуть, і швидше становить небезпеку.
Чи є користь?
І все-таки не можна сказати, що сир, приготований з використанням плавлення, може принести організму людини тільки шкоду і ніякої користі. У ньому багато жирів і білків, тому продукт добре втамовує голод. Один сирок містить десяту частину норми кальцію, необхідної людині щодня. У ньому є вітаміни групи в, багато фосфору, а також деяка кількість вітамінів А, Е і D.
Поза всякими сумнівами, вироблений з пастеризованого молока, плавлений сир може бути корисніше, ніж той, що проходив стерилізацію. Останній варіант продукції може зберігатися набагато довше, але краще вибирати ласощі, термін придатності якого не перевищує ста вісімдесяти днів.