Кожен день ми вживаємо сахарозу. Вона присутня у фруктах і ягодах, молочних продуктах і деяких овочах. Її виробляють в промислових масштабах – це відомий всім цукор. Він необхідний для забезпечення нормальної життєдіяльності і функціонування всього організму.
Властивість
Штучна сахароза являє собою кристалічна речовина, що не має кольору і запаху, але з солодким присмаком. Вона добре розчиняється у воді, плавиться при 160 градусах, змінює в’язкість при різній температурі, може вбирати і віддавати вологу. Багато властивостей сахарози використовують у виробництві карамелі. Вони також допомагають зберегти текстуру деяких продуктів харчування.
Отримання сахарози
Сахарозу отримують з очерету і буряка. Сировина ретельно промивають у холодній воді, потім добре просушують, а після подрібнюють до певних розмірів. Далі воно направляється в спеціальні дифузійні установки з гарячою водою. У них і відбувається вимивання сахарози і відділення макухи. Рідина проходить фільтрацію і очищення. В результаті реакції утворюються нерозчинні солі, які випадають в осад. При взаємодії з доданою вапном дисахарид стає сахаратом кальцію. Його обробляють вуглекислим газом, і в результаті розкладання з’являється карбонат кальцію. Цей елемент проходить через фільтри і потрапляє в вакуумний апарат, де і відбувається його поділ на патоку і кристали сахарози. Останні промиваються і обробляються паром.
Функції сахарози в організмі
Сахароза є головним постачальником енергії для клітин. Для головного мозку-взагалі єдиним! Елемент легко засвоюється і при цьому виконує й інші функції:
- Нормалізує обмін речовин;
- Покращує роботу нервової системи;
- Активізує синтез інсуліну;
- Живить м’язові клітини, забезпечуючи руху;
- Сприяє виведенню шлаків, токсинів, продуктів розпаду;
- Покращує захисні функції печінки;
- Підвищує настрій і добре втамовує голод.
Все це можливо, якщо сахароза надходить в організм в невеликих кількостях. Надлишок цієї речовини викликає різкий стрибок рівня глюкози в крові, через що з’являється приплив сил, а підшлункова залоза починає активно виробляти інсулін. Цей гормон “з’їдає” глюкозу, і її концентрація знижується. Результат-почуття розбитості, дратівливість, голод.
Корисні і шкідливі властивості
Лікарі рекомендують» доставляти ” глюкозу в організм через фрукти і ягода. Натуральний елемент засвоюється набагато швидше і краще переробляється. Сахароза активізує синтез серотоніну-гормону щастя, який допомагає боротися зі стресами і депресією. Вона робить позитивний вплив на роботу серця, запобігає утворенню бляшок на судинах, захищає суглоби від артриту, покращує метаболізм.
При зловживанні солодощами можуть і надмірному надходженні сахарози в організм з’являються різні порушення. Зокрема, послаблюються захисні сили, розвивається ожиріння, виникають гастрит, виразкові ураження, алергічні реакції. Надлишок сахарози провокує карієс, прискорене старіння шкіри, зниження активності деяких ферментів.
Відмінність сахарози від глюкози і фруктози
Сахароза і глюкоза є вуглеводами, при цьому перша – складний вуглевод, а друга – простий. В цьому і полягає їх основна відмінність. Інше полягає в тому, що глюкоза безперешкодно всмоктується, а сахароза в чистому вигляді не засвоюється – обов’язково необхідно її розщеплення на моносахариди. Обидва елементи мають кристалічну структуру і розчиняються у воді. На смак сахароза трохи солодша, оскільки містить фруктозу.
Фруктоза-це» складова частина ” сахарози. Вона являє собою простий вуглевод і має яскраво виражений солодкий смак. У печінці фруктоза дуже повільно переробляється до глюкози, причому цей елемент засвоюється виключно в печінці.
Чим відрізняються цукор і сахароза
Ці два слова-синоніми, але різниця між речовинами полягає в тому, що цукор отримують промисловим шляхом, а сахароза є натуральним складним вуглеводом.
У яких продуктах міститься сахароза
Сахароза входить до складу не тільки очерету і буряка. Її можна виявити в стиглих динях і кавунах, натуральному їжі, морквині. Дивно, що цей складний вуглевод присутній в томатах, картоплі, гарбузі, бобах і квасолі. Найвідоміші джерела сахарози-це банани, ананаси, хурма, апельсини і мандарини, фініки, виноград. Вона міститься у всіх кондитерських виробах, випічці, газованих напоях, вареннях, джемах.
Добова норма
Для кожної людини добова норма сахарози своя-багато в чому це залежить від віку, виду діяльності, стану здоров’я. Дієтологи і лікарі рекомендують дорослим людям вживати не більше 50 г сахарози на добу. Причому в цю цифру входить і промисловий цукор, і сахароза, що міститься в продуктах харчування. Цієї кількості цілком достатньо, щоб забезпечити організм енергією. Для дітей до 3 років добова доза не повинна перевищувати 25 г, для підлітків максимальна кількість сахарози становить 43-45 мг.