Ішемічна хвороба серця-причини, симптоми та лікування ІХС

Ишемическая болезнь сердца - причины, симптомы и лечение ИБС

ВООЗ віднесла всі різновиди атеросклерозу судин до хвороб цивілізації. Захворювання частіше вражає людей, що живуть в економічно розвинених країнах. Воно знаходиться на першому місці серед усіх причин смертності. Зростання частоти його поширення залежить від зміни умов життя і звичок харчування. Вони різко змінилися за останні п’ятдесят років, а організм людини не встигає пристосуватися до змін.

Ішемічну хворобу серця відносять до різновидів атеросклеротичного ураження коронарних судин і вважають серйозним захворюванням. Воно входить в список найбільш часто зустрічаються причин смерті від судинного атеросклерозу. ІХС поширена серед людей, які ведуть малорухливий спосіб життя і не дотримуються здорового харчування. Майже в половині смертельних випадків при захворюваннях серця і судин, винен ця недуга. Статистика серцево-судинних патологій змушує лікарів з увагою поставитися до лікування і профілактики ІХС.

Що собою являє ішемічна хвороба серця (ІХС)

Ішемічною хворобою серця називають гостру або хронічну патологію, яка пов’язана зі зниженням або повним припиненням кровопостачання серцевих тканин. Вона виникає, коли критично звужений просвіт коронарних артерій через формування всередині них атеросклеротичних бляшок.

При захворюванні знижується серцевий кровотік, порушується живлення тканин серця, що веде до формування ішемії тканин органу. Скорочується або повністю припиняється надходження артеріальної крові в серцеві тканини. В результаті цього процесу вони пошкоджуються.

Часто при такому захворюванні виникають больові напади в місці розташування серця, які називають стенокардією. Вони з’являються, якщо є фізичне або психоемоційне перенапруження. Коли навантаження на серце надмірна, розвивається інфаркт міокарда. Ще можливо перебіг цього захворювання у вигляді розвитку аритмії. Найбільш грізною формою ІХС вважають раптову серцеву смерть.

Таке захворювання має гострий або хронічний перебіг. Серцева ішемія викликана патологічними змінами, які відбуваються в стінці коронарних артерій. У початковій стадії хвороба протікає майже безсимптомно. Тому важливе значення має для хворого з цією патологією регулярне відвідування профілактичного огляду у лікаря.

Причини ІХС

Серцевий м’яз кровопостачається за допомогою двох коронарних артерій, що відходять від луковичной частини аорти. Ці артерії розпадаються на кілька дрібних гілок. Кожна з них живить свою зону серця.

Інших судин, які приносять кров до серцевих тканин, більше немає. Коли звужується судинний просвіт або відбувається повна закупорка одного з них, в залежній області серцевого м’яза виникає дефіцит нутрієнтів і кисню, що викликає розвиток серцево-судинних захворювань. Виділяють наступні основні причини ішемічної хвороби серця:

  • Атеросклероз вінцевих судин. При цій патології утворюються атеросклеротичні бляшки, розташовані на внутрішніх судинних стінках. Вони як трохи звужують артеріальний просвіт, так і перекривають його повністю. Основною причиною ІХС є атеросклероз.
  • Тромбоемболія. Така патологія розвивається через закупорку коронарних артерій за допомогою раптово відірвався тромбу. Кров не може живити волокна серцевого м’яза.
  • Спазм коронарних артерій. Спазмування цих судин, яке відбувається у пацієнтів раптово, порушує серцевий кровотік. Він виникає на тлі вже наявного ураження стінки вінцевих артерій.
  • Більшість клінічних випадків ішемічної хвороби серця пов’язують з розвитком атеросклерозу у хворого.

    Фактор ризику

    На розвитку серцево-судинних розладів у хворого чинять негативний вплив наступні фактори:

  • Високий рівень ліпідів у крові. При підвищенні концентрації холестерину зростає ризик виникнення атеросклерозу, який викликає ішемію тканин серця.
  • Артеріальна гіпертонія. У пацієнтів, що мають систолічний тиск понад 180 мм.рт. ст., істотно підвищується ризик розвитку ІХС в порівнянні з людьми, у яких нормальний тиск.
  • Цукровий діабет. Це захворювання теж провокує розвиток ішемічної хвороби серця. У людей з такою патологією ризик захворіти однією з форм ІХС збільшується в чотири рази.
  • Гіподинамія. При способі життя з низькою руховою активністю у людини в три рази зростає ризик формування цієї серцевої хвороби. Наявність надмірної ваги істотно прискорює даний патологічний процес.
  • Залежність від тютюнопаління. Така шкідлива звичка несприятливо впливає на стан судин. Через це зростає в шість разів ризик появи у людини ІХС.
  • Додатковими факторами, які безпосередньо впливають на виникнення ішемічної хвороби серця, фахівці вважають спадкову схильність, чоловіча стать і похилий вік. Чим більше число факторів є в наявності у людини, тим імовірніше формування у нього однієї з форм ІХС.

    Класифікація з формами ішемічної хвороби серця

    Класифікацію Ібі кардіологи розробили згідно з рекомендаціями ВООЗ. Форма захворювання у пацієнта встановлюється згідно з наступним реєстром нозологічні одиниць:

    • Стенокардія. Хронічна форма підрозділяється на підформи. Їх відрізняють провідні симптоми і прогноз подальшого перебігу хвороби.
    • Раптово виникає коронарна смерть. Цей стан з’являється одномоментно. Його перебіг не піддається прогнозуванню.
    • Інфаркт міокарда. Це гостро розвивається стан, нерідко веде до зупинки діяльності серцевого м’яза або значно погіршує його функціонування.
    • Безсимптомна ішемія міокарда. У пацієнта тимчасово порушується функціонування серця. Ця патологія супроводжується появою больових відчуттів і задишки.
    • Розлад серцевого ритму з порушенням провідності. Таку форму викликає патологія реалізації базових функцій міокарда.
    • Ішемічна кардіоміопатія. При цьому різновиді ІХС патологічні зміни в міокарді виникають на тлі недостатнього кровопостачання серцевого м’яза.
    • Серцева недостатність. Для неї характерна нездатність серцевого м’яза до повноцінного перекачування крові.

    У класифікацію форм ІХС ще включається гемодинамічно значуще атеросклеротичне ураження коронарних артерій.

    Симптоматика ішемічної хвороби серця

    Клінічні ознаки розвитку цієї патології залежать від форми ІХС. Симптоми ішемічної хвороби серця при найбільш частих формах хвороби проявляються наступним чином:

  • Раптова серцева смерть. При такій формі через три хвилини після того, як зупиниться кровообіг в організмі, в тканини головного мозку виникає незворотні пошкодження. Тому необхідно негайно надати невідкладну допомогу. Такий стан викликає раптово з’являється фібриляція шлуночків. Через кілька секунд після її настання у людини виникає слабкість і запаморочення, а потім втрачається свідомість і з’являються типові судоми. Серце починає хаотично скорочуватися.
  • Стенокардія. Це найбільш часто зустрічається клінічна форма ІХС. Для неї характерна поява приступообразной болю через порушення кровообігу в серці і нестачі кисню. Під час серцевого нападу через спазми судин відчувається дискомфорт в проекції серця. Це відбувається, коли виникає порушення кровопостачання міокарда через зменшення припливу крові, але не формуються некротичні зміни в серцевому м’язі. Біль з’являється нападоподібно і має давить характер. Вона локалізується за грудиною. Больові відчуття іррадіює в шию або ліву руку. При нападах болю через високий ступінь звуження з’являється задишка при фізичному навантаженні.
  • Інфаркт міокарда. Для цієї форми характерна інтенсивна біль в області серця стискає характеру. При виникненні інфаркту відзначаються інтенсивні пекучі больові відчуття. Біль розташовується за грудиною. Напад триває десятки хвилин. Больовий напад супроводжується почуттям страху смерті. Хворі стають неспокійними.
  • Безсимптомна ішемія. Ця форма не має проявів. Її виявляють тільки під час обстеження.
  • Аритмическая форма. Для неї характерна поява задишки. Виникає почастішання серцевих скорочень з перебоями в роботі міокарда.
  • Симптоми ішемічної хвороби серця можуть відрізнятися при різних формах і стадіях захворювання.

    Ускладнення хвороби

    Ускладненнями гострої ішемічної хвороби серця вважають аритмію і розлад серцевої провідності. Вони виникають при недостатності кровопостачання тканин, розташованих в зоні атріовентрикулярного і синусового вузла, а також інших структур, що відносяться до провідної системи серця.

    Розлади ритму і серцевої провідності ускладнюють інфаркт міокарда. Хронічна недостатність кровопостачання серцевого м’яза посилюється:

    • дифузним кардіосклерозом, при якому в зоні омертвіння м’язові волокна заміщаються сполучною тканиною;
    • ішемічною кардіоміопатією зі зниженням скорочувальної здатності серцевого м’яза;
    • хронічною серцевою недостатністю.

    Постінфарктний кардіосклероз виявляють через два місяці з моменту розвитку інфаркту міокарда. Можливий розвиток аневризми кровоносних судин. Серцева недостатність є кінцевою стадією різних форм ІХС, що протікають з серцево-судинними ускладненнями.

    Як діагностується ішемічна хвороба серця?

    Щоб встановити діагноз, треба виконати наступні лабораторні та інструментальні обстеження при ішемічній хворобі серця:

    • Моніторинг артеріального тиску. Пацієнт дотримується свого звичайного способу життя, а закріплений на його тілі спеціальний із заданою частотою проводить вимірювання і фіксацію артеріального тиску.
    • ЕКГ. Електрокардіографію записують в стані спокою. Процедуру запису повторюють протягом доби.
    • УЗД серця. Діагностичний метод оцінює роботу і стан міокарда.
    • Коронарна ангіографія. Її вважають найбільш точною діагностичною методикою, в ході якої в кров вводять контраст. Потім виконують рентгенографію.
    • Велоергометрія. Пацієнту крутить педалі велотренажера, а в цей час вимірюють показники функціонування серцевого м’яза.

    Ці дослідження і деякі інші процедури діагностики ІХС допомагають отримати дані про стан, а також функціонуванні серця і судин. На підставі отриманих результатів підбирають ефективну терапію.

    Лікування ішемічної хвороби серця

    Корекція стану пацієнта при ІХС включає медикаментозне вплив, хірургічні операції. Для відновлення призначають санаторно-курортну терапію. У лікування ішемічної хвороби серця є особливості. Необхідна зміна способу життя. Потрібно усунути фактори ризику і провести корекцію рухового режиму.

    Зміни способу життя

    Важливо збільшити рухову активність. Для здоров’я корисні види спорту з достатньою кардионагрузкой. Її інтенсивність визначає лікуючий лікар. Потрібно дотримуватися дієти. З раціону виключається жирні і солоні страви. Слід в нього додати рибу, нежирне м’ясо, овочі, фрукти, зелень і зернові продукти. Потрібно пити не більше 1,5 л рідини в день для зниження навантаження на серце. Варто уникати стресових ситуацій.

    Управління факторами ризику

    Для запобігання розвитку ІХС або поліпшення стану пацієнта потрібно звести до мінімуму вплив негативних факторів на організм:

    • відмова від куріння і спиртних напоїв;
    • застосування методик психологічного розвантаження Для профілактики стресу;
    • нормалізація ваги;
    • регулярне посильне фізичне навантаження;
    • контроль артеріального тиску;
    • визначення рівня загального холестерину крові;
    • дотримання здорового раціону.

    Дотримання цих простих правил допоможе знизити вплив негативних факторів на організм.

    Ліки

    Для лікування ішемічної хвороби серця активно застосовують лікарські засоби. Терапія при цій патології повинна бути комплексною. Сучасні протоколи включають прийом наступних засобів для лікування ішемічної хвороби серця:

    • Антиагреганти. Такі препарати застосовують для зменшення в’язкості крові. Це полегшує її перекачування.
    • Бета-блокатори. Вони знімають біль в серці, розширюють судини, а також прибирають серцебиття.
    • Протиішемічні препарати. Застосування ліків з цієї групи сприяє насиченню серцевого м’яза киснем.
    • Препарати для зниження в крові рівня холестерину. Вони роблять позитивний вплив на жировий обмін в організмі.
    • Антагоністи кальцію. Приймати ліки потрібно для зменшення серцебиття. Вони знижують проникнення кальцію в тканини міокарда.
    • Інгібітори АПФ. Ці препарати знімають кров’яний тиск.

    При ІХС лікування іноді включає антиаритмічні препарати. Їх призначають, коли в них є необхідність. Вони нормалізують серцевий ритм. Ще застосовуються діуретики, які виводять з організму зайву рідину.

    Операція

    Хірургічне лікування здатне відновити кровотік в коронарних артеріях. Для цього застосовують процедуру стентування або операцію аортокоронарного шунтування. Такі маніпуляції прибирають недостатнє кровопостачання. При коронарному стентуванні в судини вводять балонний катетер. Інструмент під контролем рентгеноскопії проводять у вузьку частину коронарної артерії. Атеросклеротичну бляшку прибирають, і розширюється просвіт судини. У цьому місці встановлюють стент у вигляді сітчастої трубки. При коронарному шунтуванні виконують обхід ураженого відрізка вінцевої судини за допомогою шунта. Для створення анастомозу беруть ділянку грудної або променевої артерії.

    Течія та прогноз

    Прогноз при хронічній ішемічній хворобі серця для життя задовільний. Ця патологія має необоротний перебіг. Поки немає коштів, які виліковують її повністю. Сучасні методи тільки контролюють перебіг хвороби і уповільнюють її розвиток. На третій або четвертій стадії захворювання нерідко відбувається інфаркт міокарда. Він далеко не завжди призводить до смерті. Після нього патологічний процес ішемії завжди прискорюється.

    Як піклуватися про себе, якщо діагностували ішемічну хворобу серця?

    Важливо регулярно відвідувати лікаря для проведення оглядів і необхідних досліджень. Потрібно неухильно виконувати всі лікарські рекомендації. Треба повідомляти про всі нові симптоми лікаря своєчасно. Якщо пацієнт бере активну участь в процесі лікування ІХС, у нього істотно поліпшується прогноз. Це допомагає взяти захворювання під контроль.

    Ішемічну хворобу серця відносять до досить серйозних патологій. Вона вимагає системного підходу в терапії і профілактиці. Їх проводять під обов’язковим лікарським контролем. Щоб лікування було успішно, варто дотримуватися всіх рекомендацій лікаря кардіолога.