Болі в шиї-причини, симптоми і лікування болю в шийному відділі

Боли в шее - причины, симптомы и лечения боли в шейном отделе

Шия періодично болить у більшості людей. Неприємні симптоми мають різний характер, ступінь вираженості, можуть провокуватися тими чи іншими захворюваннями. В основному сильний біль в шиї є не самостійним симптомом, а складовою загальної клінічної картини.

Причини болю в шиї

Дискомфорт в шиї може бути болем напруги, наслідком остеохондрозу, відкладення солей або захворювань горла. Іноді синдром розливається,» змащується”, здається, що болить взагалі все. Якщо помітили зростання температури тіла, відчуття дряпання, першіння в горлі, варто звернутися до ЛОРа – причина може бути в фарингіті, ангіні, ГРВІ, ларингіті. Схожі симптоми виникають при попаданні в глотку стороннього тіла на зразок рибної кісточки, на тлі синдрому Іценко-Кушинга, гастроезофагеального рефлюксу, гіповітамінозу.

Точна локалізація болю в шиї – важливий діагностичний показник.

Якщо шия болить спереду

Якщо дискомфортні і хворобливі відчуття виникають під підборіддям, розливаються спереду шиї, можна говорити про:

  • утворенні абсцесів, кіст;
  • запальних процесах в м’язах;
  • патологіях щитовидної залози;
  • ураженнях лімфовузлів;
  • стенокардія.

Оскільки причини різні, для диференціальної діагностики потрібно буде звернутися до грамотного фахівця. Він проведе огляд, збере анамнез, при необхідності направить на додаткові обстеження.

Нерідко біль в передній частині шиї є симптомом корінцевого синдрому або защемлення хребетної артерії. Зачіпаються нерви і судини, тканини набрякають, можуть зміщуватися хребці в шийному відділі. Підхід до діагностики та терапії повинен бути комплексним – в такому випадку ви можете розраховувати на відмінні результати.

Якщо шия болить ззаду

Постійний біль у шиї часто виникає в задній частині. До цього призводить постійна робота за ПК, сидіння в телефоні, шкідливі звички, мінімальні фізичні навантаження. Наслідок-патологічні зміни в будові хребта, які можуть проявлятися болем в задній частині шиї.

Якщо турбують гострі, тягнуть, ниючі неприємні відчуття, простріли, запишіться на консультацію до мануального терапевта або вертебролога. Швидше за все, проблема в патологіях шийного відділу хребетного стовпа, але в будь-якому випадку буде потрібно комплексний огляд. Ймовірні діагнози:

  • Протрузії. Є ускладненням остеохондрозу, коли міжхребцевий диск випинається вперед (зазвичай в хребетний канал, де багато нервових закінчень). Зростають ризики защемлення хребетних артерій і нервових закінчень.
  • Остеохондроз. Широко поширена патологія, вона супроводжується дегенеративними процесами в дисках міжхребцевого стовпа, зниженням їх міцності.
  • Міжхребцева грижа. Стає наслідком відсутності адекватного лікування протрузії. Внутрішній вміст диска потрапляє в хребетний канал, може поступово збільшуватися в розмірах, здавлювати спинний мозок і нерви.
  • Спондильоз. Небезпечне ускладнення остеохондрозу, на тлі якого по краях хребців утворюються кісткові виступи – або остеофіти. Міжхребцеві диски змінюються в розмірах, сплющуються, можливо зрощення сусідніх хребців один з одним і обмеження ступеня рухливості шиї.
  • Міофасціальний синдром. Супроводжується спазмуванням окремих м’язів і провокує гострі больові напади, які посилюються під час фізичної активності або в результаті натискання на певні точки в шийній області.

Слід виключити такий діагноз як хвороба Бехтерева. Це системна патологія, що супроводжується ураженням майже всіх суглобів і викликає серйозні обмеження рухливості в результаті зрощення окремих хребців. Болі в шиї ззаду викликають і компресійні переломи. У зоні ризику літні люди з остеопорозом.

Дуже рідко больовий синдром в задній частині провокує синдром Рейтера, остеомієліт і туберкульоз хребта. Потрібна комплексна професійна діагностика.

Якщо шия болить збоку

Коли болить шия збоку і нудить, можна говорити про м’язових спазмах і патологіях судин. Спазми часто провокують підвищені фізичні навантаження, переохолодження, різкі рухи. Потрібно виключити злоякісні утворення в гортані, глотці і щитовидній залозі.

Характер болю зазвичай пекучий, пульсуючий, рідше поколює. Можлива іррадіація в вухо або плече, формування кривошиї вторинного типу.

Коли звертатися до лікаря?

У вас сидяча робота, раніше лікарі ставили діагноз остеохондроз, а тепер стала турбувати сильний біль в шиї? Обов’язково зверніться до терапевта, невролога, вертебролога або мануальщику. Він з урахуванням скарг направить вас на обстеження до фахівця вузького профілю, підкаже, що прийняти від болю в шиї.

Види болю в шиї

Болі в шиї носять періодичний характер і доставляють не істотний дискомфорт або є гострими, заважають нормальному життю. Багато пацієнтів скаржаться на різкі простріли, після яких і з’являється неприємний больовий синдром. Характер може бути пульсуючим, поколює, ниючий, стискає, пр.

Часто дискомфортні відчуття посилюються під час руху, при нахилах і поворотах голови, необхідності довгий час утримувати статичне незручне положення.

Типи болю в шиї, крім гострих і хронічних:

  • Вертеброгенні. Розвиваються на тлі патологічних змін в шийному відділі хребта, часто уражень дисків, компресії нервових корінців.
  • Невертеброгенні. Викликаються запальними м’язовими процесами, патологіями лімфовузлів, щитовидки, інфекційними захворюваннями.

Вертеброгенні болі в голові і шиї часто віддають в руки, плечі, пальці, кисті і потилицю. Може проявлятися оніміння, порушуватися рухливість, чутливість. Нерідко турбують напади запаморочення, людина втрачає свідомість. Ці симптоми можуть говорити про наявність міжхребцевих гриж, стисненні артерій.

Не тягніть із записом до лікаря, якщо постійно болить шия, турбують запаморочення, шум у вухах, оніміння в зоні потилиці.

Діагностика

Спочатку потрібно провести огляд. Відхилення хребців від їх нормального стану і положення – головна причина розвитку хронічних патологій.

Спинний мозок має сегментарну іннервацію-кожен його відділ відповідає за правильну роботу певного органу. При порушеннях в шийному відділі буде страждати іннервація зв’язок, ЛОР-органів, паращитовидної і щитовидної залоз, можуть зачіпатися м’язи передпліч, плечей, шиї. Згодом органічні зміни прогресують, стають більш вираженими.

Якщо часто болить шия і голова, обов’язково запишіться на консультацію до мануального терапевта. Курс процедур підбирається індивідуально, залежить від стану людини, його здоров’я в цілому і кваліфікації фахівця. При наявності ознак інших патологій – ЛОР, серця, щитовидки, ін. – потрібно додатково звернутися до фахівців вузького профілю.

При необхідності лікар направить вас на:

  • аналіз крові-біохімічний і загальний;
  • перевірку гормонів щитовидки;
  • УЗД з допплером судин;
  • рентген шийного відділу;
  • електронейроміографію;
  • КТ або МРТ.

Найбільш інформативний метод досліджень-МРТ. Він демонструє стан міжхребцевих дисків максимально деталізовано, дозволяє оцінювати кровотік в артеріях, виявляти ознаки компресії в спинному мозку і його корінцях. МРТ-головний спосіб діагностики захворювань на ранніх стадіях і призначення оптимальної схеми терапії. Недоліків, крім високої ціни, у нього немає. Можлива діагностика з контрастуванням і без.

Лікування болю в шиї

Що робити, якщо болить шия, пацієнту зможе сказати тільки грамотний лікар після комплексної діагностики та визначення причин проблеми. Тактика терапії розробляється індивідуально з урахуванням вираженості патологічних змін, поставленого діагнозу, супутніх патологій та інших факторів. Навіть пацієнтам з одними і тими ж проблемами призначають різні терапевтичні схеми – навмання діяти не можна в принципі.

Лікування патологій, які викликають болі в шиї, має комплексний характер, включає етіотропну і симптоматичну терапію. Тобто всі дії спрямовані на усунення і симптоматики, і причин розвитку патологічного стану. Основні терапевтичні способи:

  • остеопатія;
  • медикаментозна терапія;
  • масаж;
  • мануальні техніки;
  • фізіотерапія;
  • заняття з лікарем-реабілітологом.

При виявленні проблем з шийним відділом потрібна корекція способу життя, відмова від деяких звичок. Якщо у вас сидяча робота, почніть розминатися, уникайте тривалого перебування в статичному положенні.

Налагодьте дієту, щоб організм отримував необхідні йому речовини. Це сповільнить прогресування патології і прискорить регенерацію. Якщо болі дуже сильні, мануальний терапевт може порадити носити комір шансу або спеціальний бандаж для шиї. Це розвантажить хребет, виключить різкі рухи і дозволить випробувати поступове полегшення.

Медикаментозна терапія

Тип препарату, дозування можуть бути дуже різними, тому самолікування виключено. Основні групи засобів для медикаментозної терапії болю в шиї:

  • НПЗЗ. Протизапальні нестероїдні засоби з знеболюючим ефектом. Мають різні форми випуску.
  • Кортикостероїди. Мають потужний протизапальний ефект, прийом показаний при відсутності результатів терапії НПЗЗ.
  • Хондропротектори. Сприяють відновленню хрящової тканини-основної речовини для будівництва дисків. Допомагають тільки на початковому етапі остеохондрозу і для профілактики.
  • Міорелаксанти. Усувають м’язові спазми різної етіології і знімають біль.

Також пацієнтам рекомендують приймати вітаміни групи В і Д.перші покращують провідність біоелектричних імпульсів від спинного мозку до певних органів і відновлюють їх правильну роботу. Вітамін Днужен для нормальної роботи всіх органів і систем, відповідає за кровообіг, мова, увагу, пам’ять і міцність кісток.

За індивідуальними показаннями призначається гормональна замісна терапія, антигіпертензивні засоби, антибіотики.

Знеболюючі не дають потрібного ефекту? Якщо болі дуже сильні, можуть знадобитися блокади – введення розчинів кортикостероїдів і анестетиків в області проходження шийних нервів. Блокади повинен ставити досвідчений фахівець.

Мануальна терапія

Мануальна терапія-результативний метод боротьби з болями в шиї і причинами їх появи, але тільки при грамотному підході. Передбачається прямий вплив на хребет і тканини, які оточують його.

Не плутайте мануальну терапію і лікувальний масаж – це абсолютно різні техніки. Особливі методики, прийоми мануальної терапії дозволяють буквально за один сеанс поліпшити самопочуття і дійти до повної ремісії. Це можливо завдяки відновленню нормальної осі хребетного стовпа, поверненню хребців в анатомічно правильну позицію. Збільшуються відстані між тілами хребців, вивільняються судини і здавлені нерви. Відповідно, поліпшується робота внутрішніх органів, проходить симптоматика корінцевого синдрому.

Усуваються Функціональні блоки і спазми шийних м’язів. Це зменшує ступінь вираженості больового синдрому, підвищує рухливість, забезпечує якісне живлення тканин і активний кровообіг. Для кожного клієнта складається свій план дій. Ваше завдання-вибрати грамотного лікаря.

Фізіотерапія

Фізіотерапевтичні процедури використовуються для підвищення ефективності терапії. Вони показані поза періодів загострень, мають протизапальну, знеболюючу дію, активізують мікроциркуляцію м’яких тканин і покращують тонус м’язів.

Курс складається з 8-15 процедур. Можна робити:

  • ультразвукову терапію;
  • електрофорез;
  • УВЧ;
  • Ультразвукова терапія;
  • лазер;
  • тракційну терапію (витягування хребта);
  • грязьові ванни.

Лазеротерапія

Число сеансів і періодичність їх проведення вибирає лікар з урахуванням особливостей і запитів конкретного пацієнта. Деякі процедури нормально поєднуються один з одним, є ті, які потрібно робити з інтервалами.

ЛФК

Лікувальна фізкультура-обов’язкова складова консервативної терапії болю в шиї і спині. Дуже часто дискомфорт розвивається на тлі перенапруги і супутніх дегенеративно-дистрофічних змін. Комплекс ЛФК підбирається індивідуально, заняття повинні бути щоденними.

Використовувати комплекси, які можна знайти в мережі Інтернет, не ефективно і часто просто не безпечно. Якщо ви дійсно цінуєте своє здоров’я, краще не ризикувати і звертатися до перевіреного реабілітолога. Він буде супроводжувати вас протягом усього процесу терапії.

На ранніх етапах з будь-яким захворюванням впоратися порівняно просто. Пропустіть час-лікування буде довгим і тривалим, в запущених випадках деяким пацієнтам показано хірургічне втручання (реабілітаційний період теж буде непростим).

Профілактика

Будь-яке захворювання простіше запобігти, ніж потім лікувати. Тому приділяйте увагу своєму здоров’ю превентивно, а не тільки коли проблеми дадуть про себе знати. Профілактичні заходи обов’язкові для дотримання після проходження терапевтичного курсу – вони збережуть здоров’я і допоможуть запобігти рецидивам.

Для підтримки роботи м’язів повинні бути регулярні і адекватні фізичні навантаження. 2-3 тренувань на тиждень буде достатньо. “Здорові” види спорту-йога, плавання, ходьба. Щодня бажано робити прості вправи на розтяжку, від затискачів і блоків. Вони не займуть багато часу, а ефект буде відмінним.

Слідкуйте за поставою – від неї залежить стан м’язів і хребта, відсутність затискачів, болів. Відстеження положення спини під час ходьби, роботи набагато ефективніше, ніж може здатися. Розберіться зі шкідливими звичками. Алкоголь, нікотин і різні речовини викликають залежність, руйнують організм зсередини. Підтримуйте здоровий раціон харчування-в ньому повинно бути достатньо білків, жирів, вуглеводів, клітковини, вітамінів і мікроелементів. Повноцінно харчуватися набагато простіше, ніж здається – потрібно просто освоїти ази.

Якщо біль все – таки з’явилася і сильно знижує якість життя, не тягніть час-звертайтеся до лікаря. Чим раніше будуть вжиті заходи, тим ефективніше вони будуть.